Презентація з опк на тему християнської сім'ї. Розробка уроку з ОПК на тему «Християнська сім'я. Перегляд вмісту документа «Урок з орксе християнська сім'я»

Презентація з опк на тему християнської сім'ї. Розробка уроку з ОПК на тему «Християнська сім'я. Перегляд вмісту документа «Урок з орксе християнська сім'я»

Методична розробкауроку

П.І.Б. педагога: Дем'яненко Алла Іванівна

Модуль:Основи православної культури

Клас: 4 клас

Тема: Християнська родина

Тип уроку: за основною дидактичною метою: вивчення нового матеріалу

за способом проведення та етапами навчального процесу: комбінований.

Ціль: формування усвідомленого ставлення до сім'ї як однієї з найважливіших цінностей буття людини.

Сформувати шанобливе та дбайливе ставлення до своєї сім'ї, уміння спілкуватися у колі сім'ї;

Ознайомити із складовими компонентами, необхідними для створення сім'ї; розкрити сутність обряду вінчання;

Розвивати комунікативні здібності, кругозір, позитивні емоції та почуття, пов'язані з темою уроку.

Обладнання:навчальний посібник А.В.Кураєва «Основи православних культур», тлумачні словники, серця різного кольору, картки для роботи з прислів'ями

Етапи уроку. Зміст діяльності

Очікувані результати

Організаційні форми

Дії вчителя

Дії учня

I. Організаційний момент

Ціль:створення позитивного емоційного настрою засвоєння навчального матеріалу.

Психологічний настрій на урок, корекція настрою

Індивідуальна

Здрастуйте, хлопці!

Привітайте один одного, посміхніться один одному, подаруйте оточуючим частинку свого кохання, тепла та радості.

І я хочу подарувати Вам частинку свого серця, що любить.

Учні виконують команди

Знімаю з дошки по одному серцю різного кольору і в залежності від кольору діти займають місця в групах.

ІІ. Мотивація до навчальної діяльності

Ціль:підготовка до усвідомленого сприйняття матеріалу, стимулювання пізнавального інтересу.

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Формулювання цілей

Створюються умови для виникнення у учня внутрішньої потреби включення до навчальної діяльності.

Розуміння учнями практичної значущості досліджуваного матеріалу

Фронтальна

Хто загадки відгадає,
Той своїх рідних дізнається:
Хтось маму, хтось тату,
Хто сестричку чи брата,
А дізнатися вам діда з бабою
Думати не треба!
Усі рідні, з ким живете,
Навіть дядько чи тітка,
Неодмінно вам друзі,
Разом ви – одна… (Сім'я)

Сьогодні ми поговоримо про таке поняття як «родина», що воно включає, які категорії входять у поняття « християнська сім'я».

Тож тема нашого уроку «Християнська сім'я».

Діти називають відгадку.

IV.Актуалізація наявних знань на тему.

Ціль:активізація особистого досвідукожного учня та використання їх у навчанні, підготовка до сприйняття нового матеріалу, оцінка вчителем рівня підготовленості учнів.

Актуалізація знань, способів дій, необхідні подальшої роботи.

Вміння працювати у групі, організовувати співпрацю.

Вміння знаходити правильне рішення.

Групова

Ми на початку уроку посміхнулися. А подивіться у віконце і ви побачите, як напрочуд ласкаво і ніжно посміхається всім нам сонечко! Давайте посміхнемося і ми йому у відповідь!

Батьківщина кожного з нас починається з рідного дому, із сім'ї. - А що таке у вашому розумінні сім'я? - Що виникає у вашій уяві, коли ви її вимовляєте?

Висловлювання дітей

Робота зі словником.

Мета: вдосконалення навичок із довідковою літературою.

Підвищити в учнів увагу до слова, відтінків його значення

Групова

Давайте звернемося до тлумачних словників і знайдемо значення слова «родина».

Отже, сім'я - це люди, які не завжди живуть разом, але вони ніколи не забувають дбати один про одного. А найголовніше – вони рідні один одному. Раніше сім'ї завжди були більшими. А зараз є сім'ї великі, є маленькі.

Давайте дізнаємося, а як з'явилося слово «родина»

Учні працюють зі словниками Ожегова С.І. та Ушакова Д.М.

Читає підготовлений учень. Колись про нього не чула Земля.

Але Єві сказав перед весіллям Адам:

Зараз я тобі сім запитань поставлю;

Хто діток народить мені, богиня моя?

І Єва тихенько відповіла "я",

"Хто їх виховає, царице моя"?

І Єва коротко відповіла "я"

"Хто їжу приготує, о, радість моя"?

І Єва так само відповіла "я"

"Хто сукню пошиє?

Випрає білизну?

Мене приголубить?

Прикрасить житло?

Відповідай на запитання, моя подруго!"

"я", "я" ...тихо говорила Єва - "я", "я"...

Сказала вона знаменитих сім "я"

Отак на землі з'явилася родина.

Фронтальна

А навіщо людині сім'я?

Розповідь вчителя

Для щастя. Так, людське щастя навряд чи можливе без сім'ї. Ні найцікавіша робота, ні друзі не можуть дати те, що може дати сім'я. Де, як не в сім'ї, людина отримує те, чого прагне в будь-якому віці: відчуття своєї потреби близьким, усвідомлення, що любимо чи любиш сам, віру, що є на землі місце, де на тебе чекають і люблять. Де, як не в сім'ї, людина отримує заряд любові та бадьорості, сил творчих та духовних, без яких вона не може нормально жити та працювати. Де, як не в сім'ї, отримують люди прекрасний дар – щастя материнства та батьківства.

Скажіть, яка родина називається дружною?

Послухайте легенду «Про дружній родині». У давнину жила напрочуд дружна родина. Сім'я величезна – 100 осіб. Поголос про це долетів до найвищого правителя. І він вирішив відвідати цю родину. Коли імператор переконався, що це правда, то запитав главу сім'ї: «Як вам вдається жити будь-коли сварячись, не ображаючи одне одного?». Тоді глава сім'ї взяв папір, написав у ньому 100 слів і віддав правителю. Той швидко прочитав і здивувався: на аркуші було написано 100 разів одне й те саме слово – «розуміння».

На дошці зображення великого серця, в якому написано "Дружна сім'я". - На своїх сердечках напишіть назви людських стосунків, необхідних для міцної родини.

Відповіді дітей

Діти називають ознаки дружної сім'ї

Діти пишуть і прикріплюють серця на дошку.

V. Фізкультхвилинка

Ціль: зняти розумову напругу, дати дітям невеликий відпочинок.

Викликати позитивні емоції, гарний настрій, що веде до покращення засвоєння матеріалу.

Наша дружна сім'я: Мама, тато, брат та я. Спортом любимо займатися, І, звичайно, гартуватися. Ми - щаслива сім'я, Мама, тато, брат і я.

Виконують

VI . Вивчення нового матеріалу.

Ціль:дати учням конкретне уявлення про християнську сім'ю.

Робота з підручником, робочим зошитом

Сприйняття та переробка інформації, формування нових знань про сім'ю.

Індивідуальна

фронтальна

А зараз ми з вами дізнаємось, із чим порівнює сім'ю автор навчального посібника. Чому він використовує саме це порівняння?

Розповідь вчителя

Сім'я – наш дім, наш захист, наша опора; сім'я вбереже від бід та негараздів. Головна цінність сім'ї – кохання.

І навіть у давнину китайський мудрець Конфуцій говорив: «Сім'я - це маленька держава, і вона тримається на коханні».

Сім'ю створюють дві людини, котрі полюбили одна одну. Здавна на Русі православні люди, які вирішили створити сім'ю, вінчалися у церкві. Вінчання - одне з найважливіших обрядів православної церкви. Вінчання майбутнього подружжя відбувається священиком, який благословляє нареченого та наречену на щасливе сімейне життя. Молоді люди обіцяють любити один одного, піклуватися один про одного, ніколи не залишати ні в біді, ні в хворобі, і ніколи не порушувати священний шлюб. На голови нареченому та нареченій під час вінчання покладають вінці.

У народі казали: "Сім'я без дітей, що квітка без запаху". - Як ви розумієте сенс цього прислів'я? – Чому діти є дуже важливою частинкою дружної родини? Народження дитини наповнює життя сім'ї світлом, радістю та змістом.

Як Ви думаєте, що ще робить сім'ю дружною та міцною. Сімейні традиціїроблять нашу сім'ю дружною, міцною, захищеною від усіх негараздів.

Діти відкривають підручник та читають першу пропозицію.

Працюють у робочому зошиті.

Відповіді дітей

Обговорення сенсу російського народного прислів'я

Відповіді дітей

Відповіді дітей

VII.Первинне закріплення

Ціль:репродуктивне відтворення дослідженого матеріалу, його систематизація.

Включення нових знань у систему наявних.

Індивідуальна

фронтальна

Які значення вінця?

Чому вінець має форму обручки?

Що з прочитаного матеріалу виявилося для вас новим? - Що здалося дивним?

Учні працюють із текстом навчального посібника, знаходять відповіді питання, зачитують їх. Завдання 3,4 у робочому зошиту

Відповідають на запитання підручника

Учні аналізують.

додаткова інформація

Отримання додаткових відомостей на тему.

Створення умов прояву пізнавальної активності учнів.

В усіх релігіях сім'я вважається однією з найважливіших цінностей. Для православних християн шлюб - це одне з обрядів, в яких Сам Бог благословляє тих, хто любить один одного. Величезне значення в християнстві надається шануванню батьків і поважному до них відношенню.

Зараз ми з вами познайомимося, як у інших релігіях ставляться до сім'ї.

Іслам розглядає шлюб як зобов'язання перед Богом, а численне потомство – це благословення Всевишнього. Сімейне життя у мусульман захищене від сторонніх поглядів. З особливою повагою мусульмани ставляться до жінки.

У юдаїзмі сім'я - це найбільша цінність, а шлюб і народження дітей вважаються однією з найголовніших заповідей.

У буддизмі всі віруючі поділяються на ченців та мирян. Для мирян сімейне життя є найважливішою частиною їхнього життя. Призначення сім'ї - це відповідальність і турбота про дітей, батьків, ченців.

Робота з прислів'ями.

Мета: розвитокморальних якостей особистості, образного мисленнядітей.

Знайомство з прислів'ями різних народів

Робота у групах

Зараз ми звернемося до прислів'їв різних народів, присвячених дому та сім'ї. - Співвіднесіть початок прислів'їв із продовженням та поясніть зміст.

1 група Сім'я - грубка: як холодно всі до неї збираються.

У сім'ї любов та порада, так і потреби немає. Непотрібний і скарб, коли в сім'ї лад.

Сім'я сильна, коли над нею один дах.

Вся сім'я разом, і душа дома.

У сім'ї згідно, так іде і справа чудово.

YIII. Домашнє завдання

Мета: Повідомити учнів про домашньому завданні, роз'яснити методику його виконання

Вміння самостійно, з урахуванням своїх можливостей зробити правильний вибір.

Придумати та записати кілька заповідей сім'ї.

8 липня, день пам'яті святих Петра та Февронії, в Росії офіційно оголошено святом - Днем сім'ї, кохання та вірності.

У чому секрет фортеці сімейних уз Петра та Февронії?

IX. Етап практичної роботи.

Ціль:Навчання перенесення раніше засвоєних умінь та навичок на нові умови роботи.

Творче застосування знань та вмінь.

Індивідуальна

Намалюйте емблему сім'ї. Обґрунтуйте.

Діти самостійно працюють, діляться враженнями.

X.Рефлексія та оцінка діяльності

Ціль:дати аналіз та оцінку діяльності учнів, створити ситуацію успіху.

Проаналізувати результативність своєї діяльності на уроці, визначити рівень оволодіння навчальним матеріалом

Вміння оцінювати свою діяльність на уроці.

Індивідуальна

Згадав…

Навчився...

Якщо сподобався урок, прикріпіть жовте сонечко, якщо не сподобалося червоне.

Техніка «Закінчи пропозицію»

Підбивають підсумки своєї діяльності

Доповідь Ніколаєвої І.В., вчителі православної культури
та Поповий В.М., вчителі початкових класів
МБОУ «Середня загальноосвітня школа №34»
на XI муніципальних Різдвяних читаннях
"Сім'я в історії Росії", що пройшли
13 лютого 2013 р. у 2-й школі м. Старий Оскол

Найважливішою проблемою сучасного суспільстває духовно-моральне виховання дітей. Нині вже всім очевидний дефіцит добра, любові, співчуття і душевної щедрості у дитячому середовищі. Однією з причин цих явищ є втрата суспільством сімейних цінностей та традицій, які протягом багатьох століть зберігала та примножувала Православна Церква. Протопресвітер Василь Зіньківський ще понад півстоліття тому писав: «Духовна фортеця сім'ї раніше давалася легше… тепер вона дається насилу…
Цілісність у сім'ї зберігається і проявляється легше у сфері зовнішнього побуту, утиск цієї цілісності найбільше стосується духовної сторони… Той духовний аромат, який раніше виділявся сім'єю… нині став рідкісним, через що сім'я починає втрачати свою головну, поживну для дітей силу…» . Відновлення традиційного способу життя сім'ї, заснованого на православних традиціях сімейного виховання, допоможе вирішити проблему духовно-морального виховання дітей
Велику роль коригуванні сімейного виховання, у вихованні майбутнього сім'янина грають уроки православної культури.

Ось так уявляють собі сімейний бюджет сучасні школярі

На уроках православної культури дуже важливо знайомити дітей із православним поглядом на сімейні цінності. Завдяки урокам у школярів формується правильне уявлення про дружну сім'ю, про обов'язок перед батьками та іншими членами сім'ї. Також діти вчаться висловлювати турботу, виявляти любов і послух.
Великі можливості для формування у дітей ціннісного ставлення до сім'ї має матеріал навчального курсу «Православна культура» початковій школі. Вже на перших уроках вчителі починають формувати у своїх підопічних усвідомлене ставлення до сім'ї як однієї з головних цінностей.
Найважливішою умовою духовного здоров'я є авторитет батьків. Укоріненню цієї ідеї у дитячій свідомості сприяє вивчення біблійних сюжетів, заповіді про шанування своїх батьків, читання житійних творів, перегляд фільмів-призерів кінофестивалю «Сім'я Росії». Важливо, щоб діти сприйняли п'яту заповідь як необхідна умовасімейного щастя
Щаслива, радісна родина - не випадковість, а велике досягнення, засноване на праці та виконання своїх обов'язків кожним її членом. При вивченні тем «Родовід моєї сім'ї» та «Мої обов'язки» хлопці знайомляться з тим, як розподіляються обов'язки в православній сім'ї. Чоловік у сім'ї – глава, годувальник, і йому вирішувати основні сімейні питання. Жінка – помічниця чоловікові, її роль – виховання дітей та ведення домашніх справ. Роль дітей у сім'ї – допомога батькам, а в міру дорослішання – заміна їх у всіх працях, догляд за ними у старості.
Важливо як познайомити учнів з розподілом сімейних обов'язків, а й дати їм відчути себе ролі інших членів сім'ї. Для цього можна створити на уроці ігрові ситуації«Розподіл обов'язки в сім'ї», «Допоможи мамі розподілити сімейний бюджет»; провести диспут на тему: «Чи потрібно карати дітей?» або «Як заохотити дитину?», запропонувати написати твір про майбутню сім'ю.
Виховання сімейних цінностей – це виховання сімейної культури, моральних сімейних відносин, які неможливі без наявності у всіх членів сім'ї таких якостей, як подяка, всепрощення, терпіння, працьовитість, довіра без розуміння таких понять, як «борг», «відповідальність».

У кожного в сім'ї своя роль, але без кохання в будинку — нікуди, вважають школярі

Одним із головних обов'язків дітей по відношенню до своїх батьків є послух. Виховний процес, спрямований на формування у дітях цієї чесноти, починається вже на перших уроках православної культури та продовжується протягом вивчення всього навчального курсу у початковій школі. Запитання «З якого разу ти виконуєш доручення батьків?», «Яку з вимог батьків тобі виконати найважче?», «Що для тебе є вирішальним при виконанні батьківських вимог?» змушують хлопців серйозно замислитись. Обговорюючи відповіді, хлопці дійшли висновку, що слухняність – це швидке і радісне виконання волі батьків, а встановлення понятійно-змістовних зв'язків «слухняність – добро – радість» формує в дітей віком ціннісне ставлення до цієї чесноти. Дуже повчальним щодо цього є читання та обговорення творів К.Д. Ушинського, Б.Ганаго, Л.Родіной. Необхідні учням і приклади істинного послуху, яких багато в житті святих, наприклад, преподобних Сергія Радонезького та Серафима Саровського.
Питання моральному ідеалі сім'ї одна із найважливіших у формуванні сімейних цінностей. Для багатьох православних християн зразком сімейного життя, що веде до святості, є сім'я царя Миколи II. Учні знайомляться із життям родини Романових під час уроків православної культури у 4 класі. Переглядаючи фотографії сімейного альбому, кадри кінохроніки родини Романових, читаючи листи імператриці Олександри Федорівни та імператора Миколи Олександровича, хлопці переймаються духом сім'ї, що втілила риси ідеальних відносинміж чоловіком та дружиною, батьками та дітьми багатодітної родини.
Про моральне здоров'я сім'ї, її духовні цінності можна судити за традиціями, що встановилися в ній. Відродженню такої традиції, як сімейне читання, багато в чому сприяє вивчення на уроках православної культури житійних творів, творів Л.Чарської, Є.Поселянина, з якими діти продовжують знайомитися вдома разом із батьками. Читання ж творів І.Шмельова допомагає пробудити у дітях та батьках інтерес до традицій православних та сімейних свят. Залучення дітей до участі у різних творчих конкурсахвідроджує ще одну втрачену традицію сім'ї – спільну творчість.

Розробка уроку з ОПК
на тему «Християнська сім'я»

Виконала: Сєрова Ольга Михайлівна, вчитель початкових класів

Цілі та завдання уроку: формування у молодшого школяра розуміння сутності сім'ї у православ'ї; виховувати повагу до християнських сімейних цінностей; навчити розумінню важливості збереження добрих стосунків із близькими.
Обладнання: підручник, збірка оповідань для дітей Л.М. Толстого, збірка російських народних прислів'їв.

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити. Подивіться один на одного і посміхніться, побажайте подумки гарного настрою.

Діти, послухайте прислів'я та приказки і спробуйте здогадатися, про що йтиметься на уроці.

Сім'я сильна, коли на ній один дах.
Без чоловіка – що без голови, а без дружини – що без розуму.
Одружуватися – не води напитися.
Хата дітьми весела.
При сонечку тепло, при матері добро.
Птах радіє весні, а дитина матері.
Де мир та лад, там божа благодать.
Кохання та порада – так і потреби немає.

2. Введення у нову тему.

Отже, хлопці, ви здогадалися, про що йтиметься на нашому уроці?
Так. Йтиметься про сім'ю, але не просто про сім'ю. Тема нашого уроку “Християнська сім'я”.
Сьогодні ми дізнаємося багато цікавого: що таке вінчання, що означають обручки. Ми поговоримо про сімейних цінностяхпро святих покровителів сім'ї.

3. Робота на тему уроку. Читання тексту підручника.

Що таке сім'я?

Сім'я – це маленький ковчег, покликаний захищати дітей від біди.

На чому і заради чого сім'я ґрунтується?

Сім'я заснована на радості та заради неї.

Що означає кохати?

Любити – все життя іншої людини зробити своєю. А все своє життя віддати іншому.

Як називається одруження у православ'ї?

Одруження у православ'ї називається вінчання. Сімейне життя-це не просте поєднання двох життів. На голову нареченому та нареченій покладають вінці.

Що означають вінці на голові у молодят?

Це знак того, що вони цього дня «князь» і «княгиня», найшанованіші люди в окрузі. Вінець - це ще й нагорода за їхню рішучість подарувати себе один одному. Це і «мученицький вінець». Наречений і наречена, що люблять один одного, подібно до мучеників, готові все перетерпіти заради збереження сім'ї.

Що символізують обручки?

Кільце не має кінця. Це означає, що так само, до смерті, наречений і наречена повинні будуть вірні один одному, коли стануть чоловіком і дружиною.

Як розуміти слова з Нового Завіту: «Носіть один одного, і таким чином виконайте закон Божий»?

Тягар від слова тягар-тяжкість, тягар. Це означає, що в усьому потрібно допомагати один одному.

Що таке тактовність?
У чому виявилася тактовність отця святого Силуана Афонського?
Які якості є обов'язковими для життя в сім'ї?

4. Закріплення пройденого матеріалу.

Ми продовжимо розмову про сім'ю. Запишіть у зошиті слова, які у вас асоціюються зі словом «родина».

Сім'я – це не тільки подружжя, яке любить одне одного, а й їхні діти, їхні батьки. Зберегти добрі стосунки у сім'ї не завжди просто. Але в сімейних відносинах, як і у відносинах з іншими людьми, головне дотримуватися золоте правилоетики. Згадаймо, як воно сформульовано.
«У всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чиніть і ви з ними».

5. Робота із додатковим матеріалом.

Я прочитаю вам оповідання Л.М. Толстого, що ілюструє золоте правило етики. Розповідь називається « Старий дідта онучок».

(читання оповідання)

Це дуже повчальна історія, вона нас багато чого вчить. Діти, тому що ми повинні ставитися до старших членів сім'ї?

Послухайте, як про це говорять російські народні прислів'я.

Не смійся над старим, і сам старий будеш.
Не кивай пальцем і сам станеш старцем.
Хто батьків шанує, той повік не гине.

6. Робота з підручником.

У вашому підручнику є біблійна історія, з якої ви дізнаєтеся, звідки пішло слово «хам» та поняття «хамська поведінка». Давайте прочитаємо текст.

(читання тексту)

Ось така історія. Я хочу побажати вам, хлопці, щоб ні ви, ні члени ваших сімей не випробували з боку будь-кого до себе «хамського ставлення». Нехай ваші сімох охороняють святі, захисники сімейного благополуччя. А хто вони ці святі?

7. Робота із додатковим матеріалом.

Є народні сказання, повчальніше і світліше яких важко знайти.
Одне з них донесло красу досконалого подружнього життя благовірних князя Петра та княгині Февронії. Давайте про це прочитаємо.

8 липня у нашій країні святкується «День сім'ї, любові та вірності», пов'язаний з іменами святих Петра та Февронії – покровителів сім'ї та шлюбу.

8. Домашнє завдання.

Хлопці, будинки намалюйте свою сім'ю. Чи буде цей малюнок виконаний олівцями, фарбами, фломастерами не має значення. Головне, щоб він був щиро.

9. Рефлексія.

Що ми впізнали нового?
Що навчилися робити? Які поняття увійшли до нашого багажу знань?

Сім'я угодна Богові. Без міцної, моральної сім'їнеможлива жодна держава. Сім'я – основа духовності суспільства. Нехай у ваших сім'ях будуть мир та благополуччя.

Всі якось звикли вважати, що якщо в Росії в 2000-ті з'явилася жорстка влада, то всі рішення, що приймаються з Федерального центру, неухильно втілюються в життя на місцях. На щастя для нашої країни, це найчастіше так і є. У цьому полягає «вертикаль влади», яка гарантує суверенітет і цілісність держави.

Тому, коли у серпні 2009 р. з'явилося доручення Президента Російської ФедераціїУряду «забезпечити вирішення організаційних та фінансових питань, що стосуються запровадження... з 2012 року у всіх суб'єктах Російської Федерації у загальноосвітніх установах нових предметів: основи православної культури, основи ісламської культури, основи буддійської культури, основи іудейської культури, основи світових релігійних культур та основи світської етики», багато православних батьків нашої країни зітхнули з полегшенням. Нарешті, у нас з'являється можливість у загальноосвітній школі реалізувати право, яке дає п.1. статті 5 Федерального закону «Про свободу совісті та про релігійні об'єднання»: «Кожен має право на здобуття релігійної освіти». Безумовно, цей закон гарантує світський характер релігійної освіти у шкільництві, але «світський» не означає «радянський», тобто. атеїстичний. Це вселяло (і вселяє) надію, що наші діти на наш вибір у школі дізнаватимуться про Православ'я, за яким держава (у вже згаданому Законі) визнає особливу роль в історії Росії.

Експеримент із запровадження комплексного предмета Основи релігійних культур та світської етики, що проводився у 18 регіонах, визнано успішним. І закономірно 1-го лютого 2012 р. у Міністерстві освіти і науки було видано наказ затвердити зміни, які вносяться до федерального базового навчального плану, пов'язані з цим новим навчальним курсом. Москва таким чином створила всю необхідну базу для реалізації доручення Президента. Тепер слово за регіонами, адже реалізація загальної та середньої освіти ведеться суб'єктами Федерації. Як же тут справи?

Тут начебто теж все гаразд. У регіонах знають свою справу. Характерний приклад Новосибірська, третього за чисельністю міста Росії: Міністерство освіти та науки Новосибірській областірозсилає лист відділам освіти, у якому вказується на необхідність до 15 квітня провести у школах області батьківські збори, на яких батьки обирають для своїх дітей один із модулів, у тому числі й Основи православної культури.

Автор цих рядків сам взяв участь у цьому процесі, як один із представників Відділу освіти та освіти Новосибірської митрополії. Що ж відбувається зараз на низовому рівні, на рівні шкіл? На цьому рівні імпульс Федерального центру часто гальмується.

У деяких школах на місцях продовжують розглядати Світську етику як базовий предмет модуля, а ОПК як небажане відхилення. Хтось із недоброзичливців навіть запустив в інтернет дезінформацію про те, що, обравши для учнів 4 класу Основи православної культури, школа втрачає статус світської і стає релігійною. І ця інформація бентежить відвідувачів незалежного форуму міських шкіл. В деяких школах йдеглухий опір: батьків залякують дорожнечею підручників, неготовністю викладачів до запровадження ОПК. В інших школах опір явний: керівництво школи, наприклад, заявляє, що весь клас вивчатиме лише один предмет (і це буде, звичайно, «світська етика» або «основи світових релігійних культур», вони, мовляв, підходять усім учням). Така сила інерції! Звісно, ​​багатьом школам так зручніше! Не потрібно вивільняти класи, працювати з розкладом, посилати вчителів на перепідготовку та підвищення кваліфікації. А десь прямо бояться, що учні дізнаються про красу та силу Православ'я і стануть свідомо віруючими, прийшовши до храму.

Тому можна почути у звітах на місцях фразу: «Наша школа обрала світську етику». Саме так, не батьки, а сама школа (тобто її керівництво) обрала один із модулів! Адже «світська етика» вчить дітей тому, що добро і зло відносні: це вибір самого індивіда. «Відносне добро» ж безсило проти зла, яким уражено наше суспільство. Тільки абсолютне добро Божих заповідей дає людині твердий орієнтир у житті. Саме цьому навчають школярів Основи Православної культури, на допомогу викладання яких Новосибірська Митрополія запропонувала вчителям і посібник власної розробки (що має відповідний «гриф») - на додаток до основного підручника. Всіляко допомагає Митрополія та у підготовці вчителів. Насправді вже все готове до викладання ОПК, потрібно лише не боятися і починати викладати та дати батькам право реального вибору цього модуля.

А як спалахнули очі деяких батьків, коли я розповів їм про ті моральні цінності, які несе дітям Православ'я: подяки, дружбу, відповідальність, чесність, працьовитість! Як давно діти у школі не чули від вчителів прості словапро чесноти. Без них школа давно перетворилася на «супермаркет знань», який швидше підготує розумного та розважливого егоїста, ніж дбайливого сім'янина та патріота своєї Батьківщини.

Безумовно, у багатьох школах підійшли до вибору модуля ОРКіСЕ серйозно та ґрунтовно. На батьківські збори запрошують священнослужителів для того, щоб вони могли роз'яснити батькам суть ОПК як предмета, вчителям дають змогу підвищити кваліфікацію, класи готують до нових уроків . І це зрозуміло, адже предмет розрахований не на один рік, адже коли вибір батьками робиться вільно, він набагато вищий за «допустимі» для секулярного лобі 20%. Це означає, що, незважаючи на силу інерції, школам доводиться зміщувати акцент в ОРКіСЕ зі світської етики на основи культур традиційних для Росії релігій. І в цьому русі основна складова має бути на пробудженні активності православних батьків. Адже саме за ними вибір: чи вчити своїх дітей справді духовним цінностям чи безбожній моралі, що залишилася нам у спадок від «будівельників комунізму».

Православні батьки повинні знати, що школа зобов'язана забезпечити викладання нашим дітям Основ православної культури, навіть якщо у класі цей модуль вибрав лише одну дитину. Настав момент, коли потрібно нарешті зайняти активну громадянську позицію. Без своєчасної допомоги православних батьків зусилля єпархіальних структур Російської православної церкви можуть виявитися малоефективними.

Сім'я – це найємніше слово. У ньому чується «насіння» - життя основа. Сім «я» – це семеро, пов'язаних міцно, І майбутніх життів – надійне джерело. Сім'я – це радісний дитячий сміх. Сім'я – те, що у житті нам дарує успіх! Нехай будуть опорою один одному рідні, І нехай усіх минуть будь-які нещастя! Сім'я - нашому житті надійна оплот, Що в дитинстві і в старости нас береже. Сім'я - на коханні збудований будинок, Нехай радість і щастя царюють у ньому!




Біблійне оповідання про створення світу завершується встановленням шлюбного союзу. І сказав Господь Бог: Не добре бути чоловікові одному; створимо йому помічника подібного до нього (Бут. 2, 18). «Закон шлюбу» полягає в наступних словах: задля цього залишить людина батька свого і свою матір і приліпиться до дружини своєї; і будуть два тіло одне (Бут. 2, 24). Чоловіка і жінку з'єднує Сам Бог, який дає їх спільному вибору Божі освячення та благословення.


ОБОВ'ЯЗКИ ЧОЛОВІКІВ Від подружжя потрібно, щоб вони зберігали "шлюб чесний і непорочний", жили цнотливо. «Дівство і шлюб не всім, але цнотливість всім» – говорили старці. З одного боку, як каже апостол Петро: «…чоловіки, поводьтеся розумно з жінками, як з наймогутнішою судиною, надаючи їм честь, як співспадкоємницям благодатного життя…» (1 Пет. 3,7). З іншого, як каже апостол Павло: «Жінки, коріться своїм чоловікам, як Господеві, тому що чоловік є глава дружини, як і Христос голова Церкви…» (Еф. 5, 22–23). Тому в християнській сім'ї значно більше обов'язків покладається на чоловіка. Саме обов'язків, а не прав.


Хороша, міцна, повноцінна сім'я – та сім'я, де подружжя поважає одне одного, не протиставляє себе іншому, а прагнуть взаємного розумію, де батьки навчають дітей прикладом власного життя і НІКОЛИ при дітях не роблять один одному зауважень і не сваряться.




«Пов'язані узами подружжя, замінюємо ми один одному і руки, і слух, і ноги. Загальні турботи подружжя полегшують їм скорботи, спільні радості їм обох чудовіше. Для одностайного подружжя багатство приємніше, а в убогості сама одностайність приємніша за багатство. У них одне пите з домашнього джерела, яке не витікає нікуди і нікуди не витікає» (Святитель Григорій Богослов)


СІМЕЙНА МОЛИТВА ЗБЕРІГАЄ ЛЮБОВ У ДОМІ Молитва, посилена і постійна, є сполучною основою кожної православної сім'ї. Коли в сім'ї буде єдність у молитві, тоді буде єдність у всьому іншому. Молитва є духовною їжею для душі. Все життя та побут членів православної сім'ї будуються на молитві. Всі разом моляться, разом трудяться, ходять до храму, дотримуються постів та інших церковні традиції. Сімейна молитва сильна.


БАТЬКИ – ЗАВЖДИ ПРИКЛАД ДЛЯ СВОЇХ ДІТЕЙ Процес виховання не обмежений часом, він триває все життя. Спосіб життя в сім'ї має величезне значення. Він складається із переконань людей. Якщо в сім'ї всі знають, що один одного треба терпіти, упокорюватися, будувати стосунки на повазі та любові, не скупитися, то це визначає і спосіб життя. Набули смиренності, терпіння, поступливості, м'якості допомагають читання Святого Письма, що беруть участь у богослужінні, церковних обрядах. До цієї дитини в православній сім'ї привчають з дитинства.


ЧОМУ У ПРАВОСЛАВНІЙ СІМ'Ї ПРИДІЛЯЄТЬСЯ ОСОБЛИВА УВАГА? З дитинства у православній сім'ї привчають наступний порядок: старші діти повинні поступатися молодшим, прислужити їм, якщо потрібно, молодші нехай звикають слухатися і упокорюватися старшим. Дітей привчають допомагати одне одному. Коли діти малі, вони дуже легко погоджуються з таким порядком.


Батьки – природні посередники між Богом і своїми дітьми, оскільки саме їм Господь довірив народження дітей, їхнє виховання та піклування про них. Ось чому важливе і сильне батьківське благословення, особливо ж, якщо батьки благословляють від щирого серця. Батьки повинні благословляти дітей своїх люблячим серцем і намагатися підняти силу батьківського благословення. Діти мають дорожити батьківським благословенням: Справою і словом шани батька твого та матір, нехай знайде ти благословення від них. (Сир. 3, 8. 9).


Посади щодо батьків наказує п'ята заповідь: шани батька твого та матір твою, нехай благо ти буде, і нехай довголітній будеш на землі. Отже, п'ята заповідь наказує такі особливі посади щодо батьків: 1) поважно поводитися з ними; 2) коритися їм; 3) живити та спокоїти батьків під час хвороби та старости; 4) після смерті батьків так само, як і за життя молитися за спасіння душ їхніх і вірно виконувати їх заповіти, не противні закону Божому та цивільному.


А закінчити свою презентацію ми хотіли б віршом про маму… Я мамині добрі Руки люблю. Вона мій гарний І відданий друг! У біді втішає Чудовим теплом. І молиться Богові зі мною перед сном. Коли я хворію, Не спить вона ніч, Словами та ласкою Мені хоче допомогти. Вона мені потрібніша за всіх у світі ліків. Вона мені важливіша за Усі взяті багатства!



 

 

Це цікаво: