Конспект заняття на тему автобус. Конспект заняття з розвитку промови на тему "транспорт". ГО "Читання художня література"

Конспект заняття на тему автобус. Конспект заняття з розвитку промови на тему "транспорт". ГО "Читання художня література"

Мета: Уточнити та закріпити у дітей уявлення про транспорт.

Завдання:

Корекційно-освітні. Уточнити та активізувати словник на тему "Транспорт". Вчити складати пропозиції з прийменниками В та НА. Вчити складати зв'язкові описові оповідання за схемою.

Корекційно-розвиваючі. Розвивати зв'язне мовлення. Розвивати логічне мислення. Розвивати мовленнєве дихання та голос.

Виховні. Виховувати інтерес до заняття. Виховувати самостійність, активність, почуття колективізму.

Устаткування. Магнітна дошка, предметні картинки, схема для описового оповідання, картки з личками, олівці.

Хід заняття

I. Мотиваційний компонент

1. Уч. Здрастуйте, хлопці! Вам усміхається сонечко, щоб у вас було гарний настрій, давайте посміхнемося один одному!
2. Уч. Відгадайте загадку.
Є і водний, і повітряний,
Той, що рухається суходолом,
Вантажі возить і людей.
Що це? Скажи швидше!
Д. Транспорт.
Уч. Правильно! Ви здогадалися, яка тема нашого сьогоднішнього заняття?
Д. Так, транспорт.
Уч. Правильно! Тема нашого заняття „Транспорт”.
На дошку вивішується зображення з транспортом.
Уч. Згадаймо види транспорту, роблячи при цьому зарядку.
Летить літак: Вимовлення звуку [л] - [л] - [л].
Гудить пароплав: Вимовлення звуку [и] - [и] - [и].
Прокололася шина біля машини: проголошення звуку [ш] - [ш] - [ш].
Насос: Вимовлення звуку [с] - [с] - [с].
Машини їдуть мокрою бруківкою: проголошення складів ша - шу - ши - шо".
Сигналить машина: проголошення однією видиху " бі-бі-бі".
Гуде поїзд: виголошення на одному видиху " ту-ту-ту".
Уч. Молодці!

ІІ. Операційний компонент

1. Уч. Зараз я називатиму правильні та неправильні пропозиції, а ви уважно слухайте і поправляйте мене, якщо я скажу неправильно. Машина – це наземний транспорт.

Д. Правильно.
Уч. Пароплав – це повітряний транспорт.
Д. Неправильно. Пароплав – це водний транспорт.
Уч. Потягом керує льотчик.
Д. Неправильно. Потягом керує машиніст.
Уч. А чим керує льотчик?
Д. Літаком.
Уч. Молодці! Тепер ми пограємо у гру "Який транспорт кращий?" Розділимося на 3 команди: 1 ряд – 1 команда, 2 ряд – 2 команда, 3 ряд – 3 команда. 1 ряд говоритиме про автобус, 2 ряд про поїзд, 3 ряд про трамвай. Ви по черзі наводитимете докази того, що ваш транспорт кращий. Починає одна команда.
Д. Недорогий проїзд.
Уч. 2 команди.
Д. Перевозить багато людей.
Уч. 3 команди.
Д. Рухається за допомогою електрики.
Діти по черзі наводять аргументи.
Уч. Молодці! Зробимо висновок, що кожен вид транспорту має свої позитивні сторони.



2. Уч. Давайте трохи розімнемося.

Фізкультхвилинка "Літак"
Руки убік - у політ
Відправляємо літак. (Руки в сторони.)
Праве крило вперед, (Поворот через праве плече.)
Ліве крило вперед (Поворот через ліве плече.)
Полетів наш літак. (Руки в сторони.)

3. Уч. Подивіться на зображення. Хто та що на ній зображено?

Д. Кішки, собаки, коні, корова; автобус, трамвай, тролейбус, таксі.
Уч. Скажіть хто входить?
Д. Кішка, корова.
Уч. Хто їде?
Д. Собаки, кішки, коні.
Уч. Складіть речення. Хто заходить куди?
Д. Кішка входить до автобуса. Корова входить у таксі.
Уч. Хто їде на чому?
Д. Собаки їдуть трамваєм. Кішки їдуть автобусом. Коні їдуть тролейбусом.
Уч. Запам'ятайте: Кішка входить до автобуса. Кішка їде автобусом.

4. Уч. Зараз ми навчатимемося ставити питання і відповідати на них.Слухайте зразок. Ти на чому поїдеш у гості? Я поїду у гості на метро. По черзі ставте одне одному питання.

Діти виконують завдання.
Уч. Молодці!

5. Уч. Зараз ми складатимемо розповіді за схемою.Кожен загадує будь-який вид транспорту, описує його за схемою, але не називає. Всі інші мають відгадати. Подивіться на схему. Ви повинні

відповісти на такі запитання:

  1. Із яких частин складається?
  2. Чим рухається?
  3. Де рухається цей транспорт?
  4. Навіщо використовується?
  5. Хто керує цим видом транспорту?

Презентація дитячих робіт. Спостереження за мовою дітей. Виправлення помилок.

Цей транспорт складається з кузова, коліс, керма, сидінь, вікон. Цей транспорт рухається бензином. Цей транспорт рухається землею. Він використовується для перевезення людей. Ним керує водій. (Автобус)
Уч. Молодці!

ІІІ. Регулюючий компонент

Уч. Яку тему ми сьогодні вивчали?
Ми сьогодні вивчали тему "Транспорт".
Уч. Чому навчилися?
Д. Ми навчилися складати розповіді за схемою.
Уч. Вам сподобалося заняття?
Д. Так!
Уч. У вас на парті лежать картки з різними личками. Розфарбуйте те, що відповідає вашому настрою.
Діти виконують завдання.
Уч. Ви сьогодні дуже добре працювали! Дякую за заняття!

Література

Т.П. Безсонова, О.Є. Грибова Розвиток мови. Підручник для підготовчого класу спеціальних (корекційних) освітніх установ V виду (1-е відділення).-М.: Просвітництво, 2000 (стор.88-89).

Конспект заняття з ознайомлення дітей з навколишнім світом «Різні види транспорту»

Цілі:

Освітні: познайомити учнів з видами транспортних засобів та термінами «наземний», «водний», «повітряний», «громадський», «легковий», «вантажний», спеціальний»; навчити застосовувати отримані знання у житті.

Розваючі: викликати інтерес до предмета; розвивати увагу, пам'ять, допитливість, вміння порівнювати, доводити свої судження.

Виховні: виховувати моральні якості, культуру поведінки у громадському транспорті.

Хід заняття:

Вихователь:

Привіт, діти! Подивіться, хлопці, хто прилетів до нас на кульках.

Діти:

Вихователь:

Це незвичайний клоун, він прилетів на чарівних кулях, на яких написано числа та літери. Але поки він летів, кульки сплуталися, допоможіть зібрати їх. Для цього треба розмістити числа у порядку зростання. Читаємо хором, яке вийшло слово.

Діти:

Транспорт.

Вихователь:

Подивіться уважно на кулі, якого вони кольору?

Діти:

Червоний, жовтий, зелений.

Вихователь:

Що нагадують ці кольори?

Діти:

Сигнали світлофора.

Вихователь:

Правильно, молодці!

Те, що ви дізналися,
Підтверджу для ясності:
Світлофор стоїть на варті
Нашої безпеки.
Він і ввічливий і строгий,
Він відомий на весь світ,
Він на вулиці широкій
Головний для транспорту командир!

Як ви розумієте слово транспорт?

Діти:

Це машини, велосипеди, трамваї.

Вихователь:
На вулиці нашій
Машини, машини,
Машини малютки,
Машини великі.
Гей, машини, повний хід!
Поспішають вантажні,
Фирчаті легкові.
Поспішають, мчать,
Наче живі.
У кожної машини
Справи та турботи.
Машини виходять
З ранку працювати.

Транспортних засобів дуже багато. Давайте розглянемо найближчий вид транспорту. Машини, що пересуваються по землі, ми відносимо до наземного виду транспорту. Давайте розкажемо Клоуну про них. Про яку з цих машин ви можете розповісти?

(Оповідання дітей).

Клоун усміхається, він задоволений вашими оповіданнями.

Робота за блок-схемою

Вихователь:

Наземний вид транспорту поділяється на групи. Є спеціальний, громадський, легковий, вантажний. Як ви вважаєте, чому їх так назвали і чим вони відрізняються один від одного?

Діти:

Вантажні машини перевозять вантажі, а громадські пасажири, спеціальні для виконання спеціальних робіт.

Вихователь:

Хлопці, які машини належать до спеціальних машин?

Діти:

Пожежна машина, швидка допомога, міліцейська машина, машина газової служби.

Розмова про види транспорту та їх призначення

Вихователь:

Правильно, молодці! Хлопці, є такі спеціальні автомашини, які мчать, гудячи на всю вулицю, не зупиняючись на перехрестях. На одній написано: "Швидка допомога". Чому цю машину все пропускають? Тому що хворого треба якнайшвидше доставити до лікарні. Телефоном 03 ми зв'язуємося зі службою швидкої допомоги.
А ось і інша машина, яка летить, обганяючи всіх і хтось її не затримує. На ній нічого не написано, але її одразу всі дізнаються, адже одні тільки пожежні машини бувають червоні, як вогонь. Пожежну машину пропускають без затримки – вогонь потрібно швидше загасити, доки він будинок не спалив. Набравши, по телефону 01 ми можемо викликати пожежну допомогу.
Сигнал за номером 02 отримують працівники міліції, коли життю людей загрожує небезпека від злочинців.

Гра «Підбери відповідний транспорт»

Вихователь:

Клоун втомився і хоче пограти з вами. У вас на партах лежать картинки, де зображено будь-який транспортний засіб. Клоун показує сигнали екстреної допомоги (01, 02, 03, 04), а ви покажете відповідні картинки.
Спеціальні машини ми викликаємо в екстрених випадках. Але частіше у житті ми стикаємося із громадським транспортом. До громадського транспорту належать трамвай, тролейбус, метро, ​​автобус. Слово трамвай прийшло до нас із Англії. "Трем" - вагон, що ходить по коліях, по рейках. Рухається він за рахунок струму, що надходить від електростанції у верхній провід, звідти в дугу трамвая та електродвигуна, який і рухає його. Потім струм йде через колеса до рейок та повертається на електростанцію. Трамвай може мати один, два, а іноді й три вагони.
Що стосується тролейбуса, то слово «бус» – це скорочене слово «омнібус» – карета для всіх. Слово "тролів" означає "Контактний провід". А слово автобус означає «авто» та «бус», вони бувають різної форми. А в Англії навіть на два поверхи.
Найшвидшим громадським транспортом у великих містах є метро. Вперше метро було, побудовано Англії, а Росії воно з'явилося 1935 р. у Москві.

Гра «Забороняється – дозволяється»

Хлопці, у Клоуна постало питання, чи знаєте ви правила поведінки в громадському транспорті? І пограємо у гру «Дозволяється – забороняється». Гра будемо проводити з рухами. Зараз ви побачите, сюжетні картинки якщо дія зображена на картинці дозволяється ви повинні плескати, а якщо дія яка не прийнятна на транспорті то тупаєте ногами.
Ми з вами пограли, відпочили, а тепер продовжимо нашу роботу. Ми детально розібрали наземний вид транспорту, але є інші види транспорту. Подивіться на екран і назвіть, які види транспорту ви тут бачите?

Діти:

Корабель, катер, теплохід водний.
Літак, вертоліт, ракета повітряний.

Вихователь:

Правильно. А як ви вважаєте, для чого нам потрібні всі ці транспортні засоби?

Діти:

Щоб їздити на них, щоб плавати, літати, перевозити вантажі, людей!

Вихователь:

Але хто ж керує всіма цими машинами?

Діти:

Машина – водій
Ракета – космонавт
Корабель – капітан

Вихователь:

Ось на картинах ми бачимо з вами три види транспортних засобів. А скажіть, чи правильно транспорт вибрав свій шлях?

Діти:

На літаку ми з вами летимо повітрям.
На машині ми їдемо дорогою.
На кораблі ми пливемо морем, океанами!

Вихователь:

А тепер, давайте пограємось у гру «Що зайве?»

Діти:

Килим-літак зайвий.

Вихователь:

Ой, хлопці, подивіться, що то за доріжка? І наш Клоун тут. Це, хлопці, доріжка знань, пройдемо по ній і повторимо, як ви всі запам'ятали. Про що ми сьогодні говорили? Вирушаємо в дорогу. Щоб не нудьгувати в дорозі, давайте я загадаю загадки.

Не птах, а літає,
Не бджола, а дзижчить.
Усіх людей, хто забажає
Швидко – швидко він домчить.
(Літак)

Якого виду транспорту належить літак? Що ми дізналися про цей вид транспорту?
(Відповіді дітей).

Паровоз без коліс!
Отак диво – паровоз!
Чи не збожеволів він зійшов?
Прямо морем пішов!
(Пароплав)

Так, правильно, що ви можете розповісти про пароплав? (Відповіді дітей).

Розумниці! Слухайте таку загадку:

Для цього коня їжа –
Бензин, і олія, і вода.
На лузі він не пасеться,
Дорогою він мчить.
Що ж це таке?
(Автомобіль)

Навіщо потрібні автомобілі? Якого виду транспорту він належить? (Відповіді дітей).

Клоун усміхається, він задоволений вашими відповідями. А чи ви відгадаєте наступну загадку?

Будинок вулицею йде,
На роботу всіх щастить.
Не на тонких курячих ніжках,
А у гумових чобітках.
(Автобус)

Молодці! Клоун запрошує нас сісти у автобус та проїхати одну зупинку. Але автобус не рушить з місця, поки ми не розповімо, як треба поводитися в транспорті. Давайте повторимо правило, закінчивши, речення словами «дозволяється», «забороняється».

При посадці у транспорт
Входити в задні двері... (дозволяється)

А виходити через передні... (дозволяється)

Якщо їдеш у транспорті,
І навколо тебе народ,
Не штовхаючись, не позіхаючи,
Проходь швидше вперед.
Їхати «зайцем», як відомо, ... (забороняється)

Поступатися старенькій місце... (дозволяється)

Спиратися на вхідні двері... (забороняється)

Сісти на вільне місце... (дозволяється)

Висовуватись з вікна... (забороняється)

Гучно розмовляти та кричати... (забороняється)

Ви Клоуну показали свої знання, можемо вирушати в дорогу. І так, остання зупинка, автобус зупинився, але двері чомусь не відчиняються. Для того щоб вони відкрилися, ми повинні згадати, як обходять автобус?

Діти:

Потрібно почекати, коли він піде.

Вихователь:

Молодці, хлопці! Мені та Клоуну дуже сподобалося, як ви працювали, були уважними, активними. Клоуну було цікаво на уроці і на знак подяки він хоче подарувати вам свої кульки.

Про все на світі:

1930 року в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт та Олівер Харді зіграли у цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв.

Матеріали розділу

Заняття для молодшої групи:

Заняття для середньої групи.

Конспект заняття на тему: «Транспорт.»

Ціль: уточнити уявлення дітей про працю людей на транспорті, показати його суспільну значущість, дати уявлення про пасажирський та вантажний транспорт; розвивати почуття мови, познайомити із однорідними словами.

Завдання:

1. Розвиток навичок пізнавальної діяльності.

2. Закріплення знання дітей про різноманітні види транспорту.

3. Закріплення у дітей знання правил дорожнього руху.

4. Розвиток уяви, спостережливості, уваги, пам'яті, творчості.

5. Вчити узгоджувати іменники з прикметниками.

6. Розвивати соціальні навички: вміння працювати у групі, домовлятися, враховувати думку партнерів.

Матеріал для заняття:

Картки з транспортом.

Набір іграшкових машин.

Наочний посібник «правила та безпека дорожнього руху».

Атрибути для гри "Червоний, жовтий, зелений".

Хід заняття:

I . Вступна частина

Вихователь: Послухайте загадки і скажіть, про що ми сьогодні говоритимемо на занятті.Читаю загадки.

1 загадка.

Що за диво – довгий будинок!
Пасажирів багато у ньому.
Носить взуття з гуми
І харчується бензином.
(Автобус)

2 загадки.

Сміливо в небі пропливає,
Обганяючи птахів політ,
Людина ним керує.
Що таке?
(Літак)

3 загадки.

Біжить, іноді гуде.
У два очі пильно дивиться.
Тільки червоне світло настане –
Він на момент на місці встане.

( Автомобіль, машина )

4.загадка

По хвилях пливе відважно

Не зменшуючи швидкий хід,

Лише гуде машина важливо

Що таке? ( пароплав )

II. Основна частина.

Вихователь: Хлопці, ви впоралися із завданням.

Вихователь: Як одним словом назвати всі ці засоби пересування?

(Д. Транспорт.)

Ви, мабуть, здогадалися, що сьогодні говоритимемо про транспорт. На вулицях міст і сіл можна спостерігати різні транспортні засоби.

Що таке транспорт? (сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів та інформації з одного місця до іншого . )

Які машини ви бачили та можете назвати? (автофургон, вантажівка з цистерною та ін.)

А давайте подумаємо, які з цих машин належать до вантажного транспорту?

А які до пасажирського? (автобуси, трамваї, таксі)

А хто такі пасажири? (людина, яка не є членом екіпажу і яка перевозиться транспортним засобом відповідно до гласного або негласного договору перевезення . )

А як називають людей, які ведуть легкові та вантажні автомашини, автобуси, трамваї, тролейбуси? (шофер, водій)

Транспорт не завжди був таким, яким ми його бачимо зараз. У первісні часи, коли люди жили у печерах, транспорту не було, люди пересувалися пішки.

Я вам зараз розповім, якою послідовністю з'являлися види транспорту.

Спочатку людина пересувалася самостійно і всі вантажі носила на собі. Як ви думаєте, чи легко носити на собі тяжкість? Це було дуже тяжко. Але тут на допомогу людині прийшли… Так, свійські тварини. Коні, ослики, а в спекотних країнах і слони. Людина отримала можливість подорожувати та перевозити невеликі вантажі.

Потім людина винайшла човен і вітрило, стала будувати кораблі з дерева і використати силу вітру, що надуває вітрила, він отримав можливість плавати річками, морями, а потім і океанами. Це відкрило перед людьми далекі та загадкові землі.

Потім вони приручили коня і почали переїжджати з місця на місце верхи на конях. Але їм треба було ще перевозити речі, і тоді люди винайшли колесо і зробили віз. Так виник перший транспорт.

Дихальна гімнастика «Вітер надує вітрила».

(Дітям пропонується подути на серветку – вітер надує вітрила. Запропонувати спробувати різну силу вітру – дихання.)

Дуже багато років домашні тварини та вітер вірно служили людині. Але потреби людей постійно зростали і вже ніякі коні було неможливо підняти ті тяжкості, які треба було перенести людям далекі відстані. І тут людина зрозуміла, що потрібно самому винаходити транспортні засоби. Так з'явилися й інші види транспорту, першою з яких була… повітряна куля.

Повітряна куля могла підняти людину або корисний вантаж і перенести на велику відстань. На жаль, керувати повітряною кулеюбуло майже неможливо – він летів лише туди, куди його ніс вітер. Тому людям довелося винаходити далі. Через деякий час людина винайшла двигун – серце будь-якої машини. Перші двигуни працювали на вугіллі та дровах, дуже коптили та димили, але вони допомогли винахідникам побудувати перший поїзд – паровоз.

Паровоз міг перевезти дуже великі тяжкості та людей на далекі відстані та виявився дуже корисним. Але виявилося, що рейки, якими пересувалися поїзди, можна прокласти не скрізь. Як же бути? І тут винахідники поставили паровоз на колеса та прибрали рейки – вийшов перший автомобіль.

З того часу види транспорту постійно вдосконалювалися. Після появи бензинового двигуна машини стали швидше та потужнішими. Цей двигун виявився дуже корисним не тільки для машин – поставивши такий потужний двигун на планер, людина побудувала перший літак.

А вже потім з'явилися ракети, підводні човни, метро та ще багато інших видів транспорту.

Подивіться, як виглядала карета (Показ карети). Довгий часкінний транспорт був основним, і лише через багато років люди винайшли автомобілі.

З'явилися трамваї, автобуси, потяги. У небо піднялися літаки, гелікоптери. По морях попливли пароплави, катери, кораблі.

Вихователь пропонує дітям розглянути види транспорту та спробувати згадати, хто яким видом транспорту керує. Вихователь показує дітям всі переглянуті картинки.

Як можна назвати одним словом усе, що зображено на цих картинках?

(Відповіді дітей).

Правильно транспорт. Є різні видитранспорту – одні літають у небі, інші – їздять дорогами, треті – плавають морями і океанами. Є навіть підземний транспорт – метро. А які види транспорту ви знаєте? (Наземний, підземний, повітряний, водяний).

Добре подумайте і дайте відповідь, навіщо ж транспорт потрібен людям? (Відповіді дітей).

Дидактична гра "Їде, пливе, летить".

1. З: Я поставлю картинки, що позначають кожен із видів транспорту.

Небо поставлю для якого виду транспорту?

Дорогу…. ?

Море?

З: Для чого використовується весь транспорт? (Для перевезення вантажів та пасажирів).

З: Як називається транспорт, який перевозить вантажі? (Вантажний).

Які вантажі можна перевозити за його допомогою? (Будівельні матеріали, овочі, зерно).

Як називається транспорт, який перевозить людей? (Пасажирський).

2. Діти, послухайте і скажіть, що спільного в цих словах:вантаж – вантажник – вантажний – вантажівка. Вони схожі? Вони однокорінні.

Давайте підберемо споріднені слова до слівтаксі, пасажир, автобус.

Окрім транспорту вулицею ходять пішоходи. Ви вийшли зі своїх машин, пішли пішки і перетворилися на пішоходів.

Переходити дорогу можна пішохідним переходом або на зелений сигнал світлофора. Перш ніж переходити вулицю по регульованому переходу, подивися на світлофор: зелене світлогорить, значить, шлях тобі відкритий».

Молодці, хлопці! Ось зараз я подивлюся, які ви уважні.

3.Фізкультхвилинка "Світлофор"

На зелений сигнал – стрибаємо, на жовтий – плескаємо, на червоний – присідаємо. Почали! Молодці, хлопці, майже все впоралися.

В. Що ж, хлопці, ми сьогодні з вами ще раз повторили види транспорту, що до них відноситься. Але ви на все життя повинні запам'ятати, що потрібно бути обережними на будь-яких дорогах і дотримуватися правил дорожнього руху.

4: Гра «Чого не стало? »

А зараз ми з вами пограємось у гру «чого не стало»

Я викликатиму хлопців парами, один із вас буде ведучий, а інший виконуватиме завдання.

1 дитина: Розглянь і назви, які перед тобою машини.

Заплющи очі, а я щось сховаю. (Прибирає одну з машин).

Розплющ очі і скажи, чого не стало.

Відповідь 2 дитини.

1 дитина: Правильно (Виставляє іграшку).

П: Молодці, всі були дуже уважні.

5: Гра «Навпаки»

П: Діти, у нас на столі багато машин. Скажіть, вони відрізняються одна від одної? (Відповіді дітей).

Стежка вузька, а дорога.

Корабель великий, а човен… .

Потяг довгий, а трамвай.

Літак швидкий, а пароплав.

Трамвай важкий, а велосипед… .

Молодці. Усі правильно відповіли.

III. Заключна частина

Що ми з вами сьогодні говорили?

З: Діти, ми з вами розглядали різні види транспорту.

Називайте які види транспорту ви знаєте?

(Наземний, підземний, водяний, повітряний).

На які групи можна поділити весь транспорт?

(Пасажирський, вантажний, спеціальний).

Що вам сподобалося робити? Що було цікаво?

Що нового ви сьогодні впізнали?

Що хочете дізнатися ще?

Про це ми з вами поговоримо на інших заняттях.

Молодці сьогодні все добре займалися, грали.

Олена Куніцина
Конспект заняття «Транспорт»

Види дитячої діяльності: пізнавально-дослідницька, продуктивна, ігрова, комунікативна, рухова.

Цілі: розвивати увагу, мислення; познайомити дітей із виникненням різних видів транспорту; закріпити знання про професію водія, необхідність дотримання правил дорожнього руху; вправляти в умінні класифікувати транспорт за видами; активізувати словник дітей словами-назвами транспортних засобів, професій людей, які керують цими транспортними засобами.

Заплановані результати: розрізняє види транспорту, розуміє необхідність дотримання правил дорожнього руху,

поважає працю людей, пов'язаних з транспортом; здатний планувати свої дії, створені задля досягнення конкретної мети.

Устаткування: зображення із зображенням транспортуабо мультимедійна презентація; лічильні палички, геометричні фігури; аудіозапис звуків, що видаються транспортом.

Попередня робота: спостереження за транспортом; розгляд предметних і сюжетних картинок на тему « Транспорт» , картинок із зображенням транспортних засобів; бесіда, дидактична гра або заняттяпро правила дорожнього руху

Хід діяльності

I. Організаційний момент.

Діти, я прочитаю вам уривок із казки «Тараканище»Кор-

нея Івановича Чуковського, а ви уважно послухайте:

Їхали ведмеді на велосипеді,

А за ними кіт задом наперед.

А за ним комарики на повітряній кульці,

А за ними раки на кульгавому собаці.

Вовки на кобилу, леви в автомобілі.

Кролики в трамвайчику, жаба на мітлі.

Їдуть і сміються, пряники жують.

Тож на чому ж їхав кожен герой казки? (Ведмеді - на велосипеді, зайчики - у трамвайчику, жаба - на мітлі, комарики - на повітряній кульці.)

Скажіть, а ви на чому дісталися у дитячий садок? (На тролейбусі, маршрутному таксі, на особистому татовому чи маминому автомобілі.)

Як можна назвати все, що ви перерахували, одним сло-

м? (Транспорт.)

ІІ. Розгляд картинок.

На дошці демонструється наочний матеріал із різними видами транспорту.

Подивіться на картинки та назвіть, що ви бачите. (На картинках ми бачимо транспорт: літак, поїзд, пароплав, ракету, автобус тощо)

Навіщо потрібен транспорт? (Транспорт потрібен, щоб перевозити вантажі та людей.)

Автобус, тролейбус, поїзд, трамвай – це наземний транспорт. Чому він так називається? (Бо цей транспорт рухається землею.)

Літак, вертоліт – це повітряний транспорт. Чому він називається повітряним? ( Транспортназивається повітряним тому, що рухається повітрям високо в небі.)

Корабель, катер, човен – це водний транспорт. Чому він

називається водним? ( Транспортназивається водним тому,

що пересувається по воді.)

Давайте пригадаємо, у якій послідовності з'являється

лися види транспорту.

Спочатку людина пересувалася самостійно і всі вантажі носила на собі. Як ви думаєте, чи легко носити на собі тяжкість? Це було дуже тяжко. Але тут на допомогу людині прийшли. Так, домашні тварини. Коні, ослики, а в жарких країнах та слони. Людина отримала можливість подорожувати та перевозити невеликі вантажі.

Потім людина винайшла човен і вітрило, стала будувати кораблі з дерева і використати силу вітру, що надуває вітрила. Людина отримала можливість плавати річками, морями, а потім і океанами. Це відкрило перед людьми далекі та загадкові землі. Дуже багато років домашні тварини та вітер вірно служили людині. Але потреби людей постійно зростали, і вже ніякі коні було неможливо підняти ті тяжкості, які треба було перенести людям далекі відстані. І тут людина зрозуміла, що потрібно самому винаходити транспорті засоби. Так виникли й інші види транспорту, Перший з яких був. повітряна куля.

Повітряна куля могла підняти людину або корисний вантаж і перенести на велику відстань. На жаль, керувати повітряною кулею було майже неможливо - вона летіла тільки туди, куди її ніс вітер. Тому людям довелося винаходити далі. Через деякий час людина винайшла двигун - серце будь-якої машини. Перші двигуни працювали на вугіллі та дровах, дуже коптили та димили, але вони допомогли винахідникам побудувати перший поїзд – паровоз. Паровоз міг перевезти дуже великі тяжкості та людей на далекі відстані та виявився дуже корисним. Але з'ясувалося, що рейки, якими пересувалися потяги, можна прокласти не скрізь. Як же бути? І тут винахідники поставили паровоз на колеса та прибрали рейки – вийшов перший автомобіль.

З того часу види транспортупостійно вдосконалювалися. Після появи бензинового двигуна машини стали швидше та потужнішими. Цей двигун виявився дуже корисним не тільки для машин – поставивши такий потужний двигун на планер, людина побудувала перший літак.

А вже потім з'явилися ракети, підводні човни, метро та ще багато інших видів. транспорту

ІІІ. Пізнавальна діяльність.

1. Розмова про професії.

Машини вигадали і роблять люди для полегшення своєї праці. Щоб працювати на транспортіпотрібно багато знати. Скажіть, а транспортсам собою їде чи ним управляють? (Транспортомкерують люди різних професій.)

Перерахуйте професії, пов'язані з транспортом. (В

дитель - водить машину, кондуктор - поширює квитки

за проїзд, автомеханік - ремонтує машини, льотчик -

літає літаком і т. д.)

2. Гра «Хто яким транспортом керує» .

Завдання: з'єднайте лініями транспорт та професію.

3. Розгляд картинок.

А де транспортзупиняється на відпочинок? Давайте дізнаємось.

Який транспорт відпочиває у гаражі? (Наземний.)Також наземний транспорт відпочиває у депо.

Який транспортвідпочиває в аеропорту? (Повітряний.)

Який транспорт відпочиває у порту? (Водний.)

Уявіть собі, що на деякий час із міста зник весь транспорт. Що станеться? (Не завезуть продукти до магазину. Не приїде "швидка допомога". Люди підуть пішки та запізняться на роботу. Не вивезуть сміття, і місто буде брудне. Тато не зможе прилетіти з відрядження.)

4. Словесно-ілюстративна розповідь вихователя з елемен

ними розмови.

- Послухайте:

У мене ростуть роки, буде й сімнадцять. Де мені працювати тоді, чим займатися?

Людина вигадала безліч різних і цікавих професій. Кожен із вас, коли трохи підросте, вибере, чим йому займатися та на якій професії зупинити свій вибір.

Ми ж із вами сьогодні говоримо про людей, які допомагають нам дістатися з одного місця в інше, чиє завдання – перевозити людей та вантажі на різні відстані.

Послухайте загадку про людей дуже важливу в транс

порт професії:

Всі дороги мені знайомі, Я в кабіні наче вдома. Мені блимає світлофор, Знає він, що я -. (шофер).

Так, це шофери. Шофер або, як його ще називають, водій. Як ви думаєте, які якості має мати хороший шофер або водій? Що він має знати та вміти?

Вихователь виправляє дітей і робить акцент на таких якостях, як відповідальність, уважність, сумлінність, дисциплінованість, працьовитість, ввічливість.

5. Читання вірша.

Шурхають дорогами Дрова та кавуни.

Веселі шини, Робота шоферів

Поспішають дорогами Важка і складна,

Машини та машини. Але як вона людям

А в кузові – важливі, Повсюди потрібна.

Термінові вантажі: Курбан Чолієв.

Цегла та залізо,

А найголовніше у роботі водія - він має дуже хо

добре знати правила дорожнього руху, адже від цього залежить

безпеку та пасажирів, і пішоходів на дорогах. Знати пра

вила дорожнього руху повинні не тільки шофери, а й

шеходи, і не тільки знати, а завжди виконувати вимоги цих

правил. Це дуже важливо!

Фізкультхвилинка

СВІТЛОФОР

У «Світлофор»ми пограємо, (Потягування.)

Раз два три чотири п'ять!

У «Світлофор»ми пограємо,

Руки, ноги розминаємо.

Червоне світло нам «Стій!»кричить,

Чекати зеленого велить.

Щоб було чекати не сумно,

(Нахили.)

(Повороти тулубом.)

(Ривки руками перед

(Ходьба на місці.)

(Стрибки.)

(Біг з високим підніманням колін.) (Ходьба на місці.)

Нахиляємось ми дружно

І тому. І вперед.

Вправо, вліво поворот.

Ось і жовтий спалахнув,

Приготуватися час.

Руки, ноги розігріємо.

Починаємо, дітлахи.

Вгору піднімаємось,

Вниз опускаємось,

Полетимо, як літак.

Ось зелений спалахнув,

Можна нам іти вперед.

Лівою, правою.

Лівою, правою,

Сміливо ми йдемо вперед.

Світлофор - помічник славний,

Втомлюватися нам не дає.

IV. Розвиваючі ігри та завдання.

1. Ігрове завдання «Проїдемо без пригод».

Світлофор потрібен, щоби на дорозі не було аварійних ситуацій. Уявімо, що ми з вами водії.

Лівою рукою покладіть палички, як паркан, на відстані один від одного. Вказівним пальцем лівої руки проведіть машину зліва направо між паличками. А тепер зробіть

теж саме правою рукоюпо тій же доріжці. Важливу умову палички зачіпати не можна!

Молодці! Ви всі проїхали без аварії.

2. Відгадування загадок.

Я буваю різна:

Чорна та червона,

Вантажна, легкова.

Хто ж я така?

(Авто.)

Цей кінь не їсть вівса,

Замість ніг – два колеса.

Сядь верхи і мчи на ньому,

Тільки краще керуй кермом.

(Велосипед.)

Асфальтом їде будинок,

Дітлахів багато в ньому,

А під дахом дуга,

Струм по ній йде завжди.

(Тролейбус.)

Що за диво – синій будинок,

Вікна світлі навколо,

Носить взуття з гуми,

А харчується бензином?

(автобус.)

Олівець злітає вгору -

Мчить жваво, наче рись.

Він до планети інший мчить,

Позаду полум'ям клубочиться.

(Ракета.)

Бабкою-гвинтом крутив,

Прямо на майданчик сів.

(Гвинтокрил.)

3. Дидактичні ігри.

«Кожному транспорту знайдемо своє місце» .

На картинках зображено небо, море, дорога. Вам потрібно розташувати транспорт такщоб водний знаходився у воді, повітряний - у повітрі, наземний - на землі.

«Вгадай на слух вигляд транспорту» .

Вихователь по черзі включає дітям запис характерних шумів та сигналів, що виробляються різними видами транспорту, - Скрип гальм, гудок поїзда, гудок пароплава, гул літака, стукіт коліс вагона, звук працюючого автомобільного мотора. Після прослуховування фрагмента запису діти мають визначити, який вид транспортувідповідає характерний шум.

4. Конструкторська діяльність.

Хлопці, як ви вважаєте, де виготовляють транспорт? (Транспортвиготовляють на заводі.)

Зараз наша група перетвориться на машинобудівний завод, а ми з вами станемо інженерами та робітниками і будуватимемо корабель та машину з геометричних фігур.

Діти моделюють транспортіз запропонованих геометричних фігур.

У вас чудово вийшло.

V. Рефлексія.

За день транспортвтомився та спокійно відпочиває там, де кожному належить. Де сплять машини? (В гаражі.)А гелікоптери, літаки – в аеропорту.

Де чекають далекої поїздки? (У депо.)

Нам теж час прощатися. І я сподіваюся, що хтось із вас стане гарним шофером, чи капітаном, чи льотчиком.

Мета заняття : Активізація словникового запасу на тему.

Завдання:

1. Розширювати знання дітей про транспорт та професії пов'язані з транспортом, закріпити вміння дітей відповідати на запитання повною відповіддю.

2. Розвивати навичку правильного використанняу мові відносних прикметників та узгоджувати прикметники з іменниками у роді та числі, іменники з дієсловами, вміння утворювати іменники множини.

3. Виховувати бажання та повагу дітей вислуховувати відповіді своїх товаришів, розвивати вміння виправити чи доповнити відповідь своїх товаришів.

Попередня робота:

1. Бесіда «Яким буває транспорт»;

2. Дидактичні ігри: "Світлофор", "Назви професію";

3. Розгляд ілюстрацій із зображенням різних видів транспорту.

Матеріал до заняття:наочний матеріал на тему транспорту та професії, ради з проектором, ноутбук, розрізні малюнки, м'яч.

Хід заняття:

1) Вступ

Вихователь:Хлопці! Ви пам'ятаєте історію про те, як у казці «Ріпка» всі допомагали один одному та йшли до однієї мети. Вони впоралися, т.к. допомагали один одному та стали справжніми друзями. Вони хочуть познайомитися з хлопцями, які сьогодні дружно та злагоджено, проходитимуть усі випробування та завдання. А зараз ми всі разом відгадаємо загадки, які допоможуть нам дізнатися, яка тема заняття на нас сьогодні чекає.

Він не лось, але він дворогий,

Важливо їде дорогою.

Якщо ріжки раптом злітають

З двох контактних дротів –

Їхній водій поправляє,

І вагончик у дорогу готовий! (Тролейбус) Слайд 1

Пасажирів ми катаємо

По маршрутах тут і там,

А туристів доставляємо

До історичних місць.

Їдемо до мети дружно все

По проспектах та шосе.

(Автобуси) Слайд 2

Я машина не проста,

Уся з алюмінію.

І на крилах я злітаю

Це небо синє.

Пасажирський, вантажний,

Іноді надзвуковий.

(Літак) Слайд 3

Я важлива машина,

Є кузов та кабіна.

Вожу будь-які вантажі

Стрічками доріг.

І парти, і кавуни

Я вам доставлю вчасно.

(Вантажівка) Слайд 4

Дорогою із заліза

Швидко їду повз ліс,

Повз тундри та пісків,

Село та міста.

Мені вже багато років.

Паровозом був мій дід.

(Потяг) Слайд 5

Якщо хтось захворів,

Терміново нас кличе на допомогу, -

Набери швидше нуль-три...

І приїде...

(Швидка допомога) Слайд 6

Я мчуся з сиреною на пожежу,

Везу я воду з піною,

Загасимо миттєво вогонь і жар,

Ми швидкі, наче стріли.

(Пожежна машина) Слайд 7

2) Основна частина

Вихователь:Хлопці ви здогадалися, яка у нас тема нашого уроку.

Діти:Транспорт (Слайд 8)

Вихователь:А зараз ми з вами пограємось.

Гра «Пливе, їде, літає».

(Діти перераховують різні види транспорту і виставляють їх на набірному полотні)

Що пливе? Човен, катер, яхта, вітрильник, корабель.

Що їде? Автобус, велосипед, машина, вантажівка, поїзд, мотоцикл.

Що літає? Ракета, літак, вертоліт, аероплан, дирижабль.

Транспорт, що рухається водою, як називається? (Водний транспорт).

Транспорт, що рухається повітрям, як називається? (Повітряний транспорт),

Транспорт, що рухається землею, як називається? (Наземний транспорт).

Транспорт, що рухається під землею, як називається? (Підземний транспорт).

(Діти сідають на стільчики)

Вихователь:Цей весь транспорт можна поділити на 3 групи. Як ви вважаєте які?

Діти: 1-вантажний 2-пасажирський

Вихователь:А ще є спеціальний транспорт. У яких випадках ми викликаємо спеціальний?

Діти:у разі небезпеки.

Вихователь:А які цифри треба набрати по телефону, якщо у нас пожежа?

Діти: 01 .

Вихователь:Хтось захворів?

Діти: 03

Вихователь:А такі служби ми називаємо служба порятунку. Хлопці, а які люди працюють у службі порятунку

Діти:сильний, сміливі, відважні та витривалі.

(Діти сідають на стільчики)

Ті - ті - ті - ми летимо на літаку;

Років - років - років - готовий до зльоту літак;

Лета - льоту - далеко до літака;

Лету – льоту – підвезли нас до літака;

Влітку – влітку – внизу земля під літаком;

Леті – льоті – літати не страшно в літаку;

Вихователь: я дуже рада, що і з цим завданням ви впоралися гідно

Літак летить на посадку і я пропоную трохи погратись.

Гра: «Хто чим керує»- Проводиться з використанням м'яча. (Діти стоять півколом на килимі).

Хто керує літаком? (льотчик)

Хто керує машиною? (шофер, водій)

Хто керує ракетою? (космонавт)

Хто керує пароплавом? (капітан)

Хто керує вертольотом? (льотчик)

Хто керує автобусом? (водій)

Хто керує поїздом? (машиніст)

Як одним словом назвати те, що ви назвали? (професії)

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири, п'ять (крокують на місці).

Будемо транспорт називати.

По землі пасажирів возять (плескають у долоні).

Машина, автобус і поїзд (обертають перед собою уявне кермо).

Літак йде на зліт (піднімають руки убік і похитують ними, як літак крилами).

Корабель морем пливе (з'єднують долоні, зображуючи ніс корабля, у своїй злегка погойдують руками, ніби корабель гойдається на хвилях).

Гра "2, 5"Удосконалення граматичного ладу мови (погодження іменників з чисельними два, п'ять)

Назвіть професію на дошці. (Діти називають).

А тепер уявіть, що їх по два, по п'ять. Утворіть нові словосполучення.

1-а дитина. Два водії. П'ять водіїв.

2-а дитина. Два капітани. П'ять капітанів.

3-я дитина. Два кондуктори. П'ять кондукторів.

4-й дитина. Два машиністи. П'ять машиністів.

Вихователь:А зараз пограємо у м'яч. Вам доведеться згадати, що роблять люди, які працюють на транспорті. Я кидаю м'яч одному з вас та називаю професію. Ви ловите м'яч, кажете, що робить ця людина, і повертаєте м'яч мені. Намагайтеся сказати якнайбільше слів про кожну людину.

1-а дитина. Крутить кермо, змінює колесо, натискає на сигнал, тисне на гальмо.

2-а дитина. Дивиться у бінокль, тримає штурвал, віддає команди, дивиться на карту.

Машиніст.

3-я дитина. Дає сигнал, зупиняє потяг, гальмує, веде поїзд.

Водій трамваю.

4-й дитина. Оголошує зупинки, відчиняє двері, повертає ручку, сигналить, Логопед. Молодці! Це була дуже важка гра. Я пишаюсь вами.

Вихователь:А зараз давайте згадаємо, чим заправляється автотранспорт. -

Чи можна сказати, заправляється електрикою (приєднується, підключається)

А) Тролейбусу потрібна електрика, а автобусу – бензин.

Б) Трамваю потрібна електрика – а маршрутному таксі – газ.

Вихователь:Я складу пропозицію за своєю картинкою «Легковий автомобіль складається з кузова, капота, багажника та коліс. Його рухає бензин, автомобілем керує водій, автомобіль рухається по землі.»

А тепер ви спробуйте, скласти пропозицію про вантажний автомобіль.

1-2 дитини складають пропозиції

Вихователь:Інше завдання викласти транспорт міський із розрізаних частин

Я теж викладатиму і про свій транспорт складу розповідь, а допоможе мені схема. Це пасажирський транспорт, складається з кузова в ньому є салон, капот, колеса. Заправляється бензином, керує ним водій. Їде завжди дорогою. Перевозить людей». Розповідь 2-3 хлопців.

Чому так назвали?

Літак-сам літає.

Всюдихід- всюди ходить.

Паровоз-пар возить (за допомогою пари працює).

Самоскид-сам звалює вантаж.

Самокат-сам котиться

Це хлопці, складні слова, складаються з двох слів.

3) Рефлексія

Вихователь: Ось ми закінчили нашу подорож Хлопці, ви впоралися з усіма завданнями на п'ять із плюсом. Скажіть, якою була наша подорож?

Що найбільше запам'яталося із нашої подорожі?

Що допомогло нам подолати цей шлях та витримати всі випробування?

Про що ми говорили сьогодні на уроці (про транспорт) Про який?

Що ще робили? Складали розповідь за схемою транспорту.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Державне бюджетне дошкільне освітня установадитячий садок №52

Фрунзенського району Санкт-Петербурга

Конспект заняття з розвитку мови.

Тема: "Транспорт, професії на транспорті"

Підготовча група

Вихователь

Отченаш Олеся Вікторівна

Узгоджено

Зам. завідувача з УВР

Симанкова І.В.

22.01.2016

Санкт-Петербург

2016 рік

Мета заняття: Активізація словникового запасу на тему.

Завдання:

  1. Розширювати знання дітей про транспорт та професії пов'язані з транспортом, закріпити вміння дітей відповідати на запитання повною відповіддю.
  2. Розвивати навичку правильного використання у мові відносних прикметників та узгоджувати прикметники з іменниками у роді та числі, іменники з дієсловами, вміння утворювати іменники множини.
  3. Виховувати бажання та повагу дітей вислуховувати відповіді своїх товаришів, розвивати вміння виправити чи доповнити відповідь своїх товаришів.

Попередня робота:

  1. Бесіда «Яким буває транспорт»;
  2. Дидактичні ігри: "Світлофор", "Назви професію";
  3. Розгляд ілюстрацій із зображенням різних видів транспорту.

Матеріал до заняття:наочний матеріал на тему транспорту та професії, ради з проектором, ноутбук, розрізні малюнки, м'яч.

Хід заняття:

  1. Вступ

Вихователь: Хлопці! Ви пам'ятаєте історію про те, як у казці «Ріпка» всі допомагали один одному та йшли до однієї мети. Вони впоралися, т.к. допомагали один одному та стали справжніми друзями. Вони хочуть познайомитися з хлопцями, які сьогодні дружно та злагоджено, проходитимуть усі випробування та завдання. А зараз ми всі разом відгадаємо загадки, які допоможуть нам дізнатися, яка тема заняття на нас сьогодні чекає.

Він не лось, але він дворогий,

Важливо їде дорогою.

Якщо ріжки раптом злітають

З двох контактних дротів –

Їхній водій поправляє,

І вагончик у дорогу готовий! (Тролейбус)Слайд 1

Пасажирів ми катаємо

По маршрутах тут і там,

А туристів доставляємо

До історичних місць.

Їдемо до мети дружно все

По проспектах та шосе.

(Автобуси) Слайд 2

Я машина не проста,

Уся з алюмінію.

І на крилах я злітаю

Це небо синє.

Пасажирський, вантажний,

Іноді надзвуковий.

(Літак) Слайд 3

Я важлива машина,

Є кузов та кабіна.

Вожу будь-які вантажі

Стрічками доріг.

І парти, і кавуни

Я вам доставлю вчасно.

(Вантажівка) Слайд 4

Дорогою із заліза

Швидко їду повз ліс,

Повз тундри та пісків,

Село та міста.

Мені вже багато років.

Паровозом був мій дід.

(Потяг) Слайд 5

Якщо хтось захворів,

Терміново нас кличе на допомогу, -

Набери швидше нуль-три...

І приїде...

(Швидка допомога) Слайд 6

Я мчуся з сиреною на пожежу,

Везу я воду з піною,

Загасимо миттєво вогонь і жар,

Ми швидкі, наче стріли.

(Пожежна машина)Слайд 7

  1. Основна частина

Вихователь: Хлопці ви здогадалися, яка у нас тема нашого уроку.

Діти: Транспорт (Слайд 8)

Вихователь: А зараз ми з вами пограємось.

Гра «Пливе, їде, літає».

(Діти перераховують різні види транспорту і виставляють їх на набірному полотні)

Що пливе? Човен, катер, яхта, вітрильник, корабель.

Що їде? Автобус, велосипед, машина, вантажівка, поїзд, мотоцикл.

Що літає? Ракета, літак, вертоліт, аероплан, дирижабль.

Транспорт, що рухається водою, як називається? (Водний транспорт).

Транспорт, що рухається повітрям, як називається? (Повітряний транспорт),

Транспорт, що рухається землею, як називається? (Наземний транспорт).

Транспорт, що рухається під землею, як називається? (Підземний транспорт).

(Діти сідають на стільчики)

Вихователь: Цей весь транспорт можна поділити на 3 групи. Як ви вважаєте які?

Діти: 1-вантажний 2-пасажирський

Вихователь: А ще є спеціальнийтранспорт. У яких випадках ми викликаємо спеціальний?

Діти: у разі небезпеки.

Вихователь: А які цифри треба набрати по телефону, якщо у нас пожежа?

Діти: 01 .

Вихователь: Хтось захворів?

Діти: 03

Вихователь: А такі служби ми називаємо-служба порятунку. Хлопці, а які люди працюють у службі порятунку

Діти: сильний, сміливі, відважні та витривалі.

(Діти сідають на стільчики)

Вправа «Повтори чистомовку»

Ті - ті - ті - ми летимо на літаку;

Років - років - років - готовий до зльоту літак;

Лета - льоту - далеко до літака;

Лету – льоту – підвезли нас до літака;

Влітку – влітку – внизу земля під літаком;

Леті – льоті – літати не страшно в літаку;

Вихователь : я дуже рада, що і з цим завданням ви впоралися гідно

Літак летить на посадку і я пропоную трохи погратись.

Гра: «Хто чим керує»- Проводиться з використанням м'яча. (Діти стоять півколом на килимі).

Хто керує літаком? (льотчик)

Хто керує машиною? (шофер, водій)

Хто керує ракетою? (космонавт)

Хто керує пароплавом? (капітан)

Хто керує вертольотом? (льотчик)

Хто керує автобусом? (водій)

Хто керує поїздом? (машиніст)

Як одним словом назвати те, що ви назвали? (професії)

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири, п'ять (крокують на місці).

Будемо транспорт називати.

По землі пасажирів возять (плескають у долоні).

Машина, автобус і поїзд (обертають перед собою уявне кермо).

Літак йде на зліт (піднімають руки убік і похитують ними, як літак крилами).

Корабель морем пливе (з'єднують долоні, зображуючи ніс корабля, у своїй злегка погойдують руками, ніби корабель гойдається на хвилях).

Гра "2, 5" Удосконалення граматичного ладу мови (погодження іменників з чисельними два, п'ять)

Назвіть професію на дошці. (Діти називають).

А тепер уявіть, що їх по два, по п'ять. Утворіть нові словосполучення.

1-а дитина. Два водії. П'ять водіїв.

2-а дитина. Два капітани. П'ять капітанів.

3-я дитина. Два кондуктори. П'ять кондукторів.

4-й дитина. Два машиністи. П'ять машиністів.

Гра з м'ячем "Хто що робить?"

Вихователь: А зараз пограємо у м'яч. Вам доведеться згадати, що роблять люди, які працюють на транспорті. Я кидаю м'яч одному з вас та називаю професію. Ви ловите м'яч, кажете, що робить ця людина, і повертаєте м'яч мені. Намагайтеся сказати якнайбільше слів про кожну людину.

Шофер.

1-а дитина. Крутить кермо, змінює колесо, натискає на сигнал, тисне на гальмо.

Капітан.

2-а дитина. Дивиться у бінокль, тримає штурвал, віддає команди, дивиться на карту.

Машиніст.

3-я дитина. Дає сигнал, зупиняє потяг, гальмує, веде поїзд.

Водій трамваю.

4-й дитина. Оголошує зупинки, відчиняє двері, повертає ручку, сигналить, Логопед. Молодці! Це була дуже важка гра. Я пишаюсь вами.

Вихователь: А зараз давайте згадаємо, чим заправляється автотранспорт. -

Чи можна сказати, заправляється електрикою (приєднується, підключається)

А) Тролейбусу потрібна електрика, а автобусу – бензин.

Б) Трамваю потрібна електрика – а маршрутному таксі – газ.

Вихователь: Я складу пропозицію за своєю картинкою «Легковий автомобіль складається з кузова, капота, багажника та коліс. Його рухає бензин, автомобілем керує водій, автомобіль рухається по землі.»

А тепер ви спробуйте, скласти пропозицію про вантажний автомобіль.

1-2 дитини складають пропозиції

Вихователь: Інше завдання викласти транспорт міський із розрізаних частин

Я теж викладатиму і про свій транспорт складу розповідь, а допоможе мені схема. Це пасажирський транспорт, складається з кузова в ньому є салон, капот, колеса. Заправляється бензином, керує ним водій. Їде завжди дорогою. Перевозить людей». Розповідь 2-3 хлопців.

Гра: "Чому так називаються?"

Чому так назвали?

Літак-сам літає.

Всюдихід- всюди ходить.

Паровоз-пар возить (за допомогою пари працює).

Самоскид-сам звалює вантаж.

Самокат-сам котиться

Це хлопці, складні слова, складаються з двох слів.

  1. Рефлексія

Вихователь : Ось ми закінчили нашу подорож Хлопці, ви впоралися з усіма завданнями на п'ять із плюсом. Скажіть, якою була наша подорож?

Чому?

Що найбільше запам'яталося із нашої подорожі?

Що допомогло нам подолати цей шлях та витримати всі випробування?

Про що ми говорили сьогодні на уроці (про транспорт) Про який?

Що ще робили? Складали розповідь за схемою транспорту.


 

 

Це цікаво: