Triedy na rozvoj reči v druhom ml. Synopsa otvorenej hodiny o rozvoji reči v druhej juniorskej skupine „Obľúbené rozprávky. Materiály na lekciu

Triedy na rozvoj reči v druhom ml. Synopsa otvorenej hodiny o rozvoji reči v druhej juniorskej skupine „Obľúbené rozprávky. Materiály na lekciu

Náčrt otvorenej lekcie o rozvoji reči

V druhom juniorská skupina"Verní priatelia"

MB DOW detské záhrada číslo 9 na tému "Domáce zvieratá"

Vyvinutý: Mogilevskaya Tatyana Gennadievna

Kontrolovala: Vasilyeva Alena Sergeevna

__________________________

Novokuzneck, 2017

Abstrakt lekcie o rozvoji reči

Dátum: 07.02.17

téma: "domáce zvieratá"

Druh aktivity: "komunikatívny"

Vzdelávacia oblasť: « Vývoj reči»

kapitola: "Prepojená reč"

Cieľ:

Úlohy:

7. Rozvoj všeobecných pohybových schopností.

Vybavenie:

Hračka - mačka, obrázky zvieratiek a ich mláďat, prstové divadlo.

Prípravné práce: Čítanie rozprávok:

S.Ya Marshak "Mačací dom"

A.V. Kaygorodtsev "Stishat o zvieratách"

V. Lunin "Nešál, mačiatko moje"

N. Migunova "Kačka"

N. Nekrasov "Muž s nechtíkom"

napr. Karganova "Na farme"

Didaktické hry "Kto býva v dome?", "Kto čo je?", "Kto kričí?"

Spievanie pesničiek o zvieratkách

Prezeranie kníh o zvieratách

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment

Ahojte chalani, pozdravme sa.

Budeme spolu stáť v kruhu,

Musíme sa pozdraviť

Hovorím ti "Ahoj!"

Usmejte sa rýchlo.

Ahoj pravá ruka,

Ahoj ľavá ruka,

Ahoj kamarát, ahoj kamarát

Zdravím celý náš priateľský kruh.

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu:

Si môj priateľ a ja som tvoj psík.

Držme sa spolu za ruky

A usmievame sa na seba.

2. Hlavná časť

Hádajte, kto nás prišiel navštíviť.

Záhada:

Zavolám - a príde, bude ležať na kolenách,

Ak sa naozaj opýtam, povie mi rozprávku.

Jemná srsť, okrúhle oči,

A dlhé fúzy sa rozchádzajú od líc.

Jemne šúcha chodidlá, ak chce jesť,

Rád kotúľa babičkinu loptičku labkou.

Sivé myši pred ňou utekajú.

Pred kým utekajú, viete, deti? (mačka)

Správne! Je to mačka. Mačka prišla do našej skupiny! Dnes má narodeniny a rozhodla sa pozvať svojich zvieracích kamarátov.

Čo myslíte, kto príde k našej oslávenkyni?

D / hra "Kto sa skryl?" (tvorba privlastňovacích prídavných mien)

opatrovateľka (ukazuje obrázok).

Hostia už prišli, ale schovali sa, aby prekvapili našu oslávenkyňu. Aby sa zvieratá objavili na festivale, musíte ich uhádnuť a pomenovať.

deti : (tvorte vety na obrázku). Prišiel pes, pretože je viditeľná hlava psa. Prišla koza, lebo vidno koziu hlavu. Prišiel kôň, pretože je viditeľná konská hlava. Prišla krava, lebo je vidno hlavu kravy. Prišla ovca, pretože je viditeľná ovčia hlava.

Psychogymnastika.

A premeňme sa na láskavú mačku, hravé žriebä, nahnevaných psov, ráznu kravu. Deti gestami a mimikou ukazujú pomenované zvieratko (imitácia pohybov))

Ako možno nazvať všetky tieto zvieratá jedným slovom?

Deti: Toto sú domáce zvieratá.

Prečo sa tak volajú?

Deti: Keďže žijú vedľa človeka, prinášajú mu úžitok. A muž sa o nich stará.

Výborne! Dnes v triede budeme hovoriť o domácich miláčikoch.

Zloženie rozprávky "Najužitočnejšie zviera."

Zvieratá vyšli na lúku na prechádzku a zrazu medzi nimi vznikol spor: kto je najužitočnejšie zviera. Každý z nich dokázal, že práve on je najužitočnejší. Teraz si spoločne pripomenieme, aké výhody prináša každé zvieratko, a pokúsime sa zložiť rozprávku „Spor o zvieratkách. (Rozdáva deťom zvieratká z prstového divadla).

Jedného dňa sa na dvore majiteľa zišli domáce zvieratá a začali sa hádať, ktoré z nich je pre človeka najpotrebnejšie.

Deti v reťazi vymyslia rozprávku.

Pes povedal: „Wow, wow. Strážim dom, paničku s majiteľom a všetky zvieratá na dvore. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

Mačka nesúhlasila: „Mňau-mňau. Najviac dôležitá práca Mám. Chytám myši v pivnici. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

Do sporu zasiahla krava: „Moo-u-u. Hostiteľke dávam mlieko, maslo, tvaroh a kyslú smotanu. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

Ale koza bola rozhorčená: „Ja-ee. Dávam aj mlieko a teplé páperie. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

Ovečka bľačala: „Beeee. A dávam nádherný teplý kabátik. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

Kôň po vypočutí ovečky povedal: „Igo-go. A ja riadim majiteľa, pomáham mu robiť všetku ťažkú ​​prácu. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

opatrovateľka: "V tom čase vyšiel majiteľ a povedal: "Naozaj vás všetkých potrebujem, všetci sú pre mňa veľkým prínosom." A všetky zvieratá súhlasne prikývli hlavami.

Minúta telesnej výchovy

Opäť tu máme minútu telesnej výchovy,
Zohnutý, poď, poď!
Natiahnuté, natiahnuté
A teraz sa naklonili dozadu.
Natiahneme ruky, ramená,
Aby sa nám ľahšie sedelo
Čítať, písať, počítať
A vôbec sa neunaviť.
Aj hlava je unavená.
Tak jej pomôžme!
Doľava a doprava, raz a dva.
Mysli, mysli, hlavou.
Aj keď je náboj krátky,
Trochu sme si oddýchli.
D / hra „Pomenujte mláďatá“

Každé zvieratko má bábätká. Pomenujte ich.

U mačky - ……… .. (mačiatka)

Pes má …..(šteňatá)

Pri krave - ……….(teľatá)

Na koze - … … (deti)

Ovce - ………… (jahňatá)

Kôň má ... ... ... (žriebätá)

U ošípaných - ……… (ošípané)

D / hra „Nazvite to láskavo“

A teraz ukážme domácim miláčikom, akí sme láskaví, a láskavo zavolajte všetky zvieratá.

Domáce zvieratá sú veľmi pekné. Výborne chlapci!

3. Zhrnutie.

Takže chlapi, kôň, mačka, krava, koza, králik, pes, prasa, ovečka. kto to je?"

Deti: „Tieto zvieratá sú domáce zvieratá. A pre človeka sú veľmi dôležité!“

Správne! Domáce zvieratá žijú vedľa ľudí. Ľudia sa o nich starajú.

Lekcia ukončená

Použité knihy:

1. Teória a metódy rozvoja reči predškolákov. – M.: Akadémia, 2006.

2. Vývin reči v materskej škole. Druhý najmladší. Gerbová V.V.

Sebaanalýza hodiny v druhej juniorskej skupine.

V skupine je 23 ľudí, ktorí navštevujú materskú školu druhý rok. Všetky deti sú fyzicky vyvinuté. Prevládajúca nálada u väčšiny detí je veselá. Adaptačné obdobie sa pre všetky deti skončilo. Ráno deti netrpezlivo chodia do škôlky.

Deti sú vo všeobecnosti pokojné, rezervované a majú dobrý kontakt s dospelými a rovesníkmi. Existujú tvrdohlavé, citlivé deti, ale tieto vlastnosti sa ľahko stratia počas hry s rovesníkmi.

Kontakt u niektorých detí je selektívny, tieto deti prejavujú sympatie k jednému až dvom deťom z celého kolektívu.

Deti vyrástli a veľa sa naučili. Všetky deti začali rozumieť hovorenej reči, každý môže ukázať predmet, ktorý dospelý pomenoval. Reč detí sa veľmi zlepšila, všetky deti začali rozprávať. Ľahko vyslovujte počuté básne a piesne. Deti hovorili v zložitých frázach. Chlapci hovoria o tom, čo videli, aj keď niekedy v útržkovitých frázach, ale to je vlastné ich veku. Výslovnosť väčšiny detí je správna, s výnimkou hlásky r a syčania. Reč sa vďaka neustálej kruhovej práci viac rozvinula"Rýmy" a"Hry s prstami" . Vývoju sa venuje veľká pozornosť dobré motorové zručnosti ruky Výsledky práce na modelovaní, kreslení sú viditeľné.

Vyučovanie prebieha v podskupinách. Rozdelenie do podskupín prebiehalo podľa princípu individuálnych charakteristík detí, v skupine sú hyperaktívne deti, boli rozdelené do rôznych podskupín.

    Stupeň zložitosti hodiny je vysoký, pretože všetky deti ovládajú program na priemernej a vysokej úrovni.

    Cieľ :

1. Obohatiť a systematizovať slovnú zásobu.

2. Aktivujte a posilnite reč na tému "Domáce zvieratá"

3. Rozvíjať pozornosť, myslenie, pamäť, zrakové vnímanie.

4. Úlohy :

1. Upevnenie zovšeobecňujúceho pojmu „domáce zvieratá“.

2. Zvyšovanie pozornosti k vlastnej reči, záujem o hodiny na rozvoj reči.

3. Rozvoj rečovej činnosti detí.

4. Tvorenie podstatných mien s deminutívnymi príponami.

5. Rozvoj artikulačnej motility.

6. Formovanie dýchania reči.

7. Rozvoj všeobecných pohybových schopností.

Herné metódy a trikymy :

    Prekvapenie, emócia.

    Vytváranie herných situácií.

    Didaktické a vonkajšie hry.

Verbálne metódy a trikymy :

    Rozhovor, rozhovor.

    Prezeranie obrázkov.

    Návrh správneho slova.

    Pripomenutie, vysvetlenie.

    Použitie umeleckého slova.

    Otázky.

Praktické metódy a technikymy :

    Spoločné akcie vychovávateľa s dieťaťom.

    Cvičenia.

    Vykonávanie objednávok.

Vizuálne metódy a trikymy :

    Vystavovanie predmetov a hračiek.

    Priblíženie predmetu deťom.

    Zadanie deťom, otázky.

    Zaraďovanie predmetov do aktivít detí.

    Aktívne pôsobenie detí.

    Vykonávanie herných akcií.

    Počas hodiny sa upevňovala preberaná látka a odhaľovala sa úroveň vedomostí detí o navrhovaných úlohách. Úlohy sú primerané veku a programovému materiálu.

    Boli použité menované metódy a techniky.

    šťastné chvíle :

Stanovené ciele a zámery sa podarilo splniť.

Deti s radosťou splnili všetky navrhnuté úlohy; neboli žiadne prestávky. Individuálny prístup ku každému dieťaťu.

zlyhania :

Vyučovanie časovo meškalo, ale deti neboli unavené, lebo boli vyťažené rôzne metódy a triky sa striedali rôzne druhyčinnosti.

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v 2. juniorskej skupine „Na návšteve u babičky“

Cieľ:

    Naučte sa vyberať slová, ktoré majú opačný význam (antonymá).

    Opravte správnu výslovnosť hlások: h, sh, s, z. Pokračujte v učení sa, ako vyslovovať kombinácie zvukov: mňau-mňau, mur-mur, woof-woof, mu-mu ..

    Naučte sa rozoznávať zviera podľa popisu, vyberte slovesá označujúce charakteristické činnosti zvierat. Predstavte všeobecný pojem „domáce zvieratá“.

    Učiť deti spolu s dospelým prerozprávať ruský jazyk ľudová rozprávka"Ruka".

    Upevniť klasifikáciu zeleniny a ovocia.

    Rozvíjať súvislú reč detí.

Vybavenie: list v obálke, kvety, vrana, vrabec, vianočný stromček, hračky: mačka, pes, krava, zajac, obrázok zeleninovej záhrady, záhrada, symboly, repíkové divadlo, muzikál sprevádzanie.

Pokrok v lekcii

Vychovávateľ: Chlapci! Poďte všetci ku mne. Ahojte chalani! som rada, že ťa vidím. Spojme sa všetci za ruky a povedzme nahlas: Dobré ráno“, a teraz povedzme šeptom. Chlapci, poďte k stolu a hrajte sa s našimi prstami.

Prstová gymnastika"Poďme na prechádzku"

Nechajte prsty ísť na prechádzku
A druhý dohnať
Tretie prsty - bež,
A štvrtý - pešo.
Piaty prst vyskočil
A na konci cesty spadol.

Chlapci, pozrite, dostali sme list. Môžete mi povedať, čo je to za list?

deti: v obálke.

Vychovávateľ: Pozrime sa, kto poslal list. Babička nám poslala list. Prečítajme si, čo nám napíše.

"Chlapi, dedko nemôže v záhrade vytiahnuť repku. Pomôžme im."

Teraz poďme k babke. A čo budeme jesť?

deti: vlakom.

Vychovávateľ: Ja budem lokomotíva a vy budete malé vagóny. Kto prvý povie to slovo, ide za mnou. Začať.

    slon je veľký a pes malý

    v lete teplý a v zime studený

    Ja som vysoký a Nasťa je nízka

    matka je mladá a starý otec

    cesta je široká a cesta úzka

    stolička je mäkká a stolička je tvrdá

    svetlo cez deň a tma v noci(deti sa pri nastupovaní do vlaku striedajú)

Pozrite sa, ako dlho išiel náš vlak.

    Poďme na rýchly vlak (shhhh)

    Na stráži (h-h-h)

    Vypustenie pary (s-s-s)

    Brzdíme (z-z-z)

Tak chlapi, dorazili sme na čistinku. Koľko kvetov je tam. Poďme ich ovoňať. Dychové cvičenia "Vôňa kvetov" - cez nos sa pokojne nadýchneme, zadržíme dych a pomaly vydýchneme "A - ah!".(Choď k stromu a posaď sa vedľa neho)

Vychovávateľ: Pozrite chlapci, niečo sa tu stalo.

Pozrite sa, kto tam sedí.(Vrabec)
- Kde sedí?
(na strome)
- Ako vrabec cvrliká
(Chick cvrlikání)
- A kto je toto?
(Vrana)
-A kde sedí vrana?
(Pod stromom)
Ako plače vrana?
(Kar-kar)
Chlapci, koľko je tam vtákov? Poďme počítať
(Raz dva).

Vychovávateľ: pozri sa na vrabca a vrana sú znepokojení, mávajúc krídlami.(Deti ukazujú pohyby vtákov). Pri strome je veľa zvierat, sú stratené, nevedia, kde je ich domov. Poďme chlapci hádať, ktoré zvieratá sa stratili.

    Toto je zvieratko s chlpatým chvostom, chytá myši(mačka). Ako mrnčí?(purr purr) ako kričí?(Mňau mňau), ako syčí?(sh-sh-sh).

S láskou mačku pomenujeme(Mačička, mačička).
Čo rada robí mačka?
(Chyťte myši, kŕmte mlieko, mrnčte, škrabajte, hrajte sa)
- Aký druh mačky?
(Mäkký, nadýchaný).

    Toto je veľký maznáčik dlhý chvost má rohy?(Coroava)

Zavolajme si s láskou kravu(krava, krava)
Ako krava bučí
(Mu Mu)
- Čo robí ona?
(pasenie sa na lúke)
- Čo robí krava?
(Mlieko).

    Je to domáce zviera, ktoré stráži dom?(Pes)

Pomenujme psa láskyplne(Pes)
- Čo robí pes?
(šteká, stráži dom, vrčí, hryzie kosti, behá, vrtí chvostom)
- Ako šteká?
(WOF WOF).

Vychovávateľ: Chlapci, ako môžete pomenovať tieto zvieratá jedným slovom?(domáce)

Prečo domáce?(Pretože žijú doma)
- Chlapci, pozri, kto je tu čudný?(Králiček)
Prečo je nadbytočný?
(Je to divoké zviera, žije v lese).

Etuda na imitáciu (hudba dažďa a hromu)

Ach chlapci, pribehol oblak(sedí na podlahe) začalo pršať(klepanie prstami na podlahu) blýskalo sa(dlane), zaburácal hrom(vačky) Dážď začal ustupovať a prestal úplne.

Vychovávateľ: Chlapci, pomôžme zvieratkám vrátiť sa domov k starým rodičom.(Prinesú a postavia zvieratká na stôl u starých rodičov).

babička: Och, ďakujem chlapci, našli sme naše zvieratá. Chlapci, pomôžte dedkovi vytiahnuť repku zo zeme.(Deti sedia na stoličkách pred stolom a pomocou stolového divadla spolu s učiteľkou rozprávajú ruskú ľudovú rozprávku „Turka“).

babička: Ďakujem chalani za pomoc. Pomohlo vytiahnuť repku. Poďme do záhrady. Pohostím vás zeleninou a ovocím.

Chlapi, zeleninu a ovocie treba rozložiť. (Rozloženie pomocou symbolov).
- Kde rastie zelenina?(Na zemi, v zemi, v záhrade)
- Kde rastie ovocie?(Na strome).

(Deti rozkladajú zeleninu a ovocie, hovoria o svojej zelenine alebo ovocí).

Výborne chlapci! A tu je moja pochúťka.(Babka podáva kôš maškŕt).

Vychovávateľ: Chlapci, akí ste dobrí chlapi! Pomohli dedkovi a babke a teraz je čas vrátiť sa do škôlky.(Jazdiť vlakom)

Tu sme v škôlke. Kde sme boli?(U starých rodičov)
Čo sme s nimi urobili?(Pomohol domácim miláčikom nájsť cestu domov, vytiahol repku zo zeme)
-A čím ťa pohostila babka?(jablká)

úžasné! Postavme sa do kruhu, chyťme sa za ruky a povedzme: "Sme veľmi dobrí." Najprv šeptom, normálnym hlasom a výkrikom.

Oľga Alexandrová
Rozvoj reči 2 juniorská skupina. Zhrnutie lekcie

Rozvoj reči 2 juniorská skupina. Zhrnutie lekcie

Téma: Pri pohľade na scénu "Deti sa hrajú". Didaktická hra "Čo sa zmenilo".

Ciele: Pokračovať v učení detí uvažovať o zápletke, pomôcť im určiť jej tému a konkretizovať činy a vzťahy postáv. Precvičte si správnu a zreteľnú výslovnosť onomatopoických slov (naučte sa charakterizovať umiestnenie predmetov).

Úlohy:

Vzdelávacie:

Naučte sa vyslovovať jednotlivé slová po učiteľovi.

Zlepšite svoju schopnosť porozumieť otázkam a odpovedať na ne.

Upevniť vedomosti o tvare predmetov.

Vzdelávacie:

Rozvíjať pamäť, vnímanie, predstavivosť, reč.

ďalej rozvíjať predpoklady pre aktívny prejavy.

pedagógovia:

Pestujte vytrvalosť, zvedavosť, záujem o komunikačné aktivity, hra.

Naučte sa hrať s rovesníkmi, prejavte záujem o spoločné hry.

Plánované výsledky: dieťa prejavuje záujem prezerať si obrázky, hračky; zúčastňuje sa telesnej výchovy, didaktickej hry).

organizáciu priamo vzdelávacie aktivity

Vývoj reči.

Metódy, techniky

Skúmanie obrázku, zovšeobecňovanie rozhovoru, preslovovanie, skúmanie hračiek, zdravotne nezávadné technológie - telesná výchova, didaktická hra.

Prípravné práce Skúška obrázka, didaktická hra.

Práca so slovnou zásobou Kocky, krásna, plot, chlapec, dievča, brána, veža, výborná, nákladné auto, modrá, Petržlen, stavebný materiál.

Materiály pre lekcie

Rozprávkový obrázok, hračky pre didaktickú hru.

Hardvér a softvér

Vzdelávacie zdroje

Vývoj reči v materskej škole, V. V Gerbová, s. 70-71

Internetové zdroje

Ďalší profesionál

učiteľské zručnosti

Priebeh priamej výchovno-vzdelávacej činnosti

Deti sedia na stoličkách v strede miestnosti.

I. Organizačný moment (3 min).

Učiteľ ukazuje deťom obrázok, dáva deťom príležitosť vymeniť si dojmy. Vyzve deti, aby spoločne vymysleli názov obrázku, pričom navrhne, aby bol krátky, napríklad: "Deti sa hrajú s kockami", "Je zábavné hrať spolu". Učiteľ počúva odpovede detí.

II. Hlavná časť (10 min).

1. Skúmanie maľby (píšem príbeh).

opatrovateľka: Deti z veľkých kociek postavili plot. Aké farebné kocky vidíte? (odpovede detí). V strede obrázku je červený oblúk s modrou pyramídou v hornej časti. Zastal pred oblúkom... (veľký modrý kamión). A vzadu. (kocky). Prečo je auto zastavené? Oblúk, úzky pre toto nákladné auto. Dievča stojí na druhej strane plota a ukazuje vodičovi kamiónu, kde je lepšie plot obísť. Pri plote je ďalšie auto. Opíšte ju. (Malá, červená, Petruška sedí vzadu).

Chlapci a dievčatá postavili plot z veľkých kociek rôznych farieb - zelená, modrá, lila - skvelý plot. Tento plot má červený oblúk. Veľké auto naložené stavebným materiálom vybehlo ku bráne a zastavilo. Tu je problém. Úzky oblúk pre veľké auto. Dievča, ktoré stojí na druhej strane plota, ukazuje, kde je lepšie plot obísť. Zastavilo aj malé červené auto s Petruškou vzadu. Petržlen drieme, nebojí sa. Vie, že vodič ho odvezie na koncert načas.

2. Zohľadnenie stavebného materiálu.

Učiteľ vyzve deti, aby zvážili stavebný materiál.

Pozrite chlapci, čo je? (odpovede detí). Akú farbu majú naše kocky? Čo sa dá postaviť z kociek, okrem plota, ktorý postavili deti na obrázku. (odpovede detí).

Minúta telesnej výchovy "Sivý zajačik".

Zajačik sivý vyskočil

Utiekol pred vlkom

Skok-skok na krík

Na ceste pod mostom.

3. Didaktická hra "Čo sa zmenilo?".

Učiteľ položí na stôl 4-5 hračiek a požiada deti, aby povedali deťom, aké hračky vidia a ako sa nachádzajú (uveďte umiestnenie hračiek, napríklad: na okraji, v strede, vľavo, vpravo). Deti zavrú oči a učiteľka mení hračky na miestach. Deti otvoria oči a povedia, čo sa zmenilo.

III. Záverečná časť (2 minúty).

Reflexia.

opatrovateľka: Vidíte, chalani, aj my sme spolu hrali. Páčilo sa ti to? (odpovede detí). Hrajme vždy spolu, bude to pre nás zábavné a zaujímavé, pretože sme veľmi priateľskí chlapci! pravda?

V záverečnej časti pani učiteľky spolu s deťmi skonštatovali, že bolo veľmi zábavné a zaujímavé hrať sa spolu.

Súvisiace publikácie:

Synopsa vzdelávacích aktivít Rozvoj reči 2 junior skupina "Deti v klietke" Rozvoj reči Obsah programu Oboznámiť deti s názornými poetickými obrazmi zvieratiek z básní S. Marshaka.

Abstrakt integrovanej lekcie o rozvoji reči "Darčeky pre Mášu" 2. juniorská skupina Obsah programu: Naučiť deti odovzdávať.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči „Stretnutie s Kolobokom“ (prvá juniorská skupina)Úlohy - naučiť s pomocou učiteľa napísať popis hračky; - aktivovať používanie prídavných mien v reči; - Výber praxe.

Synopsa GCD o matematickom rozvoji v druhej juniorskej skupine „Babička-rozprávačka na návšteve u detí“ GCD. Matematický rozvoj. Zhrnutie lekcie druhej juniorskej skupiny. "Babička rozprávačka na návšteve u detí." Obsah softvéru:.

Výhľadový plán pre vzdelávaciu oblasť „Rozvoj reči“. Rozvoj reči (prvá juniorská skupina) VZDELÁVACIA OBLASŤ „VÝVOJ REČI“ Rozvoj reči. SEPTEMBER 09/20/16 Putovanie po území lokality Naučte deti zapojiť sa.

Jekaterina Rybinskaya
Abstrakt lekcie o rozvoji reči v 2. juniorskej skupine

Synopsa záverečného GCD o rozvoji reči v 2. juniorskej skupine

Integrácia vzdelávania regiónoch: "komunikácia", "Čítanie fikcia» , "vedomosti", "hudba".

Výchovné úlohy:

Posilniť schopnosť vyberať slová, ktoré majú opačný význam (antonymá).

Učte sa stále vyslovovať zvukové kombinácie: mňau-mňau, mrm-mr, fu-fú, mu-mu.

Pokračujte vo výučbe rozpoznávania zvierat podľa opisu, vyberajte slovesá označujúce charakteristické činnosti zvierat. Správne použitie vo vašom rečové predložky(pre, pred, na, pod). Definujte pojem "domáce zvieratá".

Opravte názov svojej dediny, MATERSKÁ ŠKOLA, klasifikácia zeleniny a ovocia.

opakovať rozprávku "Krútňava"

Rozvojové úlohy:

Rozvíjajte súvislú reč detí. Pokračujte v učení detí odpovedať na rôzne otázky dospelého pomocou všetkých častí prejavy. Rozvíjať pamäť, pozornosť detí.

Výchovné úlohy:

Podporujte túžbu pomáhať tým, ktorí to potrebujú; záujem a túžba spoznávať svet okolo.

Metodologické techniky:

Verbálne (rozhovor, dialóg)

Vizuálne (IKT, demonštračný materiál, gumené hračky domáce a voľne žijúce zvieratá, stromy, riad);

hranie ( didaktické hry "Štvrtá extra", "Vyberte si slovo", "Kde sedí vrabec", "Rozložte do košíkov", mobilná hra "Zajačiky skáču").

Používanie technológií šetriacich zdravie;

Použitie demo materiálu.

Vybavenie: list v obálke, kvety, vrabec, hračka zajac, strom, IKT, prezentácia, hudobný sprievod.

Priebeh GCD:

Poďte chlapci, pozdravíme hostí.

Moment prekvapenia.

Chlapci, dnes ráno, keď som išiel do práce, som pri dverách našiel tento list. Nemôžete čítať listy iných ľudí, takže sa musíte rozhodnúť, či sú adresované nám. Pamätajte si, čo máme adresu: v ktorej dedine bývame, do ktorej záhrady chodíme, ako sa volá tá naša Skupina? čítam adresu: Obec Fedorovský, d / s "breza", Skupina"Labutie husi". Prostriedky? List je adresovaný nám.

Prečítajme si, čo je tam napísané a od koho ten list prišiel. A list nám poslala jedna babička, z rozprávky "Krútňava" a čo je ona píše: "Chlapi, dedko nemôže v záhrade nijakým spôsobom vytiahnuť repku, pomôžte mu, prosím."

Chcete pomôcť dedkovi vytiahnuť repku zo zeme? (Áno.)

Potom ich pôjdeme navštíviť. kam môžeme ísť?

Odpovede detí (autom, vlakom, autobusom, lietadlom, loďou).

Z diaľky sa ozýva hrom

Na oblohe zatiaľ nie sú žiadne mraky.

Toto je rozptýlenie páperia,

Vlak preteká: choo-choo-choo!

Pôjdeme vlakom. Ja budem lokomotíva a vy budete malé vagóny. Kto prvý povie to slovo, ide za mnou. Začať.

Hra "Vyberte si slovo"

V zime zima, ale v lete (teplý)

Matka je mladá a babička (starý)

Svetlo cez deň aj v noci (tmavý)

Cukor je sladký a citrónový (kyslý)

Kreslo je mäkké a stolička (tvrdé)

Cesta je široká a cesta (úzky)

Sneh je biely a zem (čierna)

Polievka je horúca a zmrzlina (chladný)

Čarodejník je láskavý, ale Baba Yaga (zlo)

Slon je veľký a myš je malá

Cibuľa je horká a koláč je sladký

(deti sa pri nastupovaní do vlaku striedajú)

Pozrite sa, ako dlho išiel náš vlak.

-Choď: "Sh-Sh-Sh". Vlak sa rozbieha pohybovať sa: "CHU-CHU-CHU". Uvoľňujeme para: "S-S-S". Brzdíme: "Z-Z-Z". (Hrá hudba o lokomotíve).

Tak chlapi, dorazili sme na čistinku. Pozri, čo je na čistinke veľa a čo je jedna? Je to tak, na čistinke je veľa kvetov, ale jeden strom. Poďme ich ovoňať.

Dychové cvičenia „Vôňa kvetov“ ​​- cez nos sa pokojne nadýchneme, zadržíme dych a pomaly vydýchneme „Ach! ".

Hra "Kde sedí vrabec"

Chlapci, kto to tu sedí? (Vrabec)

kde sedí? (na strome)

Ako vrabec cvrliká (Chick cvrlikání)

Vrabec nechce sedieť, lieta z konára na konár. Pozri, vrabec je znepokojený a máva krídlami. (Deti ukazujú pohyby vtáka).

Kto sedí pod stromčekom? (zajac). Kde teraz sedí? (na zemi, pred stromom). Kde teraz sedí? (na zemi, za stromom).

Prívesy, drž sa vlaku, ideme ďalej (W, NC, S, Z). (Vlak sa pristaví k stoličkám, deti sedia v polkruhu).

Hra "Štvrtá extra"

Zaujímavé, chlapci, aké zvieratá sa stratili? Skúsme hádať.

1. Toto je zvieratko, ktoré má našuchorený chvost, umýva si labku a chytá myši. kto to je (mačka)

Ako mrnčí? (purr purr). Ako hovorí? (Mňau mňau)

Ako syčí? (sh-sh-sh). Hovorme jej láskavo (mačiatko, mačička)

Čo mačka rada robí? (chytanie myší, pitie mlieka, spánok, hranie, škrabanie)

Aká mačka? (mäkký, nadýchaný, láskavý)

2. Toto je veľké zvieratko s dlhým chvostom, má rohy? (krava)

Zavolajme si s láskou kravu (krava, krava)

Čo robí ona? (pasenie sa na lúke). Čo žerie krava? (tráva, seno)

Čo dáva krava? (mlieko). Ako krava bučí (Mu Mu)

3 - A toto zvieratko stráži dom, a keď sa raduje, veselo máva chvostom (pes)

Ako ťa môžeme láskavo oslovovať? (psíček, psík)

Ako pes rozpráva? (WOF WOF). Vieš vrčať ako pes?

Čo dokáže pes? (strážiť dom, nahnať stádo kráv, priniesť palicu, obhrýzť kosti, vystupovať v cirkuse).

Výborne, ale ako možno tieto zvieratá pomenovať jedným slovom? (Domov)

Prečo sa tak volajú? (žiť vedľa osoby, výhoda)

Aké ďalšie domáce zvieratá poznáte? Koza, kôň, prasa.

A kto je tu ten zvláštny? (zajac) prečo? (divoké zviera, žije v lese).

mobilná hra "Zajačiky skáču"

2-3 deti rozprávajú príbeh.

Chlapci, stará mama vám ďakuje, že ste pomohli dedkovi ťahať repku. Za to vás lieči zeleninou a ovocím. Ale musia byť uložené v košíkoch, zelenina v jednom, ovocie v druhom.

Hra "Rozložte do košíkov"

Chlapci, pomôžme rozložiť zeleninu a ovocie.

Kde rastie zelenina? (Na zemi, v zemi, v záhrade)

Kde rastie ovocie? (na strome).

(Deti rozkladajú zeleninu a ovocie, hovoria o svojej zelenine alebo ovocí).

Výborne chlapci! A tu je moja pochúťka.

Babička podáva kôš s maškrtami.

Chlapci, akí ste dobrí chlapi! Pomohli sme starým rodičom a teraz je čas vrátiť sa do škôlky. Prívesy, drž sa vlaku, ideme ďalej (W, NC, S, Z). (Jazdiť vlakom)

Tu sme v škôlke. Kde sme boli? (U starých rodičov)

A čo sme robili na ceste k babke a dedkovi? (Hrali sa)

Aké hry sme hrali? (zoznam) . Čo ti dala babka? (jablká)

úžasné! Postavme sa do kruhu, spojíme ruky a povedať: "Sme veľmi dobrí." Najprv šeptom, normálnym hlasom a výkrikom.

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v druhej juniorskej skupine "Teremok-chill"

Cieľ
rozvoj detskej reči, formovanie slovnej zásoby na danú tému.
Úlohy:
1. Upevniť predtým nadobudnuté vedomosti detí o zime a jari.
2. Cvičenie v onomatopoji takých prírodných javov, ako je fujavica, vŕzganie snehu, zvuk ľadu.
3. Rozvíjať schopnosť identifikovať jarné farby, čo sa deje na jar určitej farby a nesúlad nakresleného s realitou. 4. Vzbudiť záujem o prebúdzanie prírody na jar.
5.Pomoc pri rozhodovaní problémové situácie a prostriedky na jeho riešenie. 6.Zabezpečiť podmienky pre rozvoj umeleckej tvorivosti deti.
Vybavenie: Knihy s rozprávkami, Jarný kostým, viacfarebný saténové stuhy, obrazy - zmätok, látka, farebný papier, kúsky plastu, kartón, nožnice, lepidlo, obrúsky.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Deti, dnes som vám priniesla knihy s rozprávkami (ukazuje knihy). Sú vám povedomí? Vymenujte ich (Moroz Ivanovič, chata Zayushkina, Zimovye, Snegurochka). O akom ročnom období sú tieto príbehy? (o zime) Máš rád zimu? S čím? Chcem vám ukázať divadlo obrazov a povedať vám to nová rozprávka o zime, ktorá sa nazýva "Teremok-chill".
Rozprávanie príbehu „Teremok-chill“.
Na konci rozprávky sa učiteľ pýta: „Čo sa stalo s vychladeným domom? (roztopil sa) A čím sa stal? (do prúdu)
Áno, v jarnom potoku. Poďme o ňom spievať pieseň.
Spievajte pieseň „Spring Brook“.
Vychovávateľ: Kedy sa zima končí, aké ročné obdobie začína? (jar)
Pozvime jar k nám? Ako ju budeme volať? (ahoj)
Volajte: Au-auk jarným priaukaem!
Marec, marec slnko raduje
Apríl, apríl otvoria dvere
Máj, máj, choď, koľko chceš.
Vychovávateľ: Poďme, prejdeme sa, možno stretneme jar (hudba znie, vtáky spievajú)
Jar vstupuje.
Jar: Ahojte deti, volali ste mi?
deti: Ahoj milá jar
Si voňavý a jasný
Les a lúka sa zelenajú - všetko okolo je také krásne.
Jar je červená, s čím si prišiel?
Jar: S pluhom, s bránami, s vraným koňom,
So zrnitou ražou, s klasnatou pšenicou,
So zelenou trávou, s pramenitou vodou.
Jar: A priniesla som vám aj tieto stuhy (prehliadky) Toto sú moje obľúbené farby! Pomenujte ich chlapci! (deti volajú).
Jar: Povedz mi, čo sa deje na jar červená (slnko), žltá (púpavy v tráve), modrá (rieka), modrá (obloha), zelená (tráva, listy na stromoch)? Chcete sa hrať so stuhami? Keď bude hrať hudba, budeme tancovať, hneď ako skončí, nájdete pár svojej stuhy rovnakej farby. Hra Nájsť pár. Čo sa ešte stane na jar? (hrom duní, búrka) Povedz mi o tom.
deti: Milujem búrku na začiatku mája.
Keď prvý jarný hrom
Akoby frflali a hrali sa
Dune na modrej oblohe.
Jar:Čo sa stane po rachote hromu? (prší) Povedz mi o daždi.
deti:
Dážď, dážď je zábavnejšia!
Kvapkať, kvapkať, neľutujte!
Len nás nezmáčajte
Neklopať na okno!
Lei v lesnom poli
Tráva bude hustejšia.
Jar: Deti, dnes som k vám išiel a stretol som kamaráta umelca, ktorý mi dal obrázky. Pozerám sa na nich a ničomu nerozumiem. Myslím, že niečo pokazil. Prosím, pomôžte mi nájsť tieto zmätky. (deti nájdu na zimnom obrázku kvety, na jar huby, v lete sneh, na jeseň zelené listy).
Jar: Deti, ak chcete, poviem vám ďalej príbeh o Mashe z rozprávky „Teremok-chill“. Máša rada chodila aj na jar. Išla s mamou do parku obdivovať stromy a bola veľmi prekvapená. Pozri, (ukazujem) tento les vyzerá ako jar? (nie) Ktorý? (zima). Ako pomôcť Mashe vidieť jarný les? Čo sa dá robiť? (nakresliť, vystrihnúť a nalepiť atď.)
Jar: Mám veľa krabičiek iný materiál: látka, papier, kúsky plastu, lepenka. Premýšľajte o tom, čo môžete urobiť trávu, listy, kvety, slnko. Deti robia „Jarnú koláž“.
Jar: Tu sú dobrí chlapci! Pracovali ste spolu. Máša sa bude radovať z nášho jarného lesa. Chcem vám dať nezvyčajné kvety (cookies vo forme kvetov). Čo sa s nimi dá robiť? (obdivovať, čuchať, tancovať) A sú aj chutné a môžete ich zjesť (rozlúči sa s deťmi a odchádza).
Vychovávateľ: Chlapi, čo Zaujímavé hry veselú jar páči sa ti. Spomeňme si a zavolajme.

 

 

Je to zaujímavé: