Rozhovor ku Dňu matiek s prvkami hry „Mami, moja mama. Abstrakt tematického rozhovoru ku Dňu matiek v seniorskej skupine Konverzácia ku Dňu matiek na základnej škole

Rozhovor ku Dňu matiek s prvkami hry „Mami, moja mama. Abstrakt tematického rozhovoru ku Dňu matiek v seniorskej skupine Konverzácia ku Dňu matiek na základnej škole

Triedna hodina na základnej škole „Z hĺbky srdca, jednoduchými slovami, porozprávajme sa o mame, priateľoch ...“

Ciele a ciele

- pestovať citlivý, sympatický, láskavý postoj k žene-matke.

Postup hodín v triede

Rozhovor o matke

učiteľ.

Mama spí, je unavená...

No nehral som!

Nezačínam top

A sedím a sedím.

Moje hračky nevydávajú hluk

Ticho v prázdnej miestnosti.

A na maminom vankúši

Lúč kradne zlato.

A povedal som trámu:

Aj ja sa chcem presťahovať!

Zaspieval by som pieseň

Mohol by som sa smiať...

Čokoľvek chcem!

Ale moja matka spí - a ja mlčím.

Lúč preletel po stene,

A potom skĺzol po mne.

"Nič," zašepkal,

Sadnime si do ticha!

E. Blaginina

učiteľ. Čo myslíte, o čom sa dnes budeme v triede rozprávať? (O matkách.)

Väčšina blízka osoba na svete - toto je mama. Mama bude ľutovať a podporovať v ťažkých časoch. Niet divu, že hovoria: "Na slnku - teplo, s matkou - dobré."

Poznáte príslovie o matke?

Koná sa súťaž prísloví o matke.

učiteľ. Nie je lepšia kamarátka ako matka...

Človek, ktorý miluje svoju matku, si myslí, že je tá najlepšia.

Vo svojom príbehu „Najlepšie zo všetkých“ nám to ukázal L. Tolstoj.

Učiteľ číta príbeh.

Na ulici v dave sa stratilo malé dievčatko. Beží, kričí, hľadá matku. Ľudia sa jej pýtajú: „Čo je tvoja matka? A dievča cez slzy odpovedá: "Nevieš, moja matka je najlepšia!"

Na mamu si najčastejšie spomíname, keď príde 8. marec. Deti jej venujú básne, pripravujú rôzne darčeky.

Mama básnická súťaž

mesiac marec.

Číslo osem.

Pre nás a otca niet pokoja:

Čo dať mame?

Čo jej kúpiť na sviatok?

Kúpili sme jej sladkosti.

A kyticu snežienok.

Domov sme prišli s kyticou

Smiali sme sa, pili čaj,

Cukrík s mamou

Jedli sme nenútene.

A potom kopa riadu

Umyli sme sa všetci traja

Umyla všetok riad

A potom trela podlahu.

Mama večer povedala:

"Nie som vôbec unavený."

Dnes je teda málo čo robiť

Práve som omladla.

Tu je udalosť.

Dnes som mal šťastie.

Škoda, že zajtra nie je ôsmeho,

A deviate číslo. —

Odpovedali sme jej priamo:

- Nie sme príliš leniví, aby sme vám pomohli,

Súhlasíme, že mama

Každý deň mladší.

V. Orlov

Šťastný Medzinárodný deň žien

Zablahoželal som mame

A k starým kartám v albume

Pridaný nový!

Mama odhodí viazanie,

krásna obálka

A uvidíte, ako rok čo rok

trochu rastiem.

Pod každou mojou kartou

Dátum a rok sú označené.

Chcem rásť rýchlejšie

Leťte smerom k rokom!

Snažím sa ich označiť

dobré skutky,

Aby bolo zábavné stretnúť sa

Moje sviatok žien mami!

Jarná ranná väzba

Odhoď mamu modrú

A on povie: „Takto rastie syn!

Nie nadarmo vychovávala svojho syna!

G. Brailovskaja

klop-klop – klopanie na dvere k nám.

Prichádza len do toho domu

Kde pomáhajú mame.

Zametieme podlahu pre mamu,

Postavme si stôl sami

Pomôžte jej uvariť večeru

Budeme s ňou spievať, tancovať,

Maľujeme jej portrét

Nakreslíme ako darček.

"Sú na nepoznanie, wow!" —

Potom to mama povie ľuďom.

A my vždy a my vždy,

Vždy budeme takí.

A. Berestov

učiteľ. Sľubujeme, ale 8. marec prejde a opäť zabúdame, že mama potrebuje našu pomoc a starostlivosť každý deň.

Lena podlahová krieda s vášňou,

A na deviatej

Nebral som metlu do rúk.

Ale v skutočnosti by mama mala vždy pomáhať. Matky potrebujú našu pomoc najmä vtedy, keď zostarnú a nevládnu, vyrastieme a odletíme z rodného hniezda.

Čítanie a diskusia o tatárskej rozprávke „Tri sestry“

Žila tam žena. Pracovala vo dne v noci, aby nakŕmila a obliekla svoje tri dcéry.

A vyrástli tri dcéry – rýchle ako lastovičky, s tvárou ako jasný mesiac. Jeden po druhom sa vzali a odišli z domu.

Prešlo niekoľko rokov. Stará mama je ťažko chorá a posiela k dcéram ryšavku.

- Povedz mi, priateľ môj, aby som sa ponáhľal ku mne.

"Ach," povzdychol si prvý, keď počul smutnú správu od veveričky. - Ach! Rád by som išiel, ale najprv musím vyčistiť tieto dve umývadlá.

„Vyčistiť tie dve umývadlá?! Buďte teda s nimi navždy nerozluční!

A umývadlá zrazu vyskočili zo stola a chytili najstaršiu dcéru zhora a zdola. Spadla na zem a vyliezla z domu ako veľká korytnačka.

Veverička zaklopala na druhú dcéru.

- Ó, - odpovedala, - teraz by som bežala k mame, ale som veľmi zaneprázdnená: potrebujem utkať plátno na jarmok.

"Nuž, teraz tkam celý život," povedala veverička.

A druhá dcéra sa zmenila na pavúka.

ALE najmladšia dcéra miesila cesto, keď na ňu zaklopala veverička.

Dcéra nepovedala ani slovo, ani si neutrela ruky, utekala k mame.

„Vždy prinášaj ľuďom sladkosť a radosť, moje drahé dieťa,“ povedala jej veverička, „a ľudia si ťa budú vážiť a milovať, tvoje deti, vnúčatá a pravnúčatá.

Tretia dcéra skutočne žila mnoho rokov a všetci ju milovali. A keď prišiel čas jej smrti, zmenila sa na zlatú včelu. Celý letný deň - deň včela zbiera med ľuďom. A v zime, keď všetko naokolo umiera od chladu, včela spí v teplom domčeku.

Otázky na diskusiu:

Za čo boli staršie dcéry potrestané?

Ako sa darilo vašej najmladšej dcére?

Čakala za svoju pomoc odmenu?

Zhrnutie

Učiteľka navrhuje ešte raz vymenovať, čo deti môžu a majú urobiť pre svoje mamy (opatrovať sa, byť citlivé a pozorné, pomáhať s domácimi prácami, bez čakania na pokyny).

Bezplatná konverzácia pre 2. ročník „Mama, mama, mama“

Ciele udalostí

1. Podporovať vštepovanie zmyslu pre lásku a úctu k príbuzným a priateľom u študentov.

2. Rozvíjať iniciatívu, kreativitu detí.

3. Podporovať prejav individuality každého dieťaťa.

Školenie

1. Triedny učiteľ spolu s triednym majetkom vyberá literárny materiál, kvízové ​​otázky.

2. Žiaci sa učia básne.

3. Pripravujú sa albumové listy, farebné ceruzky, dve kartičky so sadami produktov na prípravu šalátu a boršču, magnetofón a audiokazety.

Zúčastňujú sa žiaci druhého stupňa triedny učiteľ.

Na tabuli je priložený obrázok vázy a napíšte slová:

Od čisté srdce jednoducho povedané

Poďte, priatelia, porozprávame sa o mame.

Triedny učiteľ. Najdrahšia osoba v našom živote je mama! Vychovala nás, vychovala nás. Miluje nás v dobrom aj v zlom. A na aký sviatok dávame mamičkám kvety, hovoríme príjemné slová? O koľkej sa oslavuje? Je taký sviatok na jeseň? Nedávno sme oslávili Deň matiek, dali sme našim mamám kvety a darčeky. Slová „matka“ a „matka“ patria medzi najstaršie na zemi a v jazykoch znejú takmer rovnako rôzne národy. Koľko tepla skrýva toto čarovné slovíčko, ktoré sa nazýva najbližšia, najdrahšia, jediná osoba. Matkina láska udržiava nás v teple až do staroby. Ty ani ja by sme naše mamy nemali rozčuľovať, ale naopak, mali by sme im pomáhať a byť vo všetkom oporou. Mama nám radí, chráni nás. Poďme sa hrať na mamu. Budem ti klásť otázky a ty zborovo odpovieš: "Mami."

Kto prišiel ku mne ráno?

Kto povedal, že je čas vstať?

Komu sa podarilo uvariť kašu?

Nalejte mi čaj na kašu?

Kto mi zaplietol vlasy?

Celý dom pozametaný sám?

Kto ma pobozkal?

Kto z detí má rád smiech?

Kto je najlepší na svete?

Sme zvyknutí na to, že mama môže robiť všetko, robí všetko: varí chutne, šikovne prekliate roztrhané nohavice, vôbec nás nebolí ošetriť rany. Chlapi, poznám jedného chlapca, ktorý sa rozhodol, že si sám uvarí „kompót“, tak to urobil.

Rozhodol som sa uvariť kompót

Na narodeniny mojej mamy.

Vzal som si hrozienka, orechy, med,

Kilogram džemu.

Všetko vložte do hrnca

Miešaná, naliata voda,

Dajte na sporák

A pridal oheň.

Aby to lepšie chutilo

Nebudem nič ľutovať!

Dve mrkvy, cibuľa, banán,

Uhorka, múčne sklo,

Všetko vrelo, vírila para.

Konečne je kompót uvarený!

Vzal som panvicu k mame:

"Všetko najlepšie k narodeninám, mami!"

Mama bola veľmi prekvapená

Smiať sa, obdivovať

Nalial som jej kompót -

Skúsme to čoskoro!

Mama trochu pila

A kašlala jej do ruky.

A potom smutne povedala:

„Zázrak – kapustnica! Ďakujem! Chutné!"

(M. Družinin)

Ukazuje sa, že varenie kompótu nie je veľmi jednoduché. Čo urobil chlapec zle? Ako to malo byť urobené?

Triedny učiteľ si vypočuje odpovede detí a potom ich vyzve, aby si predstavili, že musia pomôcť matkám pripraviť večeru na príchod hostí. Dievčatá dostanú kartu so sadou produktov na šalát: mrkva, repa, majonéza, zemiaky, zelený hrach, syr, vajcia, cukor, cibuľa, uhorky, paradajky a pre chlapcov - na boršč: cvikla, kapusta, mrkva, soľ, cukor, kyslá smotana, syr, zemiaky, mäso, uhorky, paradajky. Študenti si musia vybrať produkty, z ktorých môžu pripraviť navrhované jedlá.

Naša mama varí najlepšie jedlo na svete.

Polievky, boršč, koláče, šaláty,

Kompót varí chutne,

A nakladané uhorky.

A akú kapustnicu uvarí - zázrak!

Jedz jedlo od mamy!

Žiaci druhého stupňa

Mama príde domov z práce

Mama si vyzúva čižmy

Mama ide do domu

Mama sa obzerá.

Bola v byte razia?

- Prišiel k nám hroch?

Možno ten dom nie je náš?

Možno nie naša podlaha?

Seryozhka práve prišla,

Trochu sme sa pohrali.

Takže to nie je kolaps?

- Slon s nami netancoval?

- Veľmi šťastný. Ukázalo sa,

Zbytočne som sa obával.

(E. Uspensky)

Triedny učiteľ. A teraz povedzme milé slová našim matkám, pokračujúc v každej poetickej línii odpoveďou na otázku: "Kto?".

Slnko je pre mňa jasnejšie! (Mami!) Pokoj a šťastie pre mňa! ... Hluk konárov, kvety polí! ... Volanie lietajúcich žeriavov! ... Voda je na jar čistá! ... Na oblohe je jasná hviezda! ...

Mnohí básnici venovali svoje básne matkám. Tu si vypočujte jednu z nich.

Ľúbim ťa mami, prečo, to neviem

Pravdepodobne za to, čo vidím a snívam

A radujem sa zo slnka a jasného dňa,

Preto ťa milujem, moja drahá.

Pre oblohu, pre vietor, pre vzduch okolo.

Ľúbim ťa mami, si môj najlepší priateľ.

Nepoznajúc únavu

Žiadny odpočinok každú hodinu

Deň a noc matka

Všetci sa o nás báli.

Držala nás, kŕmila nás,

Pri posteli nám spievala

Najprv nás učila

Milé sladké slová.

Žiaci spomínajú na uspávanky, ktoré im spievala mama.

Ďalej triedna učiteľka pripomína žiakom druhého stupňa, že je zvykom dávať darčeky na sviatky a vyzve deti, aby nakreslili ten, ktorý by chceli dať svojej mame. Študenti pracujú 5-10 minút a potom prezentujú svoje kresby.

Dobrým darčekom môžu byť aj kvety. Všetky mamy ich milujú. Kvety dávajú ľuďom radosť. A v lete sa nebudú nudiť a v zime prinášajú sviežosť a teplo. Teraz si dáme kvíz.

Deti naplnia vázu symbolickými kvetmi pri odpovedaní na kvízové ​​otázky.

Táto kvetina vyzerá ako obrátená čelenka. Hovoria mu „lala“, „lola“, „lala“. Aký je skutočný názov tohto kvetu? (Tulipán.)

Táto kvetina sa nazýva sestra milosrdenstva. Jeho populárne meno: popovnik, whitehead, Ivan-flower. Táto kvetina je považovaná za národný symbol Ruska. (Harmanček.)

V ľuďoch sa tento kvet nazýva bobor, rozruch, odkazová tráva. Z jedného dôvodu ho obilnári nemajú veľmi radi. (Nevädza.)

Ľud nazýva túto kvetinu dievčenskou kráskou, mešťankou a hovorí sa, že pomáha tým, ktorí sa boja životných protivenstiev. (Karafiát.)

Slnečný kvet je to, čo tomu hovoria. Do Ruska prišiel z Holandska. Po mnoho rokov ľudia chodili okolo zámorského hosťa a snažili sa zistiť, o aký druh rastliny ide. (Slnečnica.)

Triedna učiteľka zhrnie rozhovor a pripomenie deťom, aby zablahoželali svojim matkám k sviatku.

Zoznam použitej literatúry

Brusentsová A.N. Deň matiek // Základná škola. 2001. Číslo 10.

Seferová R.F. Materské brehy // Základná škola. 1999. Číslo 2.

Shchurkova N.E. Zbierka farebných vecí. Smolensk, 1996.

Cieľ: Rozvoj láskavého, rešpektujúceho a pozorného postoja k rodičom u detí.
Úlohy:
- Upevniť vedomosti detí o štátnom sviatku „Deň matiek“
-Učiť láskavému, pozornému postoju k matke;
- Rozvíjať u detí estetické vnímanie, učiť ich vidieť krásu; schopnosť zvážiť diela umelcov a fotografov.
- Povzbudzujte deti, aby tvorili predmetové kompozície, dopĺňali ich o detaily;
- Vychovávať v deťoch úctu k matke, túžbu pomôcť jej, potešiť ju;
- Rozvíjať rozlišovaciu schopnosť oka pri pohľade na drobné kresby.
práca so slovnou zásobou: knihovníčka, účtovníčka, baletka.
Prípravné práce:
*Individuálne rozhovory s deťmi o matke.
*Prezeranie fotografií z rodinné albumy.
* Čítanie príbehu "Materské ruky" B. Emelyanov
*Zapamätanie básní o mame.
*Hra na hranie rolí"Rodina"

Priebeh rozhovoru

Organizovanie času.

*Hádanky:
Vychovávateľ: Dám vám hádanky, musíte pozorne počúvať, aby ste uhádli.
-V byte nie sú žiadne nečistoty, odpadky,
Všetko vyčistili...
deti: matka.
- Boršč v tanieri je najchutnejší,
Varí len...
deti: matka.
Pred spaním, obliekanie pyžama,
Žiadame vás, aby ste si prečítali...
Deti: Mama.
Vychovávateľ: Deti, počúvajte ľudovú múdrosť:

- "Na slnku je teplo, v matke dobre."
- "Matka je ako slnko: bude ľutovať a zahriať sa a ukáže cestu."
O kom hovoria príslovia?
deti: Príslovie hovorí o matke.
Vychovávateľ: S kým je matka porovnávaná?
Deti: Slnko.
Vychovávateľ: A ako ste pochopili, chlapci, dnes budeme hovoriť o kom?
deti: O mamách.
Deti sedia pri stoloch.
1 konverzácia:

opatrovateľka : Každoročne sa v Rusku poslednú novembrovú nedeľu oslavuje Deň matiek. Tento sviatok spája všetkých ľudí našej krajiny láskavosť a úctu k ženám – matkám.
- Slovo "matka", "matka" je jedným z najstarších na Zemi a znejú takmer rovnako v jazykoch rôznych národov: "mami", "muti".
To naznačuje, že všetci ľudia uctievajú a milujú matky.
- O matkách bolo povedané veľa slov, veľa nevypovedaných životov v srdci každého z nás. Je dôležité mať čas povedať milé slová, keď ich mama počuje.
-A ako láskavo dokážeš po rusky volať svojej matke ?
deti: mamička, mamička, mamička.
2 Prezeranie obrázkov"Milé nežné matky"
Znie pieseň "Prvé slovo je matka" autor textu slov Etin Y. skladateľ hudby Burjoa Jarard
Vychovávateľ: Pozrime sa na obrazy, fotografie známych spisovateľov a fotografov.
-Umelci, spisovatelia, básnici vždy vo svojich dielach oslavovali matky. V súčasnosti fotografi vo svojich dielach naďalej sprostredkúvajú: jemné črty tváre, láskavé oči, jedinečný úsmev matiek.
3. D/I Didaktická hra "Povolanie matiek"
Deti, spoliehajúc sa na obrázky s vyobrazením predmetov, pomenujú ženské povolania a nájdu obrázky s predmetmi, pre koho, čo potrebujú k práci.
Vychovávateľ: Aké povolanie má matka na obrázku?
Deti: Učiteľ.
Vychovávateľ: Čo potrebuje učiteľ k práci?
deti: Knihy, zošity, pero, ukazovátko.
Vychovávateľ: Aké špeciálne oblečenie má predajca?
deti: Špeciálne oblečenie predávajúci má čiapku, župan.
Vychovávateľ: Kto je táto žena z povolania?
deti: Knihovník.
Vychovávateľ: Kde pracuje knihovník?
deti: V knižnici pracuje knihovník.

Vychovávateľ: Čo robí kaderník v práci?
deti: Kaderník strihá ľuďom vlasy. Farbí vlasy.
Vychovávateľ: Čo potrebuje účtovník k práci?
deti: Účtovník potrebuje na prácu počítač a kalkulačku.
-Balerína
- Vychovávateľ
4.Dynamická pauza"Pomáhať mame"
S mamou sme prali oblečenie
Potom sa opláchne
Potom sa stlačili
otrasený
A upevnené štipcami.
5. Gymnastika pre oči
Zatvor oči
A hladkaj si ruky
Snívame s vami
O mojej milovanej mame.
Zavri oči, pohladkaj si viečka,
6. Nápravné práce"Dekorácia na portrét"

papierová aplikácia"Srdce s kvetmi"

Znie pieseň "Mama" z karikatúry

Vychovávateľ: Pozrite sa, aký druh dekorácie pripravíme na portrét vlastnými rukami. Pozrite, akú nádhernú dekoráciu som vyrobila na portrét mamičky. Detaily na stole máte aj v tanieroch nádherné kvety. Tu z nich vyrobíme dekoráciu na portrét. Vezmeme, priložíme kvietok, nefarebná strana je hore. Potom celú časť opatrne potrieme pastou, po malých častiach naberieme pastu na štetec, nezabudneme, uhladíme obrúskom, aby nevznikla prebytočná pasta. Dorobíme aj ďalšie detaily kvetu (listov), ​​tak sme sa dočkali krásna dekorácia pre portrét. Chlapci dali srdiečka na medzery.
7. Galéria umenia"Portrét mojej matky"
opatrovateľka : Teraz vás pozývam do galérie, kde ste boli umelcami. Chlapci, zahráme sa s vami v slovnej hre „Pick up a word“ Akú slávu môžete povedať o mame?
deti: Zlato, zlatko.
opatrovateľka : napríklad: moja mama je najveselšia.
Vezmite srdce a pripevnite ho magnetom na portrét svojej matky a povedzte milé slovo.
deti: Moja mama je najmúdrejšia, najmilšia.

Tu sú chlapci, na ktorých sme sa pozreli, obrazy, na ktorých ste boli tiež umelcami. A teraz budeme počúvať, ako básnici vo svojich básňach hovoria o matkách.
8. Čítanie básní o mame(včas zapamätané)
-I.Mazník
Vo svete milé slovážije málo
Jedna vec je však láskavejšia a dôležitejšia ako všetky:
Z dvoch slabík, jednoduché slovo "ma-ma"
A na svete niet vzácnejších slov ako ono.
-
Kto hreje láskou
Všetko na svete sa darí
Dokonca si trochu zahrať?
Kto ťa vždy poteší
A umývať a česať,
Bozk na líce – plesknutie?
Taká je vždy
Môj drahý!
-
Prajeme našim mamám
Nikdy nestratiť srdce
Každý rok byť krajší
A menej nás karhať.
výsledok:
Vychovávateľ: O kom dnes hovoríme?
deti: Dnes sme hovorili o matkách.
Vychovávateľ: Čo nové, zaujímavé ste sa naučili?
deti: O mamách sa píše veľa básní, príbehov, obrázkov.
Vychovávateľ: Čo sa vám najviac páčilo?
deti: Výroba dekorácie pre portrét mamy, hra "Povolanie pre mamy."
Vychovávateľ: S potešením som s vami komunikoval, uvedomil som si, ako veľmi milujete svoju matku. Myslím, že svoju matku nikdy nenahneváš. Správajte sa k nej s nežnosťou a láskou.

Ciele a ciele triedna hodina:

Vychovávať citlivý, citlivý a láskavý postoj k žene-matke;

Vštepovanie potreby zdvorilého prístupu k dievčatám, dievčatám, ženám.

prípravné práce. Učiteľ si musí básne vopred pripraviť. Exekúcia možná domáca úloha Ručne vyrobený darček pre mamu.

Popis triedy

učiteľ: Chlapci, dnes si povieme niečo o tom najvzácnejšom, čo na svete máme – o našich mamách.

1. študent:

Koho stretneme ako prvého?

Príchod do bieleho sveta -

Tak toto je naša matka

Nie je milšia.

Celý život sa točí okolo nej

Celý náš svet je ním ohrievaný,

Celé storočie sa snaží

Zachráňte nás pred problémami.

2. študent:

Ona je chrbtovou kosťou domu

Rušno každú hodinu.

A nie je tu nikto okrem

Kto by nás mal tak rád.

Takže má viac šťastia

A život je dlhší,

A radosť je v jej osude,

A menej smutných vecí!

(V.M. Samchenko "Naša mama")

Tu je niekoľko rýchlych tipov, ako potešiť svoju mamu.

učiteľ: Naozaj chcem, aby ste vážne a hlboko pochopili: vzťahy, pokoj, poriadok, radosť vo vašej rodine do značnej miery závisia nielen od dospelých, ale aj od vás samých, od vašej pozornosti, citlivosti, dobrého chovu. Otázka pohody, malá služba, priateľská intonácia, ochota pomôcť - tieto "maličkosti" vytvárajú náladu.

Chcete, aby sme urobili jednoduchý experiment, ktorý vám pomôže zistiť, či ste vzdelaný? Napíšem otázky. Ak na ne môžete odpovedať „áno“, na okraj dajte plus, ak „nie“ – mínus. Musíte odpovedať úprimne.

1. Ak musíte nečakane ostať neskoro v škole, na prechádzke alebo náhle odísť z domu, informujete o tom svojich príbuzných (poznámkou, telefonicky, prostredníctvom súdruhov)?

2. Sú prípady, keď sú rodičia s niektorými zaneprázdnení dobrá práca(generálne upratovanie, opravy, palivové drevo) a ste poslaný na ulicu alebo do kina, „aby ste sa nekrútili pod nohami“?

3. Odložte knihu na minútu a preskúmajte byt nie svojimi, ale maminými očami. Sú v miestnosti veci, ktoré nie sú na svojom mieste?

4. Vieš hneď pomenovať narodeniny svojich rodičov, starých rodičov, bratov a sestier?

5. Pravdepodobne dobre poznáte svoje potreby (kúpiť korčule, loptu, rifle). Viete, aký predmet matka a otec súrne potrebujú a kedy ho dostanú?

6. Stáva sa vám, že popri zadaní vašej mamy robíte z vlastnej iniciatívy nejaké iné práce (napr. vás požiadali, aby ste utreli podlahu na chodbe a dali ste si do poriadku aj všetky topánky)?

7. Mama ťa pohostí pomarančom, koláčom, cukríkom. Vždy kontrolujete, či dospelí dostali chutné jedlo? Alebo možno naozaj veríte, že dospelí nemajú radi pomaranče, zmrzlinu, sladkosti?

8. Rodičia mali voľný večer. Idú na návštevu alebo do kina. Vyjadrujete svoju neochotu zostať doma (prosíte ich, aby neodchádzali, žiadate, aby ste ich vzali so sebou, hovoríte, že sa bojíte sám, alebo možno len ticho sedíte s kyslou, nespokojnou tvárou)?

9. Máte doma dospelých hostí. Musia vám vaši príbuzní pripomínať, že musíte robiť nejakú tichú prácu, nezasahovať do dospelých, nezasahovať do ich rozhovorov?

10. Hanbíš sa doma, na večierku, v múzeu darovať mame kabát alebo prejavovať iné známky pozornosti? Celkovo bolo desať otázok. Ak ste veľmi dobrý syn alebo krásna dcéra, vaše znaky by mali byť na okrajoch takto: + - - - + + + + - - -. Ak sa obrázok ukázal byť úplne opačný, musíte sa vážne zamyslieť nad tým, aký druh človeka vyrastáte. Ak existujú nejaké nezrovnalosti, nebojte sa. Záležitosť sa dá napraviť.

Odložte knihu a choďte s priateľmi do lesa, parku, poľa a nazbierajte si kyticu kvetov resp jesenné lístie. Nemalo by ich byť príliš veľa. Kyticu naaranžujte tak, aby bola jednoduchá a sladká, aby bola viditeľná krása každého kvetu, konára, listu. Dajte kvety do vázy a položte ich na stôl, podlahu, nočný stolík blízko postele vašej matky (premýšľajte sami, čo je lepšie). Kým príde mama z práce, všetko by malo byť pripravené. Ak nie sú žiadne kvety, myslite na niečo iné: vyčistite kanvicu; uvariť chutné jedlo, upratať na kuchynskom stole, čo sa mama chystala urobiť cez deň voľna. Možno máte v týchto veciach málo skúseností, nebojte sa. Pamätajte, že akýkoľvek prejav vašej pozornosti vašej matke jej prinesie radosť a potešenie, hrdosť na jej syna alebo dcéru.

Dvaja chlapci vychádzajú a čítajú poéziu.

1. študent:

Kto prišiel ku mne ráno?

Kto povedal: "Je čas vstať"?

Komu sa podarilo uvariť kašu?

Čaj - naliať do misky?

Kto mi zaplietol vlasy?

Celý dom pozametaný sám?

Kto zbieral kvety v záhrade?

Kto ma pobozkal?

Kto z detí má rád smiech?

Kto je najlepší na svete?

(Rajab U byte "Mamička")

4. študent:

otváram

Všetky tvoje tajomstvá.

Ale milujem svoju mamu

Nielen pre toto.

ľúbim moju mamu

poviem ti to rovno

No len pre

Že je moja matka!

(L. Davydová "Milujem svoju matku")

Čítanie a diskusia úryvku z príbehu V. Vorobyova „Mama“

Moja matka ráno pripravila stôl a povedala:

- Nemám chuť jesť. Daj si tu raňajky. A šla do práce.

A večer sa mama akosi smutná vrátila, sadla si bližšie ku sporáku a triasla sa a začala sa zabaľovať do teplej šatky. Na tvári jej ležal tieň ako sivá pavučina. Na čele jej stekali kvapky potu, ale z nejakého dôvodu povedala:

- Je zima ako... nemôžeme to ešte zohriať?

„Močiar,“ zamrmlal Pavlík a nezdvihol hlavu od knihy. "Poďme sa najprv naobedovať."

Mama sa po odmlke sťažka postavila zo stoličky a odišla do kuchyne. Pavlik tiež obedoval sám: matka opäť nemala chuť do jedla. Kým jedol boršč a potom kapustnicu, ktorú zbožňoval, jeho mama išla na drevo.

Zhodila svoje bremeno pri sporáku a dlho stála nehybne, akoby v zabudnutí. Potom ticho prehovorila:

- Nie dobre. A mykla plecami. - Ľahnite si alebo čo?

„Ľahni si,“ povedal Pavlík mechanicky, pohltený čítaním.

Keď matka upratala stôl, išla spať a požiadala syna, aby ju prikryl kožuchom cez prikrývku.

Z nejakého dôvodu ma boleli oči z elektrického svetla. Ale Pavlik, ktorý si vypočul jej nesmelú prosbu, na ňu okamžite zabudol a znova sa ponoril do knihy - udalosti na Tajomnom ostrove sa vyvíjali príliš vzrušujúco.

Mama na druhý deň ráno nešla do práce. Stále kašlala a hnevala sa na seba.

"Podarilo sa to odlepiť v nesprávny čas," zavrčala. - Koniec mesiaca, hláste sa... Bezo mňa tam narobia neporiadok...

Už bol večer, keď Pavlík spokojný s korčuľami v rukách pribehol k svojmu domu.

Na verande bol Moskvič s červeným krížom na prednom skle. V ústrety Pavlíkovi vyšiel z vchodových dverí veľmi statný muž v kožuchu. V rukách mal čiernu skrinku. Muž s chrčaním vliezol do auta, zabuchol dvere, ako keby vystrelil, a Moskvič sa rozbehol a na zákrute nahnevane zažmurkal krvavočerveným okom signálu.

Hrozný odhad vystrašil Pavlíka. Vbehol do izby. Bolo to v tme. Bolo cítiť alkohol, spálenú vatu a nejaké lieky.

"Ticho, ticho, prosím," počul Pavlik hlas svojej susedky Niny Petrovna.

Vysoká, veľká, stála blízko postele. Pavlík zozadu videl na vankúši maminu tvár. Bolo to zvláštne zmenené, akoby cudzie.

"Pavlusha prišiel," povedala mama potichu, "nakŕm ho."

„Neboj sa, moja drahá, ľahni si. Nakŕmim ťa, ako môžem, “zašepkala Nina Petrovna a úplne iným, prísnym tónom povedala Pavlikovi:

Pavlíkovi bolo matky neznesiteľne ľúto. Chcel sa ponáhľať do postele, ale Nina Petrovna ho chytila ​​za rukáv:

- Si šialený. Je ti zima, od zimy! Choďte do kuchyne.

A Pavlík, prehĺtajúc slzy, vyšiel von. V kuchyni si narýchlo začal vyzliekať bundu, šál, čižmy.

- Polepší sa mame? spýtal sa Niny Petrovna vystrašeným šeptom, len čo vošla.

"Možno sa uzdraví," povedal sused po chvíli.

Pavlík pochopil, prečo to povedala. Nina Petrovna vyčítala svojej matke viac ako raz: „Pokazíš Pavlushku, vyrastá ako gentleman. Pre neho priniesť palivové drevo je telesná výchova a vy ste všetci sami ... “

A povedala Pavlíkovi: „Nestaráš sa o svoju matku, skokan! Nebudeš mať inú matku...

Učiteľ: Chlapci, aké myšlienky vám dali riadky tohto príbehu? Ako je zobrazený Pavlík na začiatku príbehu?

Čo primälo Pavlíka zamyslieť sa nad jeho správaním? (Rozhovory študentov.)

Čítanie a diskusia o príbehu V. Emelyanova "Ruky mamy"

Bol to taký nešťastný, zlý deň!

Ráno brat Mishka náhodou roztrhol svoju milovanú knihu, nepožiadal o odpustenie a Masha bola urazená Mišou a z nejakého dôvodu jeho babičkou a celým šírym svetom.

Až do večera bola vrtošivá, nezačala čítať roztrhanú knihu, hádala sa s babkou, neupratovala izbu, kládla bábiky s nosom do kútov a dlho sedela na stoličke v kuchyni a čupila. :

"Plop, plop, aký som nešťastný!"

Mama prišla z práce a babka sa jej celý deň sťažovala, vraj dievča je celý deň neposlušné a niet s ňou cesty.

Mama sa spýtala:

"Čo sa to s tebou deje, dcéra?" Si chorý? a položila jej ruku na Mashovo čelo.

Mamine ruky boli úžasné: suché, trochu drsné, ale také ľahké a láskavé.

Tentokrát Masha len pokrútila hlavou a striasla matke ruky.

"Uf," povedala, "fu, mami!" Aké máš ruky?

- Nech sa páči! Mama bola prekvapená. - Koľko rokov žili, boli priateľmi a teraz je to zlé. Prečo, dcéra, dnes sa ti nepáčili moje ruky?

- Ťažko, - odpovedala Masha. - Škriabajú sa.

Mama sa pozrela na svoje ruky - aké smutné sa to Mashe zdalo.

"Obyčajné ruky," povedala moja matka. - Pracovné ruky. Nemôžete s nimi nič robiť.

Vstala a išla sa umyť do kúpeľne.

Máši zrazu prišlo ľúto svojej matky. Chcela sa za ňou rozbehnúť, no babička jej to nedovolila.

„Sadni si,“ povedala babička hrozivo. "Sadni, ty bastard!" Matka sa darmo urazila. Ruky tvojej mamy sú zlaté - to vie každý. Dobre urobené rukami matky - dosť pre desať ľudí, ako ste vy; látkou, ktorú matka utkala, sa dá pokryť polovica zeme. Je to dar, že je mladá, ale šikovná. Tvoja mama nie je bieloruká – robotníčka, na tom nie je nič zlé. Budeš stáť pri strojoch na mieste svojej matky, nedajbože, aby si bol taký, previnilec.

"Nechcela som ju uraziť," povedala Masha s plačom.

"Nechcela som, ale urazila som sa," povedala babička. - Aj to sa stáva. Dávajte si pozor na jazyk. Je pravda, že ruky tvojej mamy sú tvrdé, ale srdce mäkké... Na jej mieste by som do teba nalial horúce nápoje, ako sa patrí... Nakopal by som ti uši.

Mama sa vrátila a počula babičku reptať a Mashu plakať, a hneď nezistila, čo sa deje.

- Nehanbíš sa uraziť aj svoju babičku? - povedala. „Babkino srdce bije. ja by som bol na jej mieste...

"Ja viem, ja viem," zakričala Masha nečakane a veselo sa ponáhľala k matke, aby ju pobozkala a objala. - Viem...

„Nič nevieš,“ povedala mama. - Ak viete, hovorte.

"Ja viem," povedala Masha. - Na mieste starej mamy by ste sa nakopli za uši. Urazil som tvoje ruky.

"No, urobím to," povedala mama. - Aby som neurazil.

"Babka tiež povedala," povedala Masha spoza rohu, "že keby bola na tvojom mieste, kopla by." A sami, obaja nemôžete.

Babička a mama sa na seba pozreli a zasmiali sa. Učiteľ vyzve študentov, aby analyzovali Mashovo správanie. (Rozmýšľanie, chlapci.)

Skupina chlapov vyjde von a číta poéziu.

1. študent:

Veľmi moja babička -

Matka matka - milujem.

Má veľa vrások

A na čele šedý prameň,

Tak sa chcem dotknúť

A potom bozk.

Možno som taká

Budem starý, sivovlasý,

Budem mať vnúčatá

A potom si nasadil okuliare,

Jednu upletiem rukavice

A druhá - topánky.

2. študent:

Jedného dňa som svojim priateľom povedal:

Na svete je veľa dobrých matiek,

Ale nebyť nájdený, ručím

Matka ako moja!

Kúpila pre mňa

Na kolesách koňa

Šabľa, farby a album...

Ale ide o to?

Tak ju milujem

Mami, moja mama!

3. študent:

Ukladám prácu svojej matky,

Pomáham ako môžem.

Dnes mama na obed

Varené kotlety

A ona povedala: "Počúvaj,

Pomôž, jedz!"

Jedol som trochu

Nie je to pomoc?

(V. Veresaev)

Hranie miniatúr „Pomôž mame“

Učiteľ vyzve študentov, aby hrali improvizované miniatúry, vyberú sa „matka“, „syn“, „najstaršia dcéra“. Situácia sa odohráva pred tabuľou.

"Mama ochorela"

Žiak hrajúci rolu „matky“ musí ukázať „chorú matku“. Žiak v úlohe „najmladšieho syna“ musí ukázať, ako a akým spôsobom pomáha matke. Študentka, ktorá hrá rolu „staršej dcéry“, ukazuje, ako sa v tejto situácii zachovať.

Miniatúra sa hrá 3-4 minúty a ostatní chlapci diskutujú o správaní postáv.

"Mama varí večeru"

Miniatúra sa hrá analogicky s prvou. V závislosti od času vyučovacej hodiny sa dá vymyslieť veľa podobných miniatúr.

Ďalej učiteľ vyzve deti (ak bola táto úloha žiakom vopred pridelená), aby svojim matkám ukázali doma vyrobené darčeky. Učiteľ spolu s deťmi diskutuje o darčekoch: prečo bol presne taký darček pripravený, čo to bude znamenať atď.

Zhrnutie. Učiteľka uzatvára, že deti by mali byť k matke pozorné, vnímavé k nej, nečakať na pokyny, vždy pomáhať s domácimi prácami.

Učiteľ opäť vyzve žiakov, aby vymenovali činy detí, aby sa „matke rozžiarili oči radosťou“.

Učiteľ: O kom je táto pieseň? Presne tak, ide o mamu! V novembri Rusko oslavuje sviatok - Deň matiek! V tento deň je zvykom zablahoželať matkám, babičkám a tehotným ženám. Zmyslom sviatku je vzdať hold ženám, vďaka ktorým všetci žijeme... V Rusku začali Deň matiek oslavovať pomerne nedávno. Hoci nemožno polemizovať s tým, že tento sviatok je sviatkom večnosti: z generácie na generáciu je pre každého človeka matka najviac hlavný muž v živote. Stať sa matkou v sebe žena objavuje najlepšie vlastnosti: láskavosť, láska a starostlivosť.

Mama, mama, mama...

Chlapci, aká je vaša matka?

Dieťa 1

Od srdca

Jednoducho povedané

poďme priatelia

Poďme sa rozprávať o mame

Na kedy

Máme to ťažké

Môžeme plakať

Na rodnom ramene

dieťa 2

Milujeme ju

A za to, že niekedy

Buďte prísnejší

Očné vrásky.

Ale oplatí sa priznať

poď hlavu

Vrásky zmiznú

Búrka sa rozbehne preč

dieťa 3

Za to, čo je vždy

Bez úkrytu a priamo

A len pre

že je naša matka,

Milujeme ju hlboko a hlboko!

Hra „Najláskavejší“

Mozaiková hra

Hra "Mama"

Kto prišiel ku mne ráno? - mamina

Komu sa podarilo uvariť kašu? - mamina

Naliať do šálky čaju? - mamina

Kto zbieral kvety v záhrade? - mamina

Kto ma pobozkal? - mamina

Kto z detí má rád smiech? - mamina

Kto je najlepší na svete? - mamina!

Fizminutka

Dieťa 1

Milujem svoju mamu

Pomôžem mame.

Do obchodu po chlieb

Dnes budem behať.

Rýchlo umyte riad

Prestriem stôl pre hostí,

Všade prach utrite handrou

Nech dovolenka príde k nám!

dieťa 2

Dám kvety do vázy

A napíšem pohľadnicu

A o žartoch naraz

poviem mame.

Bozkávam svoju matku

Objímem mamu

Taká dobrá matka

Nikomu to nedám!

Ďakujem chlapci! Výborne!

Hra „Zbierajte kyticu pre mamu“

Zobraziť obsah dokumentu
"Rozhovor ku Dňu matiek"

Konverzácia ku Dňu matiek s prvkami hry „Pozri sa do očí mamy“

Popis práce: Metodický vývoj konverzácie s prvkami hry je určená na pomoc učiteľom materských škôl. Tento materiál je zameraný na výchovu k morálnym vlastnostiam starších detí. predškolskom veku. Tento rozhovor s prvkami hry možno realizovať ako priamo vzdelávaciu aktivitu v vzdelávacej oblasti"Socializácia" v predvečer dňa matiek.

Predmet: „Pozri sa do očí svojej matky“

Účel: pestovať pozornosť a citlivosť voči matkám, starým mamám, sestrám a všetkým ženám, podporovať tvorivú sebarealizáciu predškolákov.

1) predstaviť deťom sviatok „Deň matiek“, formovať morálne vlastnosti predškolákov.

2) vzbudzovať citlivosť, súcitný, láskavý postoj k žene-matke;

3) podporovať tvorivú sebarealizáciu predškolákov;

Forma aktivity: rozhovor s prvkami hry

Vybavenie: plagát s názvom témy, kresby s tortami a tortami, malé vázičky pre mamičky, veľké kvety, malé kytičky pre mamičky, kresby detí, hudobný doprovod.

Priebeh priamo vzdelávacích aktivít:

Pieseň "Mami, prvé slovo ..."

Učiteľ: O kom je táto pieseň? Presne tak, ide o mamu! V novembri Rusko oslavuje sviatok - Deň matiek! V tento deň je zvykom zablahoželať matkám, babičkám a tehotným ženám. Zmyslom sviatku je vzdať hold ženám, vďaka ktorým všetci žijeme... V Rusku začali Deň matiek oslavovať pomerne nedávno. Hoci nemožno argumentovať skutočnosťou, že tento sviatok je sviatkom večnosti: z generácie na generáciu je pre každého človeka matka najdôležitejšou osobou v živote. Keď sa žena stane matkou, objaví v sebe tie najlepšie vlastnosti: láskavosť, lásku a starostlivosť.

Nový sviatok- Deň matiek - sa v Rusku postupne udomácňuje. Založená prezidentom Ruská federácia 30. januára 1998 sa slávi poslednú novembrovú nedeľu, čím sa vzdáva hold materskej práci a ich nezištnej obete.

pre dobro svojich detí. A je to tak: bez ohľadu na to, koľko dobrých, láskavých slov sa povie matkám, bez ohľadu na to, koľko dôvodov na to prídu, nebudú zbytočné.

Dnes sa s vami porozprávame o našich najdrahších, milovaných a láskavých matkách.

Mama, mama, mama...

Chlapci, aká je vaša matka?

Oh, najláskavejší a najláskavejší. Mama má zlaté ruky a nežné srdce. Ak máte radosť, ona sa raduje s vami. Ak si smutný, upokojí ťa a uteší ťa. Mama sa raduje z vášho akademického úspechu a prežíva s vami neúspechy. Preto, ak svoju mamu miluješ, a o tom nepochybujem, dopraj svojej matke čo najviac radostných minút a dopraj jej smútku čo najmenej.

Deti si pripravili básničky o mame! Počúvajme ich! Vypadnite chlapci!

Dieťa 1

Od srdca

Jednoducho povedané

poďme priatelia

Poďme sa rozprávať o mame

Milujeme ju ako dobrý priateľ

Na kedy

Máme to ťažké

Môžeme plakať

Na rodnom ramene

dieťa 2

Milujeme ju

A za to, že niekedy

Buďte prísnejší

Očné vrásky.

Ale oplatí sa priznať

poď hlavu

Vrásky zmiznú

Búrka sa rozbehne preč

dieťa 3

Za to, čo je vždy

Bez úkrytu a priamo

Môžeme jej dôverovať srdcom

A len pre

že je naša matka,

Milujeme ju hlboko a hlboko!

Učiteľ: Ďakujem chlapci! Si skvelý!

Mama, mama.... Koľko tepla je plné tohto jednoduchého slova, ktoré sa nazýva človek, najbližší, najdrahší, iba jeden. Čo len sladké slová Svojich blízkych sme si nevymysleli. Bez ohľadu na to, koľko mien sa volali. A to všetko preto, aby sme im čo najúplnejšie odovzdali svoje city, svoju lásku a nehu.

Hra „Najláskavejší“

Deti, a kto z vás nazýva svoju matku láskavými slovami? Čo sa však učíme z hry „Najláskavejší“. Deti si podávajú loptu z ruky do ruky, kto má loptu v rukách, hovorí láskavé slovo o svojej matke.

Výborne chlapci! Toľko láskavých slov poznáte, hovorte láskavé slová svojim mamám častejšie a ako veľmi ich máte radi.

Vychovávateľ: Deti, prečo milujete svoje matky?

Musíte ju milovať nielen preto, že pre vás niečo robí, ale preto, že je to vaša matka, stará sa o vás, učí vás. Pripraví pre vás chutné jedlo. Aké je tvoje obľúbené jedlo, ktoré varí tvoja mama?

Mozaiková hra

Chlapi, varia vaše mamy koláče a torty s rôznymi náplňami? Áno! Teraz si zahráme hru s názvom "Mozaika". Musíte zhromaždiť časti obrázka do celého obrázka. A zistíte, ktoré kulinárske jedlo je tu zobrazené.

Takže, aké jedlo ste dostali? a ty? Výborne chlapci, odviedli ste skvelú prácu.

Mama nás učí byť milými, múdrymi, radí, stará sa o nás, chráni nás.

Hra "Mama"

A poďme si s tebou zahrať hru s názvom „Mamička“. Položím otázku a vy odpoviete zborovo "Mami!". Stačí odpovedať jednotne a nahlas!

Kto prišiel ku mne ráno? - mamina

Kto povedal: "Je čas vstať!" - mamina

Komu sa podarilo uvariť kašu? - mamina

Naliať do šálky čaju? - mamina

Kto zbieral kvety v záhrade? - mamina

Kto ma pobozkal? - mamina

Kto z detí má rád smiech? - mamina

Kto je najlepší na svete? - mamina!

Fizminutka

A teraz sa postavme a ukážme všetkým spoločne, ako pomôcť mame! Ako ideme pozametať podlahu? Výborne! Ako pomáhate svojej mame prať? Dobre! Teraz to vyžmýkame! Výborne chlapci! Ako to pohladíme? Výborne! Nuž, ukážeme vám, ako umývať riad! Dobre chlapci, sadnite si! Teraz viem s istotou, že môžete pomôcť svojim matkám. Budú z vás úžasní pomocníci.

Vychovávateľ: Naše mamy majú ešte jedno povolanie – pani domu. Dom je podporovaný mamou. Starajú sa o deti a manžela, varia, upratujú a robia veľa vecí. Vedeli ste, že počas roka mamy umyjú 18 000 nožov, vidličiek a lyžíc, 13 000 tanierov, 8 000 šálok. Celková hmotnosť riadu, ktorý naše mamy nosia z kuchynskej skrinky na jedálenský stôl a späť, dosahuje 5 ton ročne. Počas roka naše mamy prejdú nákupmi viac ako 2000 km. Čo ak matky stále pracujú? Potom musíte pomôcť mamám!

A povedz mi, pomáhaš svojej matke? Ako jej pomôžete?

Teraz sa dozvieme, ktorí pomocníci nám pribúdajú v skupine, chalani nám o tom teraz povedia básničku. Vyjsť.

Dieťa 1

Milujem svoju mamu

Pomôžem mame.

Do obchodu po chlieb

Dnes budem behať.

Rýchlo umyte riad

Prestriem stôl pre hostí,

Všade prach utrite handrou

Nech dovolenka príde k nám!

dieťa 2

Dám kvety do vázy

A napíšem pohľadnicu

A o žartoch naraz

poviem mame.

Bozkávam svoju matku

Objímem mamu

Taká dobrá matka

Nikomu to nedám!

Ďakujem chlapci! Výborne!

Pedagóg: Chlapci, kto z vás má v zime narodeniny? V lete? A na jar? A na jeseň? Výborne, každý vie, kedy má mama narodeniny! Čo myslíte, čo by bol pre ňu najlepší darček? Určite to poznáte najlepší darček ručne vyrobené pre vaše mamy. Pozrime sa, ako to dokážete.

Hra „Zbierajte kyticu pre mamu“

Urobme darček pre mamu. Každý z vás má malé kytičky a vázičku. Vašou úlohou je krásne vyfarbiť vázy a ozdobiť ich kyticami. Výborne chlapci, všetci ste to urobili veľmi pekne. A vaše mamy sa, samozrejme, veľmi potešia, veď to robíte sami. A tento darček môžete dať svojej mame už túto nedeľu. Zablahoželajte jej k sviatku a povedzte jej, ako veľmi ju ľúbite.

Myslím, že ťa to zaujalo. Nezabudnite zablahoželať svojim milovaným mamám ku Dňu matiek! Zbohom deti!

 

 

Je to zaujímavé: