Pletena papirnata preproga. Pletena preproga oris lekcije o oblikovanju, ročno delo (starejša skupina) na to temo. Kako tkati preprogo iz trakov papirja. Ravno ravno tkanje

Pletena papirnata preproga. Pletena preproga oris lekcije o oblikovanju, ročno delo (starejša skupina) na to temo. Kako tkati preprogo iz trakov papirja. Ravno ravno tkanje

Cilj: izvedba dela v tehniki direktnega tkanja.

Naloge: pri otrocih gojiti zanimanje za ljudsko umetnost, kulturo in tradicijo Rusije, naučiti se uporabljati študijski vodnik- z učbenikom vaditi neposredno tkanje, uvajati ustrezno terminologijo, razvijati zmožnost izdelave načrta za prihodnje delo, oblikovati likovno ustvarjalno osebnost, razvijati opazovanje, pozornost, prostorsko domišljijo, širiti lastno obzorja, naučiti se samostojnega dela, ustvarjati dobrohotno vzdušje sodelovanja v timu, uporabljati znanje.

Načrtovani rezultat: izdelava kolektivnega dela (projekta) v tehniki direktnega tkanja.

Oprema: glasba. zapis "Zvoki sejma", interaktivna tabla, predstavitev Power Point (aplikacija), učbenik Tsirulik N. A., Prosnyakova T. N. "Lekcije ustvarjalnosti", ovojnice za individualno delo, lepilo, škarje, patchwork odeja.

Med poukom

I. Motivacijska faza.

Zvoki sejma zazvenijo, v tem času se na zaslonu interaktivne table pojavijo delčki sejma ( Diapozitiv #2).

II. Priprava na zaznavanje.

Med glasbeno spremljavo si učitelj nadene predpasnik in v vlogi sejemskega laježa izgovori naslednje besede:

Živjo živjo,
Spoštovani gostje!
Lastni ljudje, preprosto:
dobrodošli,
Počutite se kot doma,
Popolnoma se spoznajte
Kaj še ni znano.

Dragi gostje, rokodelski vajenci, dobrodošli v naši delavnici. Danes potrebujem pomočnike, pametne in pametne ljudi. Samo dogovor med mano in vami bo tale: za naše slavno delo bomo pustili hrup pred vrati! Ali se strinjaš? ( ja)

In pri nas že od nekdaj pravijo: "Kjer je želja, je spretnost!" Se strinjate s temi pravili? ( Se strinjam)

Fantje, danes vas in naše goste vabim na sejem. Mimogrede, kaj je sejem? ( Bazar, tržnica, kjer se prodaja različno blago)

Primerjajmo naša ugibanja z definicijo, ki sem jo našel v slovarju S. I. Ozhegova ( definicija na diapozitivu #3):

Ni čudno, da ljudje pravijo: "Hrup, kot na sejmu!"

Fantje, zakaj se je ta koncept nenadoma pojavil pri pouku dela?

Otroški predlogi:

Ljudje od vsepovsod so na sejem prinašali, kar so pridelali. H Mogoče bomo kaj prodali.

Že od pradavnine ljudje niso le skladali, ampak tudi ustvarjali z lastnimi rokami. Številne ljudske obrti so preživele do našega časa. Veliko se tudi naučimo in svoje veščine lahko predstavimo na sejmu

III. Uvod v nov material. Opredelitev kriterijev ocenjevanja.

Kaj bi lahko pokazal? ( Otroci naštejejo možnosti)

In poznam še en poklic, ki so ga ljudje opravljali že od nekdaj. To tehniko bomo osvojili danes na naši delavnici.

Predlagam, da igrate.

Igra "Peti dodatni".

Preberi niz besed diapozitiv #4) ki označujejo predmete. Poiščite "odvečno" besedo. Če imate težave, se za pomoč obrnite na učbenik na straneh 58-59.

Lukoško, čevlji, škornji, slamnik, pletenica.

ime skupna lastnost A, ki združuje preostale elemente. ( Dodatno - škornji. Vsi ostali predmeti so izdelani v tehniki tkanja, s katero smo se srečali v zadnji lekciji.). Na tabli otroci preverijo ( prav, škornji so skriti tukaj).

Kakšno tkanje ste srečali v zadnji lekciji? ( S pristransko vezavo)

Kateri material ste uporabili pri svojem delu? ( Pletenica, vrvica, vrv za perilo) Kaj si dobil? ( pleteni moški) Kje jih je mogoče uporabiti? ( Kot darilo, igrače)

IV. Delo z učbenikom

Ampak saj to tehniko že poznamo, kaj novo ali bomo izvedeli? Odprite učbenik na strani 61. Preglejte predstavljeno gradivo in poskusite oblikovati tema naše lekcije. (Otroci v parih razpravljajo o snovi učbenika)

Možni odgovori za otroke:

V tej tehniki bomo delali še naprej, le spoznati jo moramo ravno tkanje.

Tkali bomo iz trakov papirja.

Kateri material bomo uporabili pri našem delu? (Barva papir) Ali se lahko za to tehniko uporablja samo barvni papir? ( časopis, revija, embalaža, tapeta) Kaj bomo naredili? ( Mat)

Tema lekcije je prikazana na tabli (diapozitiv št. 5): "Delo s papirjem. Neposredno tkanje iz trakov papirja. Preproga."

Kaj cilj si se odločil za to lekcijo? ( Naučite se plesti naravnost. Teči pletena preproga. )

Na tabli učitelj popravi (diapozitiv št. 5): cilj je izdelati pleteno preprogo.

V. Praktično delo.

Oglejte si vzorce in poskusite razumeti, kako poteka ravno tkanje ( Diapozitiv #6).

- Ravno tkanje - preprosto prepletanje medsebojno prekrižanih trakov. Lahko se izvede s šahovskim vzorcem ali kodrastim.

Kaj mislite, zakaj je tkanje dobilo takšna imena? ( Šah, ker je podoben šahovnici, in figuran, ker je videti kot nekakšna figura)

Vzorec je lahko tkan v traku, pravokotniku, kvadratu.

Pokliče se ponavljajoči se fragment vzorca motiv.

Učiteljica:

Poiščite motive na teh vzorcih ( Diapozitiv številka 7).

Na plošči so vzorci vzorcev s ponavljajočimi se fragmenti in vzorci tkanja šahovnice. Otroci pridejo k tabli in tistim pokažejo, kje so motivi.

Pred vami v ovojnicah potrebna sredstva ( trakovi barvnega papirja, skica, platno za tkanje v obliki kvadrata), ki ste ga pripravili v zadnji lekciji in skico, ki jo lahko uporabite pri delu. Vzemi, poglej.

Delali bomo samostojno. Vsak bo naredil svojo preprogo. Izberite vzorec iz učbenika, sledite skici ali si izmislite svojega. Toda preden začnete, morate določiti vrstni red dela.

Na mizah kartice, kjer so naključno razporejeni naslednji koraki:

Konce vsakega traku pritrdite na podlago z lepilom.

Tkanje po vzorcu ali izmišljenem vzorcu.

Izberite vzorec za svojo preprogo.

Previdno povlecite navzgor odrezane trakove papirja in se izogibajte velikim vrzeli in popačenjem pri tkanju.

Otroci določijo načrt svojega dela, hkrati pa učitelj enega za drugim odtrga načrt na tabli (diapozitiv št. 8).

Načrt je postavljen. Lahko se lotite dela. Na koncu boste morali izbrati najboljše preproge iz skupine ( skupina otrok po štirih). Zato je treba določiti kriterije ocenjevanja ( Otroci ponujajo: natančnost, pravilnost, izvirnost)

VI. Samostojno delo.

Otroci samostojno izberejo vzorec tkanja ali si izmislijo svoj vzorec. Dela potekajo po planu.

VII. Nadzor napredka pri delu

Učitelj pri samostojnem delu poskrbi za individualni pristop (opazovanje, pomoč).

VIII. Odsev. Praktični pomen

Fantje, razpravljajte v skupini, kdo je naredil preprogo po naših kriterijih. Prosimo, izberite in jih postavite na tablo.

Otroci, ko dokončajo, gredo s svojimi preprogami na tablo.

Kaj ste se naučili v lekciji? všeč? Kje lahko uporabite naše delo? ( Kot prtiček)

Ali se lahko vse podloge uporabljajo hkrati? Kaj bi naredil? ( Zbral vse preproge v eno) Ali poskusiva?

Otroci iz svojih preprog naredijo veliko preprogo na deski.

Lepota! Naš sejem se je pravkar spremenil. Ali veste, kako se imenuje ljudska obrt, kjer se uporabljajo ostanki blaga, ki zdaj zelo spominjajo na naše preproge? ( ??? )

Zdaj ti bom nekaj pokazal učiteljica pokaže odejo izdelano v tehniki patchwork, diapozitiv številka 9). Primerjajte z našo preprogo, se zdi, po videzu?

Da, narejen je iz ostankov blaga in se imenuje patchwork. Tudi te obrti se bomo naučili, le malo kasneje. Za to se moramo še veliko naučiti. Ni čudno, da med ljudmi pravijo: "Rokodelec in šivanka prinaša veselje sebi in drugim."

Hvala za vaše delo. Danes ste opravili odlično delo. Uspelo vam je zaradi vaše potrpežljivosti, pozornosti in sposobnosti medsebojnega sodelovanja.

- "Mi smo varuhi naše tradicije!" Pa ne le v besedah, tudi v dejanjih. Kaj je sejem brez pesmi?! Nastja je za naše goste pripravila darilo - pesem v lastni izvedbi ( izvedba pesmi, diapozitiv številka 10).

Kako narediti preprogo iz trakov papirja?

Otroci v učilnici tkejo preproge iz na trakove narezanega papirja vrtec- tako v starejši skupini kot v pripravljalni. Zato se mi je zdelo, da je ideja že temeljito izrabljena, zdelo se mi je, da tukaj nisem našel nič novega in te teme nisem prej vključil v svoj program. Toda nekega dne pridem voditi svoj krožek (»Razvoj rok in oči pri otrocih« - če kdo ne ve))) v prvem razredu. In nenadoma ugotovim, da ni nobene mape s pobarvankami na današnjo temo, nekje sem jo posejal ... Oh, kaj naj storim? Že klic. In potem učitelj tega razreda iznajdljivo predlaga: vzemi barvni papir in tkati preproge iz trakov. No, iz obupa sem skočil na to idejo. In tako je iz zaliva izvedla lekcijo na temo "Kako tkati preprogo iz trakov papirja." Takrat se je izkazalo, da se otroci iz vrtčevskih časov ne spomnijo skoraj ničesar, sama tematika pa je v razvojnem smislu le bogastvo. fine motorične sposobnosti roke in vse ostalo, inteligenca, na primer.

Zdaj imam črtasto papirnato podlogo na častnem mestu v svojem šolskem programu.

Čeprav ga znajo narediti skoraj vsi odrasli, vam bom povedal o korakih izdelave, da boste občutili vse prednosti.

Torej, obveščam otroke, da danes tkamo preproge, za navdih pokažem nekaj vzorcev. Učenci se takoj razburijo - tega se spomnijo iz vrtca in zdi se jim - to je preprosta stvar!

Ali si srečen? No, zdaj pa se lotimo posla. Vzamemo list barvnega papirja - ne potrebujemo velikega - naj bo pol albuma (A5). Narežemo ga na trakove širine enega centimetra. Seveda ga bomo najprej narisali. Tu se izkaže, da otroci tega ne znajo. Zato boste morali vse korake razložiti podrobno in s številnimi ponovitvami.

torej. Vzamemo list in na enem robu pritrdimo ravnilo, tako da "ničla" pade na rez papirja.

Ne postavljajte samo pik - komaj opazne so, vendar ne smete pritiskati na svinčnik in risati velikih segmentov. Ko se ta centimetrska oznaka naredi vzdolž enega roba, premaknemo ravnilo na nasprotni rob in spet - samo nanesemo na rez lista. Z iste strani! Pri tem je zelo pomembno, da otroci lista ali ravnila ne obrnejo in začnejo novega odštevanja tako rekoč »na glavo«.

Označimo prihodnjo risbo

Zdaj so tveganja, ki jih potrebujemo, označena na listu. Spotoma boste morali razložiti, da beseda "tveganje" ni povezana s tveganjem, je ocena (ne pa petica) ali serif (rez?).Čas je za razplet.

Zame je najbolj presenetljivo, da približno tretjina otrok izliva naključno – brez sklicevanja na obstoječe serife. Tukaj je torej treba podrobno razložiti, da ravnilo uporabimo za dve nasprotni nevarnosti in narišemo črto, ki ju povezuje.

Ste ga narisali?

MO-LOD-TSY!

Zdaj morate rezati zelo natančno v ravnih črtah.

Težko je, saj je monotono delo utrujajoče, kakovost pa hitro pade. To je eden od razlogov, zakaj ne bi smeli ciljati na velike preproge v celotnem albumu. Ampak, v redu, pol se da rešiti.

Trakovi so razrezani. Zdaj potrebujemo "bazo". Vzamemo list papirja A5 v kontrastni barvi. Prepognemo na polovico in iz pregiba potegnemo po rezinah (to so tri stranice) tudi okvir je širok približno centimeter.

Tu je za otroke najtežje razumeti, da vam ni treba povsod samodejno risati okvirja. In potem nanesemo tveganja na razdalji 1 centimetra vzdolž pregiba (kaj? - kakšen pregib? - oh, spomnili so se - zagotovo imamo tu upognjen papir!) In na nasprotni strani od njega. Mi rišemo

in, ne da bi se upognili, naredimo reze.

Tako je naša baza pripravljena. Zdaj tkamo. Prvi trak je tkan vse pravilno.

Najtežje je, da ga premaknete bližje robu in pritrdite konce z lepilom, da ne bi nikjer "potegnilo" ali zamahnilo. Drugi trak pa je navit v PROTIFAZI - pošteno povedano - polovica otrok tega ne razume prvič. O tem, kako zamenjati črte, da dobite šahovski vzorec, morate pokazati vsakomur osebno - besede so tukaj nemočne.

Ko tkate vsak naslednji trak, ga morate poskušati premakniti čim bližje že tkanim vrstam in ne pozabite pritrditi koncev.

Tako tkate preprogo.

Preproga iz papirnati trakovi- študentsko delo

Kam ga boš potem dal? V vsakdanjem življenju ta stvar ni uporabna - papir se hitro raztrga. Zato ga prilepite v album in naj ostane nedotaknjen v grajenje prednikov in zanamcev.

Marina Novikova vam je povedala, kako tkati preprogo iz papirnatih trakov.


Oznake: ,

KSU "Srednja šola št. 12 Shakhtinsk"

Učiteljica tehnologije in umetnosti 1. kategorije Sultangareeva L.M.

Tehnologija, 5. razred GOSO 2012, Materiali

Lekcija # 10 Datum: ________Trajanje: 1 ura

Odsek:Uvod v tkanine. Tehnologija obdelave tkanin.

Tema: Izvedba postavitve navadno vezavo ( praksa )

Cilj:

ustvariti pogoje za oblikovanje znanja študentov o osnovah znanosti o tekstilnih materialih;

Naloge:

spodbujati oblikovanje znanja o strukturi tkanine - prepletanje niti, pa tudi utrjevanje znanja o tekstilnih vlaknih, njihovi klasifikaciji; lastnosti naravnih vlaken rastlinskega izvora;

spodbujati oblikovanje praktičnih veščin pri izvajanju postavitve navadnega tkanja;

spodbujati razvoj pozornosti študentov, sposobnost analize in sistematizacije informacij; kot tudi razvoj spretnosti delovne kulture;

spodbujati vzgojo zanimanja za predmet, kulture obnašanja (delovna etika) v učni delavnici.

Vrsta lekcije : kombinirana - pouk ponavljanja obravnavane snovi, pridobivanje novega znanja, pridobivanje praktičnih spretnosti in utrjevanje preučene snovi pri praktičnem delu.

Vidljivost in oprema:

- Vizualni pripomočki : izobraževalne zbirke "Tekstilna vlakna", "Bombaž", "Plan", vzorci bombažnih in lanenih tkanin (z robovi);

Postavitevstatve ; postavitev izdelave tkanine;

Vzorci tkalskih tkanj;

Knjige na temo: "Znanost o materialih": "Kako je srajca zrasla na polju";

Kartice z navodili "Izvedba postavitve navadnega tkanja";

Računalnik;

Predstavitev diapozitivov (predstavitev Power Point ) "Tkanje tke".

Shema navadnega tkanja in prepletanja niti.

Vsebina teme :

Poklica predilca in tkalca.

Postopek ustvarjanja tkanine;

Osnovni pojmi: »Materiali», "tkanina", "tekstilna vlakna", "naravna vlakna rastlinskega izvora"; "Niti osnove in votka"; "sprednja, napačna stran blaga";

Smer niti osnove in votka;

- gladko vezana tkanina.

POSTOPEK ŠTUDIJE.

    Organiziranje časa.

Pozdrav;

b) identifikacija odsotnih dijakov;

c) organiziranje pozornosti študentov; preverite pripravljenost na lekcijo.

Bodite pozorni na tablo, na kateri je postavljena "Razstava tkanin".

    Uvodni del učne ure.

    Sporočilo o temi lekcije . Določanje učnih ciljev lekcije.

Nadaljujemo s študijem novega zelo pomembnega dela programa. Kako se imenuje?

    Ponavljanje. Posodabljanje znanja učencev. Pogovor.

Kateri material se uporablja za izdelavo oblačil?

Povzemanje. Analiza ravni znanja študentov.

III . Glavni del lekcije

    Uvodno usposabljanje

Učiteljeva zgodba « Znanost o materialih. Prepletanje niti» (z uporabo tabel za usposabljanje in gradiva za predstavitev diapozitivov Power Point ).

Tkanina nastane kot posledica prepletanja niti: - nitiosnove (kapital) - in nitiraca ( prečni ). To je položaj niti v blagu Niti osnove so močne, dolge, tanke in pri raztezanju ne spremenijo svoje dolžine. Niti votka so manj trpežne, debelejše, kratke. Ko se raztegnejo, povečajo svojo dolžino.
Edge poteka po robovih vzdolž blaga in ščiti blago pred razpadanjem. Širina tkanine je razdalja od roba do roba. Najenostavnejše tkanje niti -perilo , v katerem se niti prepletajo skozi eno.

Uporablja se za izdelavo bombažnih in lanenih tkanin.

    Priprave na praktično delo.

a) delo z izobraževalno gradivo(kartice z navodili "Izvedba postavitve navadnega tkanja")

b) določanje faz dela;

c) ponovitev pravil varnega dela s škarjami;

d) učiteljeva demonstracija vzorca in metod za opravljanje izobraževalne naloge.

    Praktično delo študentov "Izvedba postavitve plain weave":

Dejavnosti učitelja:

Ciljni obhod delovnih mest za identifikacijo ORM in skladnost s TB pri delu s škarjami;

Aktualni seznanitev s tehnologijo dokončanja izobraževalne naloge;

- analiza izvajanja vzgojne naloge.

    Zaključni del lekcije.

    Povzetek lekcije.

Utrjevanje. Vaja: "Nadaljujte s ponudbo"

Za šivanje oblačil in perila v vsakdanjem življenju uporabljamo material - ...

Refleksija: pogovor.

Vam je uspelo dokončati postavitev?

Kaj boš počel doma? Zakaj?

Kaj zanimivega ste se naučili v razredu? Katere nove izraze ste se danes naučili?

Kako vam bo to znanje pomagalo v življenju?

    Analiza sodelovanja študentov pri pouku. Ocenjevanje razrednega dela.

    Izdaja domače naloge. Poiščite in prinesite kose različnih tkanin (iščite z mamo in babico in ugotovite njihovo ime in izvor).

kartica z navodili

Praktično delo

"Izdelava navadnega tkanja iz papirja"


Materiali in orodja: papir, škarje, ravnilo, vzorci blaga, lepilo.
    Izrežite dva kvadrata papirja 10x10 cm
    Označite dva kvadrata, oddaljena 1 cm
    Na enem od kvadratov narišite dodatno črto, ki se oddalji od roba 1 cm, kvadrat razrežite na trakove do predvidene črte.
    Drugi kvadrat vzdolž označenih črt razrežite na ločene trakove.
    Prepletite trakove skozi enega, kot je prikazano na sliki, in zlepite konce trakov.

Majhni otroci se ne zavedajo pomena nekaterih ročnih del, ki jih izdelujejo s pomočjo učitelja v osnovni šoli ali vrtcu. Vsaka aplikacija ali igrača, ki jo dojenček naredi, pri otroku razvija določene sposobnosti in spretnosti. Za otroke do šolska doba to je izrezovanje figur in lepljenje na papir, lahke risbe z barvnimi svinčniki, ustvarjanje volumetrične številke(na primer, Pikapolonica), valjanje barvnih kroglic; za otroke osnovnošolske starosti - valjanje cevi za ustvarjanje hiše z lastnimi rokami, najpreprostejši elementi tehnologije " quilling”, delo s samolepilnim papirjem, izrezovanje oblik in še mnogo več.

V vrtcu in v osnovnih razredih otroci zagotovo izdelujejo obrti, na primer se ukvarjajo s tkanjem papirja. Za začetnike tkanje papirja ne predstavlja nobenega dela. Ta tehnika ni težka, vendar razvija motorične sposobnosti prstov in pozornost otroka. Tehnika je sestavljena iz prepletanja papirja različnih barv.

Takšna obrt– zabavno in zanimivo preživljanje časa s starši oz razrednik. Učitelj v osnovni šoli ve, da je treba vsaj eno razredno uro posvetiti tkanju papirnate preproge - običajno ta tehnika pri otrocih vzbudi navdušenje in veliko zanimanje in tako barvito papirnato preprogo naredijo večkrat po korakih. -stopenjski vzorec.

Izvirne obrti iz papirja je mogoče ustvariti ne samo s tehniko origami - na primer, če uporabite keper tkanje, dobite lepo papirnato pletenico ali mat ali celo preprogo. Tehnologija izdelave ni tako zapletena v fazah, vendar bo zahtevala skrb in vztrajnost, zlasti pri izdelavi velikih stvari. Da vidim, če zmoreš odlično opravljeno, lahko tka majhen vzorec. Navodila za izdelavo preproge so predstavljena v našem članku. In v galeriji - predstavitev končana dela.

Za izdelavo svetle preproge, se morate založiti s papirjem in nekaj pisarniškega materiala:

Otroci, ki se učijo tkati, bi morali znati uporabljati ravnilo. . Velikost papirja se lahko spremeni glede na želeno velikost plovila.

Kako narediti preprogo iz barvnega papirja: mojstrski razred

Papirnate trakove prodajajo v trgovinah za ročna dela (predvsem za quilling), vendar jih lahko naredite sami. Tudi začetnik se bo spopadel s takšnimi obrtmi. Če želite narediti preprogo, morate slediti mojstrskemu razredu po korakih:

Pri ustvarjanju preproge iz papirnatih trakov zelo pomembno je, da se odzovete na otrokove prošnje za pomoč, zlasti v času tkanja trakov in delov osnove obrti. Pomembno je narediti odmore pri delu, spremljati tkanje, ki ga otrok počne. Do vsakega otroka morate pristopiti in delati z njim individualno ter odgovarjati na njegova vprašanja o obrti. Iz takšne lanene preproge lahko naredite denarnico, zaznamek za knjige in še veliko več.

Galerija: pletena preproga in okrasna papirnata kletka (25 fotografij)













Kako narediti kletko iz časopisnih cevi z lastnimi rokami: mojstrski razred

Za otroke srednješolske starosti in za odrasle, ki imajo radi tehniko tkanja papirja, je primerna bolj zapletena obrt - tkanje okrasne kletke iz časopisne cevi. Za tkanje takšnega dekorativnega elementa morate imeti naslednje dodatke.

 

 

Zanimivo je: