Runas attīstības klase 1 ml g. Izziņa. Nodarbības piezīmju gaita

Runas attīstības klase 1 ml g. Izziņa. Nodarbības piezīmju gaita

Olga Aņisimova
Runas attīstība “Ģimene”. Pirmā junioru grupa

Izglītojoša aktivitāte "Ģimene". Runas attīstība.

Mērķis: Atkārtojiet ar bērniem viņu tuvāko radinieku (vecāku, vecvecāku, brāļu, māsu) vārdus.

Uzdevumi:

Mudiniet bērnus pabeigt un atkārtot atsevišķus vārdus un frāzes pēc skolotāja

Attīstīt bērnu aktīvo runu, domāšanu, iztēli, dziedātprasmi;

Aktīvā runā pastipriniet dažu mājdzīvnieku un to mazuļu vārdus,

Veidojiet runas gramatisko struktūru, iemācieties pareizi lietot mājdzīvnieku vārdus vienskaitļa ģenitīva gadījumā.

Izkopt interesi un mīlestību pret māksliniecisko vārdu.

Attīstības vide:

Pasaka “Rāceņi” eksponēšanai flaneļgrāfā, bērnu ģimenes locekļu fotogrāfijas, loterija “Ģimene. Kam ko vajag?”, loto “Ģimene. Mājdzīvnieki"

Nodarbības gaita:

1. Pasakas “Rāceņi” demonstrēšana uz flaneļgrāfa ar daļēju bērnu atstāstu.

Bērni pabeidz vārdus (“liels, ļoti liels”) un frāzes (“velk, velk, nevar izvilkt”). Tie parāda, cik liels ir izaudzis rācenis.

Kāpēc jūs domājat, ka viņi izvilka rāceni?

Visa ģimene vilka rāceni, un dzīvnieki palīdzēja vilkt, un tāpēc varēja izvilkt lielu rāceni.

Kāda ģimene bija vectēvam, kurš stādīja rāceni? (vectēvs, vecmāmiņa un mazmeita).

Vai jums ir vecvecāki?

Kādi ir viņu vārdi?

Kā sauc jūsu mammas un tēti? Apskatīsim viņu fotogrāfijas.

Kas vēl ir tavā ģimenē? Tik liela katram no jums ir ģimene.

2. Pirkstu vingrošana “Ģimene”

Šis pirksts ir vectēvs

Šis pirksts ir vecmāmiņa

Šis pirksts ir tētis

Šis pirksts ir mamma

Bet šis pirksts esmu es.

(Pārmaiņus izstiepjot dūrē savilktos pirkstus, sākot ar īkšķi)

Tā ir visa ģimene!

(Savelciet dūrē un vienlaikus atvelciet visus pirkstus)

3. Loto “Ģimene. Kam ko vajag?

Ģimenē visi viens par otru rūpējas un mīl. Mamma un tētis strādā, lai visa ģimene būtu laimīga. Apskatīsim attēlus. Šeit tiek uzzīmēta ģimene. Kas ir šajā ģimenē? Lūdzu, izdaliet visiem attēlā redzamajiem cilvēkiem nepieciešamās lietas.

4. Fiziskais vingrinājums "Karuselis"

Bērni stāv aplī, sadevušies rokās.

Knapi-knapi-knapi

Karuselis griežas

Un tad, tad, tad

Visi skrien, skrien, skrien.

Klusi, klusi, netrokšņo,

Pārtrauciet karuseli.

Viens-divi, viens-divi,

Tātad spēle ir beigusies.

5. Loto “Ģimene. Mājdzīvnieki".

Katram ir ģimene, ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem. Tātad pie mums ieradās dažādi dzīvnieki. Palīdziet viņiem atrast savu ģimeni. Kas ir vistas tētis? Kas ir mamma?

6. Rezumējot.

Paskaidrošu, ka katram ir ģimene, visi ģimenē ir līdzīgi, dzīvo kopā un palīdz viens otram.

Publikācijas par šo tēmu:

Nodarbības par bērnu fizisko attīstību kopsavilkums (pirmā junioru grupa) Bērnu fiziskā attīstība. Pirmā junioru grupa. Mērķis: ieaudzināt bērnos fizisko vingrinājumu nepieciešamību. Audziniet bērnus veselīgus.

Zīmēšanas nodarbības “Balts pūkains sniegs” kopsavilkums (pirmā junioru grupa) Mākslinieciskā un estētiskā attīstība. Zīmējums. Pirmā junioru grupa. Tēma: "Balts pūkains sniegs." Mērķi: Apkopot bērnu zināšanas par ziemu.

Piezīmes par GCD runas attīstībai. Pirmā junioru grupa Tēma: Apģērbsim lelli pastaigā. Darbību veidi: kognitīvās- pētniecības aktivitātes, komunikabls, lasa daiļliteratūru.

GCD kopsavilkums. Runas attīstība. Daiļliteratūras "Teremok" lasīšana. Pirmā junioru grupa. Runas attīstība. Lasa daiļliteratūru “Teremok” Pedagogs MBOU 7. vidusskola, Rosoša, Voroņežas apgabals, Mashoshina Lyubov Viktorovna.

Izziņas nodarbības “Mana ģimene” kopsavilkums (pirmā junioru grupa)“Mana ģimene” Mērķi: iepazīties ar jēdzienu “ģimene”. Mērķi: 1) audzināt bērnā pieķeršanos ģimenei, mīlestību un gādīgu attieksmi pret.

Nodarbības par runas attīstību kopsavilkums "Kam spalva?" (pirmā junioru grupa) Mērķis: 1. Turpināt iepazīt mājdzīvniekus un sagādāt bērniem prieku. 2. Mudiniet jūs saprast pieaugušā runu un atbilstoši reaģēt.

Runas attīstības un modelēšanas nodarbības kopsavilkums “Kolobok” (pirmā junioru grupa) Programmas mērķi: aktivizējiet īpašības vārdus bērnu runā (liels, mīksts, garš, īss utt.) Attīstīt smalkās motorikas Ar.

Uzdevumi:

  1. Paplašiniet zināšanas par apkārtējo pasauli.
  2. Māciet bērniem skaidri, skaidri, skaļi izrunāt pazīstamus vārdus, kas apzīmē objektu, tā mērķi (kam tas vajadzīgs).
  3. Vingrojiet bērnus skaņas “k” izrunāšanā. Mudiniet bērnus atdarināt putnu skaņas. Vingrinājumi dzirdes uztveres attīstīšanai.
  4. Izprotiet pēc formas un satura vienkāršus skolotāju jautājumus un atbildiet uz tiem. Individuālais darbs ar Nikitu, Seryozha T. - pareiza skaņas “k” izruna.

KLASES PROGRESS

1 DAĻA

Pedagogs: Puiši, šodien mēs dosimies apciemot Mishku. Celsimies kā vilciens un iesim. Tu-tu-tu-tu (bērni staigā viens pēc otra, skolotāja priekšā).

Dziesma "Lokomotīve". Skolotāja dzied, bērni palīdz.

Tvaika lokomotīve, lokomotīve
Pilnīgi jauns, spīdīgs,
Viņš vadīja ratus
It kā tas būtu īsts.

Kurš ir vilcienā?
Mūsu bērni
Ejam ciemos
Visi bērni dodas uz Mishku

Pedagogs: Esam ieradušies. Skatieties, bērni, Miška sēž izcirtumā un gaida mūs. Sasveicināsimies ar Mišku: "Sveika, Mishka, mēs esam ieradušies pie jums ciemos!"

Lācis: Un es tevi gaidīju un sagatavoju pārsteigumu.

Pedagogs: ko tu pagatavoji?

Lācis rāda: Jā, tas arī viss (krūšu kurvis).

Pedagogs: Ak, cik skaisti. Puiši, paskatieties uz krūtīm. Kas tur ir, Mishka?

Lācis:dažādas rotaļlietas. Es nezinu, kā ar viņiem spēlēt.

Pedagogs: Puiši, vai mēs varam palīdzēt Mishka? Paskatīsimies, kas tur ir, un pastāstīsim Mishka, kā spēlēties ar rotaļlietām.

Šeit ir brīnišķīga lāde,
Viņš ir draugs visiem puišiem.
Mēs visi ļoti vēlamies
Skatiet, kas tur ir.

Skolotājs aicina bērnu ieskatīties krūtīs un izvilkt rotaļlietu.

Bērni pārmaiņus izņem rotaļlietu, rāda un stāsta, kā ar šo rotaļlietu jāspēlējas, kam tā paredzēta.

Skolotājs uzdod vadošus jautājumus, mudina bērnus atbildēt un slavē. Apkopo atbildes ( Pievienojiet rotaļlietām spēles, dziesmas, atskaņas):

Viņi ēd zupu un putru no šķīvja un baro mūsu lelles.

Viņi dzer tēju, kafiju, pienu, kompotu, sulu no krūzes.

Jūs varat grabēt grabuli (izrāde, uzrunājot Mišku un bērnus).

Gludeklis gludināšanai (kurš gludināt, ko gludināt, parādīt darbību).

Jūs varat šūpot lelli, iemidzināt un dziedāt dziesmu:

"Bay-bye, bye-bye, lelle, aizver acis"

Zaķis var skriet un lēkt. Kas ir zaķim:

"Zaķis, zaķis, mazais zaķis, garas ausis, ātras kājas..."

Lācītis (maza rotaļlieta). Paskaties, Miška, tavs draugs, Mišutka. Viņš ir tikpat resns un ar nūjiņām un visu ziemu sūkā ķepu.

Kā viņš staigā? Parādiet man, bērni. Kāda viņam māja? Kā ar zaķi?

Iesildīšanās:

Lācim ir liela māja - bērni noplātīja rokas

Un zaķim ir mazs - bērni tupus

Šeit lācis nāk mājās - bērni staigā imitējot lāci

Un aiz viņa nāk zaķis - bērni lec uz divām kājām.

Ķieģelis - kāda veida? Par ko? Ko būvēt? (Bērni saka: "celiņš, garāža, žogs, māja utt.")

Miška stāsta, ka prot arī būvēt mājas. Vai vēlaties redzēt, kādas mājas viņš uzcēla? Bērni - jā.

2. DAĻA

Lācis parāda māju.

Pedagogs: Ak, kāda skaista māja. Kāda krāsa? ( sarkans) kas ir mājā? (Jumts, durvis un logs). Labi darīts, Mishka.

Kas dzīvo mājā? Pieklauvēsim un sakām: "Knock, klauvē, klauvē." Kas dzīvo mājā? (Bērni atkārto pēc skolotāja)

Klausies, kas tas ir? No mājas var dzirdēt co-co. Kas tas ir? Bērni saka: "Cālis" (korālās un individuālās atbildes, skolotājs lūdz atkārtot atdarināšanas skaņas). Kurš vēl čīkst? (Var dzirdēt pī-pī-pī).

Bērni ir "vistas". Apskatīsimies un atveram durvis. Tieši tā? Vistas un cāļi. Kādas vistas? Dzeltens. Ko vista viņiem saka? (Ko-ko-ko - neejiet tālu). Pārliecinieties, ka visi bērni skaidri izrunā “ko-ko-ko”. Pabarosim – bērni rāda, kā. Viņi baro vistu, sakot:

Pīdinātajai vistai bija sadrupušas drupatas
Šīs ir pareizās lietas: labi, labi.

Lācis parāda citu māju (dzeltens), bērni saka: "Knock, klauvē, klauvē, kas dzīvo mājā?" (Jūs varat dzirdēt: "Ku-ka-re-ku") Kas tur ir, puiši? Kurš tur kliedz? Zelta ķemmes gailis. Paskatīsimies (tie atver durvis un izņem gailīti). Kāda viņam ķemme? Parādīsim gailīti (pirkstu vingrošana). Tāda ķemme viņam ir.

Mūsu gailēns ir skaļš
No rīta viņš kliedz: "Sveiki!"

Uzkaisīsim arī gailītim kādus graudus. Peck, gailis (bērni atkārto: “Knābāt, knābāt”).

Lācis joprojām rāda māju. Kāda māja? (Zaļš kā zāle) Knock-knock, kas dzīvo mājā? (Jūs varat dzirdēt ļoti skaļi: "Ga-ga-ha-ha.")

Sveiki, puiši, kas tur ir? – Šī ir zoss.

Pedagogs: kā viņš kliedz? Bērni visi ir individuāli: ha-ha-ha ( atver durvis, paskaties uz zosi).

Kāda zoss? (Balts un knābis ir sarkans).

Kā viņš atver knābi? Rādīt pirkstus (pirkstu vingrošana).

Zoss visu laiku stāv un ķiķinās,
Viņš droši vien vēlas knibināt.

Pedagogs: Ak, bēgsim no zoss, lai tā mūs nesaspiež. Paldies, Mishka, par dzīvnieku rotaļlietām. Puiši, ko mēs redzējām?

Cālis - līdzstrādnieks,

Gailis - ku-ka-re-ku,

Vistas - pī-pī-pī,

zoss - ha-ha-ha.

Un tagad ir pienācis laiks mums

Mēs ejam prom, bērni!

Bērni pieceļas kā vilciens, pamāj Mišutkai, "uz redzēšanos" un dodas prom.

Lokomotīve sāka svilpt un vagoni sāka kustēties.
Chu-chu-chu, chu-chu-chu, es tevi aizvedīšu tālu.

Nodarbības kopsavilkums “Ziemas ainava”

Uzdevumi

  1. Paplašiniet bērnu zināšanas par gadalaiku – ziemu, pastipriniet ziemas pazīmes (sniegs balts un auksts, krīt uz zemes, kokiem, mājām).
  2. Mudiniet bērnus mudināt skolotāju deklamēt dzejoli.
  3. Aktivizējiet bērnu vārdu krājumu, lietojiet priekšvārdus runā.
  4. Attīstīt spēju vienmērīgi un ilgstoši pareizi izelpot.
  5. Krāsojiet sniegu ar otu, izmantojot iegremdēšanas tehniku, salabojiet to balta krāsa (krāsas).

Individuālais darbs: vingrināties ar Vladiku pareizu vārdu izrunu: iela, vērpšana.

KLASES PROGRESS

Pedagogs: Bērni, kas ir mūsu ielā? Ziema! Kāpēc? Jo snieg. Kāds sniegs? Balts! Kas vēl? Auksts. Kur ir sniegs? Uz zemes. Kas vēl? Uz kokiem, mājām, soliem, galdiem. Visas takas bija sniegotas.

"Ir ziema — visapkārt ir balts, daudz sniega..."

Skatoties bildes:

  • Skaties, mums bildēs ir daudz sniega ( apskatiet ilustrācijas par ziemu).
  • Kas šeit ir parādīts? (Sniegs, koki, bērni, ko viņi dara - brauc, ar ko - slidinās, ragavas, slēpes utt.).
  • Un no kurienes krīt sniegs? No debesīm - kur ir debesis? Augsti! Un zeme ir zema!

Sniegs krīt un virpuļo gaisā. Atcerieties, jūs un es noķērām sniegpārslas uz ielas, tās nokrita uz mūsu dūraiņiem. Un mēs tos izpūtām. Vai vēlaties pūst uz sniegpārslām? (Izdaliet bērniem vati - vingrinājums runas elpošanas attīstīšanai, bērni pūš 2-3 reizes).

Tik daudz sniegpārslu nokrita.

Un tagad bērni būs sniegpārsliņas.

Skolotāja lasa Agnijas Barto dzejoli “Sniegs”.

Atkārtojiet ar bērniem (nokrita sniega pika, bērni apsēdās).

Jautājumi par dzejoli:

  • Ko dara sniegs? (Spins - bērni atbild korī un individuāli).
  • Kāda iela? – Balts – kāpēc? - Sniegs klāja visu ielu.

Kur sapulcējušies bērni - aplī!

Ko dara bērni? - Mums apreiba galva. Pa labi. Sagriezās kā sniega bumba

Spēlēsim vēlreiz?

Skolotājs vēlreiz nolasa dzejoli. Bērni palīdz pēc vēlēšanās un pierunā vārdus. Labi padarīts!

Vai kāds klauvē pie mūsu durvīm?! Skolotājs iet skatīties un atver durvis:

Kāds steidzas, neatskatoties,
Zaķis lūdz apmeklēt bērnus.

Skolotāja ienes rotaļlietu - zaķi un Zaķa vārdā saka:

Es turpināju lēkt pa mežu,
Un, protams, noguris.
Vai es varu atpūsties kopā ar jums?
Paspēlēšos ar tevi mazliet?

Skolotāja aicina Zaķi ciemos: protams, ka var.

Un ko tu dari?

Ko mēs darām, puiši? Mēs griežamies un stāvam aplī. Skatāmies bildes: visur ir daudz sniega, daudz, Zaķīti, un mežā tā ir daudz. Arī šeit tādu ir daudz.

Bet šeit nav sniega, kāpēc? (Norāda uz papīra lapiņām ar mājām). Koki bez sniega, arī uz celiņiem sniega nav.

Pedagogs:"Un tas ir tas, ko bērni tagad zīmēs." Uzrunā bērnus: “Skatieties, puiši, ir mājas, ir koki, ir taciņa, bet sniega nav. Zīmēsim? "Jā".

Kāds sniegs? Balts?

Kur Balta krāsa? (Bērnu izrāde)

Mūsu krāsa ir balta
Tagad tas ir uz galda.
Ņemsim otas rokās,
Sāksim zīmēt tagad.

Mēs paņēmām otas, kā mēs tās ņemam? (Pie apkakles, piemēram, šis). Labi darīts, viņi to iemērca krāsā, un uz mūsu kokiem, mājām un celiņa sāka snigt sniegs. Un Vladikam ir sniegs, un Denisam, un Ženijai, Polinai. Tik daudz sniega ir. Daudz! (Bērni atkārto: daudz, daudz).

Skolotāja atgādina - "Visa iela ir balta."

Skaties, zaķīt, cik daudz sniega bērni ir uzzīmējuši! Labi padarīts!

ko tu uzzīmēji? - Sniegs. Kuru? Balts.

Tavā dārzā ir labi,
Bet es tagad došos mājās.
Es lēkšu pa sliedēm
Uz manām ātrajām kājām.

Un bērni, Bunny, arī var lēkt. Lēc-lec, lec-lec (bērnu izrāde).

Puiši, atlaidīsim Bunny. Visi lec pēc Zaķa (uz ģērbtuvi).

(kamēr bērni zīmē sniegu, mūzikas skaņas, fragments no P. Čaikovska “Gadalaikiem”).

Nodarbības kopsavilkums "Putni"

Uzdevumi

  1. Nostiprināt bērnu zināšanas par putniem, to paradumiem un uzbūvi.
  2. Iepazīstiniet bērnus ar putnu vārdiem un to dzīvesvietu.
  3. Veicināt gādīgu attieksmi pret putniem un attīstīt bērnu runu.
  4. Turpiniet ieviest aplikācijas elementus: izklājiet līmi un līmējiet, izmantojot salveti.
  5. Iedrošiniet visus bērnus.
  6. Individuālais darbs ar Andreju - iesaistīties sarunā, attīstīt runu.

KLASES PROGRESS

1) Grupā ir iekļauti bērni. Skolotājs vērš bērnu uzmanību uz to, kas viņus apmeklē? ( Putniņš). Pārbaude. Jautājumi: "Kas tas ir? Kas putnam ir? ( Galva: kura? - mazs, apaļš), un kas vēl? (Aste, acis, spārni). Kāpēc spārni? Ko viņa ar viņiem dara? ( Lido, vicina). Izrāde (bērnu izrāde). Kas vēl putnam ir? ( knābis). Kā tas iekož? Ko putns ēd? ( graudi). Dziedāsim dziesmu par putnu: “Pie mums, pie mums, pie mums lidoja putniņš...”

2) Dzejolis:

Pasaulē ir daudz putnu
Bērni, protams, viņus mīl.
Putni netiek nodarīti, visi par tiem rūpējas,
Viņi zina, kā viņu sauc.

Skolotājs aicina aplūkot ilustrācijas, kurās attēloti putni. Bērni skatās un nosauc putnus, viņu vārdus rakstura iezīmes: dzenim sarkana cepure, dzeguzei svītrains vēders, zvirbulis pelēks, viņi pabeidz mīklas:

Virši ar baltām malām,
Un viņu sauc varene.
Uzmini ātri
Kas ir šis zvirbulis?

Kas mums atnesa pavasari? - Mārtiņš. Visi bērni zvana.

Dzejolis:

Zvirbulis, zvirbulis,
Jūs nebaidāties no cilvēkiem.
Ja ejam pastaigāties
Mēs jūs atradīsim visur
(kopā ar bērniem).

3) Ak, klausies, kāds raud. Tagad paskatīsimies, kas tas ir? ( Putniņš). Vēl viens putns. Kas notika? Varbūt viņa saslima? Varbūt kāds viņu aizvainoja? Pajautāsim putnam. Putns teica, ka slikti bērni uzlauzuši viņas māju. Kur viņa dzīvos? Neraudi, putniņ, mūsu bērni ir labi, viņi tev palīdzēs, putnu mājiņas nesalauž. Sakiet man, puiši, vai jūs zināt, kur dzīvo putni? ( Mājās, putnu būdiņās). Kur atrodas putnu māja? ( Uz koka). Pa labi. Uzcelsim putnam māju. No kā mēs būvēsim? ( No ķieģeļiem). Skolotāja aicina bērnus no ķieģeļiem uzbūvēt putnu mājiņu putnam. Putns slavē bērnus, putns pateicas par māju. Dzejolis:

Uz loga sēdēja putns -
Palieciet pie mums kādu laiku
Sēdi - nelido prom
Putns aizlidoja - ak
(kopā ar bērniem).

4) Puiši, paskatieties, pie mums ir aizlidojuši vēl daudzi putni: uz Jūliju, uz Kolju utt. (skolotājs uzskaita visus bērnus). Tālāk viņš norāda uz papīra lapām, kas atrodas uz galda. (katrai ir uzlīmēts putniņš un uzzīmēts koks). Kur viņi dzīvos? Taisīsim putnu mājiņas visiem putniem (pielīmē tos pie koka). Mums ir līme, virpojām putnu mājiņas, nosmērējām, noņēmām otas un līmējām, kur bija koks, paņēmām salvetes. Parādīt! Labi padarīts! Tagad visi putni dzīvos savās mājās. Bērni nepostīs mājas, nesāpēs putnus, bet tagad iesim pastaigāties.

Elza Zamaļetdinova
Nodarbības kopsavilkums par runas attīstību 1 jaunākā grupa"Tikšanās ar draugiem".

Programmas saturs:

Māciet bērniem salīdzināt objektus pēc formas (apaļas, pēc īpašībām (gludi, dzeloņi, slapji, gaiši).

Bagātināt un aktivizēt bērnu runu.

Attīstīt taustes sajūtas un spēju rīkoties saskaņā ar skolotāja mutiskiem norādījumiem.

Attīstīt novērošanas un komunikācijas prasmes.

Izraisīt pozitīvas emocijas.

Metodiskās metodes:

Displejs, mākslinieciskā izteiksme, spēle.

Aprīkojums.

Ilustrācijas, rotaļu putns, gludas dzeltenas bumbiņas, spalvas, ūdens aerosola pudelē, lietussargs, dzeloņainas gumijas bumbiņas atbilstoši bērnu skaitam, krāsainas kastītes.

Nodarbību organizēšana.

Bērni pie skolotājas, uzdevumi pie galdiem, dramatizēšanas spēle.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Bērni, spēlēsimies. Lielas kājas staigāja pa ceļu To-o-p-top to-o-p, mazas kājas skrēja pa taku, top-tomp-tomp.

(Skolotāja nolasa krievu tautasdziesmu “Pa ceļu lielas kājas gāja”, dzejoli dramatizējot). Labi padarīts.

Pedagogs: Paskaties, pie mums ir atlidojis putns. Dziedāsim dziesmu "Putns" (M. Rauchwerg mūzika, A. Barto vārdi).

Putns sēdēja uz plaukstas,

Paliec kādu laiku pie mums,

Paliec un nelido prom

Putns aizlidoja, ak.

Pedagogs: Apsēdieties pie galdiem un klausieties, ko putns man teica.

Viņa daudz lidoja un ceļoja, un šo viņa satika (skolotāja rāda maizītes attēlu).

Pedagogs: Kas tas ir? (piparkūku vīriņš). Un maizīte bija šāda (izdala dzeltenas bumbiņas).

Kāda bulciņa? (dzeltens, apaļš, slīdošs). Kas vēl ir apaļš? (bumba, pulkstenis, riteņi, arbūzs, ābols).

Tad uznāca nejauks mākonis un sāka līt (lietus bilde) tas izskatījās šādi (skolotājs izsmidzina ūdeni no smidzināšanas pudeles).

Kāds lietus? (slapjš).

Muzikāls spēles dramatizējums "Lietus" (mūzika Krievu Tautas izglītības V. Fēre).

Pedagogs: Brauciena laikā putns satika gaili. Viņš mums iedeva spalvas. Šeit viņi ir (skolotājs izdala bērniem spalvas, bērni skatās uz tām un pūš). Kādu spalvu? (gaiša, balta). Tad putns satika ezīti. Kāds ezis? (dzeloņveida). Ezītis bija šāds (skolotāja izdala gumijas dzeloņas bumbiņas). Un tagad mēs sūtīsim šos mazos ezīšus mājās (bērni saliek bumbiņas kastēs pēc krāsas). Labi darīts, tu to izdarīji. Šim nolūkam esmu jums sagatavojis cienastu.

Svetlana Ivanovna
Nodarbības par runas attīstību I jaunākajā grupā kopsavilkums: “Ciemos pie pasakas”

Visu 2016. gadu es un mani bērni esam attīstījuši izziņas un runas darbību ar mazo folkloras formu palīdzību. Gada beigās apkopojām darba rezultātus un kopā ar puišiem iestudējām pasaku “Teremok”. Zēni darbojās kā skatītāji vidējā grupa"Nepatīkami." Mēs iepazīstinām jūs ar šīs nodarbības scenāriju.

Rakstzīmes: Prezentētājs, pirmās junioru grupas mākslinieki-skolēni: Pele-noruška, Varde-Varde, Zaķa skrējējs, Lapsa-māsa, Lācis-toptyshka.

Atribūti: dzīvnieku kostīmi, mīkstie bloki mājas formā.

Bērni kopā ar Prezentētāju kā vilciens ienāk zālē un apsēžas uz soliņiem.

Prezentētājs: Puiši, šodien mums ir neparasta diena. Paskaties, pie mums ciemos ieradās puiši no citas grupas (norāda uz vidējās grupas “Fidgets” puišiem). Sasveicināsimies ar viņiem.

Puiši: Sveiki!

Prezentētājs: Sakiet, puiši, vai jums patīk pasakas?

Puiši: JĀ!

Prezentētājs. Tad iesaku aizbraukt apciemot Skazku. Bet pasaka dzīvo tālu, tālu, jūs nevarat nokļūt ar kājām. Jums būs jābrauc ar autobusu. Mēs iesim?

Bērni dejo deju “Mēs sēžam autobusā”, un pēc viņiem atkārtojas “Fidgets”. Pēc dejas raidījuma vadītājs pievērš uzmanību mājai no mīkstajiem blokiem.

Prezentētājs: Puiši, ko tas ir vērts?

Bērni: Māja (pēc izvēles: teremok)

Prezentētājs: Jā, tā ir maza māja, tā nav zema, tā nav augsta. Vai atceries pasakā, kurš dzīvoja mazajā mājā?

Bērni: Pele!

Prezentētājs: Jā, mazā pele. Kur ir mūsu pele?

Yana S. iznāk peles kostīmā.

Pele: Pī-pī-pī. Kurš dzīvo mazā mājā, kurš dzīvo zemā?

Prezentētājs: Neviens peli neatbildēja. Pēc tam pele nolēma tur dzīvot viena. Pele dzīvo sev un cep pīrāgus. Pele, vai vari mums parādīt, kā cept pīrāgus?

Pele:(rāda un stāsta pirkstu vingrošana)

Tantes, tantes,

Vecmāmiņa cepa kūkas

Es to laistīju ar medu,

Pārkaisītas magoņu sēklas

Es to iedevu bērniem.

Prezentētājs: Labi darīts, pele! Plātsmaizes sanāca garšīgas. Pele dzīvo viena, un pēkšņi sāk līt. Rebeta, kā līst?

Bērni: Pilienu-pilienu!.

Prezentētājs: Labi darīts, tu visu zini. Lietus līst un pil, bet vardei nav kur slēpties, tāpēc viņš izlēca no torņa.

Lisa S. iznāk vardes formā.

Varde:

Pele: Es esmu maza pele, un kas tu esi?

Varde: Un es esmu varde.

Pele: Nāc dzīvot pie manis.

Prezentētājs: Viņi abi sāka dzīvot kopā. Viņi dzīvo, viņi nezina bēdas. Un te lapsa dzenā zaķi. Zaķis skrien no lapsas, skrien, un pēkšņi... viņš ierauga mūsu mazo savrupmāju!

Danija S. iznāk ģērbusies kā zaķis.

Zaķis: klauvēt Knock. Kurš dzīvo mazā mājā, kurš dzīvo zemā?

Pele: Es esmu maza pele.

Varde: Un es esmu varde, un kas tu esi?

Zaķis: Es esmu bēguļojošs zaķis. Ļaujiet man dzīvot kopā ar jums.

Pele: Nāc iekšā.

Prezentētājs. Un pēc zaķa atskrēja lapsa.

Lapsas formā iznāk Maša Ž.

Gailene: klauvēt Knock. Kurš dzīvo mazā mājā, kurš dzīvo zemā?

Pele: Es esmu maza pele.

Varde: Un es esmu varde.

Zaķis: Es esmu bēguļojošs zaķis.

Gailene:Ļaujiet man dzīvot kopā ar jums.

Prezentētājs: vai tu aizvainosi Zaķi?

Gailene: Nēēēē.

Pele: Tad nāc iekšā.

Prezentētājs: Puiši, saskaitīsim, cik dzīvnieku jau dzīvo mazajā mājiņā?

Bērni - "Fidgets": Viens, divi, trīs, četri...Četri!

Prezentētājs: Gudri puiši, četri. Dzīvnieki dzīvo un dzīvo, tāpēc mazajā mājiņā jūtas labi. Par viņu mazo mājiņu uzzināja spārnkāja Miška. Viņš gribēja dzīvot kopā ar viņiem.

Ņikita B. parādās lāča formā.

Lācis: klauvēt Knock. Kurš dzīvo mazā mājā, kurš dzīvo zemā?

Pele: Es esmu maza pele.

Varde: Un es esmu varde.

Zaķis: Es esmu Zaķis - bēglis.

Gailene: Es esmu lapsa māsa, un kas tu esi?

Lācis: un es esmu neveikls lācis. Ļaujiet viņam dzīvot kopā ar jums.

Dzīvnieki korī: Nēēēē.

Lācis: tad es salauzīšu tavu māju! (salauž torni, dzīvnieki kliegdami bēg prom).

Prezentētājs: rotaļu lācītis, Kā tā? Kur dzīvnieki dzīvos tagad? Vai redzi, kā viņi tagad raud?

Lācis: Es redzu... Piedod man.

Prezentētājs: Dzīvnieki, piedodiet lācim?

Dzīvnieki: JĀ!

Prezentētājs: Lāci, nāc, kopš salauzi māju, palīdzi mums to atkal piecelties. Un dzīvnieki un citi puiši jums palīdzēs.

Visi kopā puiši ceļ jaunu, lielu māju no blokiem.

Prezentētājs: Labi darīti zēni. Cik jauka, liela māja izrādījās!Tagad tur pietiek vietas visiem - dzīvniekiem, lācim un pat mums. Aplausam mūsu aktieriem puišiem, viņi ļoti centās. Vai jums patika apmeklēt pasaku?

Bērni: JĀ!

Prezentētājs: Lieliski! Apsolu, ka pavisam drīz mēs atkal dosimies pie viņas ciemos. Tagad atvadīsimies no vecākajiem puišiem.

Bērni saka “Uz redzēšanos” un jautras mūzikas pavadībā kā vilciens dodas uz grupu.

Svetlana Ivanovna
Abstrakts atklātā klase par runas attīstību pirmajā junioru grupā “Ciemos pie pasakas “Rjaba vista”

Izglītības joma: runas attīstība.

Izglītības jomu integrācija: runas attīstība, sociālā un komunikatīvā attīstība, fiziskā attīstība.

Nodarbības veids: integrētā nodarbība.

Vecums: 2-3 gadi.

Veidlapa tieši izglītojošas aktivitātes: saruna, spēles situācija, āra spēle.

Organizācijas forma: grupai.

Mērķis: attīstīt bērnu runas aktivitāti, apmācīt viņus spēju saistīt darbības ar vārdiem.

Uzdevumi:

izglītojošs

Mācīt pārstāstīt bērniem pazīstamus literāros darbus, sacerēt īsus stāstus ar pieaugušā palīdzību;

Attīstīt spēju koncentrēties uz objekta pazīmēm;

Noskaidrot un nostiprināt pareizu skaņas izrunu [a], iemācīties skaidri artikulēt šo skaņu skaņu savienojumos, vārdos un attīstīt runas elpošanu.

attīstot

Attīstīt bērnu runu, garīgo aktivitāti, atmiņu, uzmanību.

Attīstīt bērnu spēju uzņemties rotaļu lomu.

izglītojošs

Ieaudzināt bērnos vēlmi uzmanīgi klausīties pieaugušo un atkārtot vienkāršus teikumus

Veicināt sarunvalodas komunikācijas attīstību nodarbību laikā, rosināt aktivitāti un zinātkāri.

Izveidojiet pozitīvu attieksmi.

Priekšdarbi: pasaku lasīšana, sarunas, ilustrāciju skatīšanās, spēļu spēlēšana.

Materiāls: galda teātris “Ryaba Hen”, vistas maska-cepure, rotaļlietas (zoss, varde).

Tiešo izglītojošo aktivitāšu norise (DEA):

Bērni ienāk grupā. Skolotāja vērš bērnu uzmanību uz balonu kaudzi, kam piestiprināts grozs. Grozā ir mazs rotaļu lācis.

Audzinātāja. Puiši, paskatieties, viņi ielidoja mūsu istabā gaisa baloni! Tik skaisti! Gaišs, krāsains. Oho, lūk, pie tiem ir pievienots arī groziņš! Kāds noteikti ir atnācis pie mums ciemos.

Viņš izņem no groza rotaļu lācīti un parāda to bērniem.

Tiešām! Bērni, vai jūs uzzinājāt, kas tas ir?

Bērni. Šis ir lācēns.

Audzinātāja. Patiešām, tas ir lācēns Miša. Un viņš vēlas kaut ko pateikt man ausī. Sauksim klusumu, lai es dzirdētu, ko viņš saka.

Bērni klusē. Skolotājs pieliek lācēnu pie auss un izliekas, ka viņu uzmanīgi klausās.

Puiši, izrādās, ka Miša pie mums ieradās nevis viens, bet ar viesiem. Pasveiciniet viņus, lūdzu.

Bērni saka sveiki.

Bērni, mazais lācītis lūdz mūs kopā ar viņu lidot gaisa balonā, lai apmeklētu pasaku. Mišam ļoti patīk šī pasaka, taču viņam šķiet garlaicīgi tur lidot vienam. Saglabāsim viņam kompāniju?

Audzinātāja. Nu tad ātri turiet savus balonus, drīz pacelsimies!

Skolotājs ļauj bērniem pārmaiņus turēt rokās Baloni, skatieties uz tiem, pieskarieties tiem.

Tagad apsēdīsimies uz krēsliem un pūtīsim uz plaukstām, lai mūsu bumbiņas uzlido pēc iespējas augstāk.

Skan mūzika. Bērni sēž uz krēsliem. Skolotājs parāda, kā pūst uz plaukstām. Bērni pūš. Mūzika apstājas.

Urrā! Mūsu baloni pacēlās augstu debesīs! Mēs lidojam ar jums!

Skan mūzika.

(1. slaids). Puiši, mēs ieradāmies mazā ciematā. Miša saka, ka mums te jānolaiž baloni. Bērni, paskatieties, kas tas ir? (2. slaids — māja)

Bērni. Šī ir māja.

Audzinātāja. Pa labi. Un kurš sēž uz soliņa pie mājas?

Bērni. Vectēvs un vecmāmiņa (2. slaids).

Audzinātāja. Paskaties, un sēžot uz zāles viņiem blakus...

Bērni. Vistas gaļa (3. slaids).

Audzinātāja. Kā jūs domājat, bērni, kādā pasakā mēs esam nonākuši?

Bērni. Pasakā "Rjaba vista".

Audzinātāja. Pa labi. Lidojām uz pasaku “Rjaba vista”. Miša nevar sagaidīt, kad varēs viņā uzklausīt. Sēdies, Miša, ar bērniem uz krēsla, es tev un bērniem pastāstīšu pasaku par vistu Rjabu.

Skolotājs novieto rotaļlietu uz krēsla sev blakus. Izmantojot galda teātri, skolotājs izteiksmīgi un emocionāli stāsta pasaku.

Puiši, vai jums patīk šī pasaka?

Audzinātāja. Arī Mišai ļoti patīk šī pasaka. Un viņš lūdz to pastāstīt vēlreiz. Ļaujiet man sākt, un jūs man palīdzēsiet, labi?

Bērni stāsta pasaku. Iespējamas kora un individuālas atbildes.

Dzīvojis vienreiz…

Bērni. Vectēvs un vecmāmiņa.

Audzinātāja. Un viņiem bija...

Bērni. Vistas Ryaba.

Stāsta gaitā (bērnam pabeidzot frāzi), skolotājs noliek uz galda atbilstošo galda teātra figūriņu.

Audzinātāja. Labi darīti bērni! Mūsu viesis Miša ļoti priecājas, ka dzirdēja savu mīļāko pasaku. Miša, tā kā bērni tev ir stāstījuši pasaku, spēlējies ar viņiem! Piekrītu? Es būšu vista, un jūs būsiet manas vistas. Un mēs ar jums iesim pastaigāties (4. slaids).

Tiek spēlēta mazkustīguma spēle “Cālis izgāja pastaigāties”.

Audzinātāja. Cālis izgāja pastaigāties,

Saspiediet svaigu zāli,

Un aiz viņas ir zēni,

Dzeltenās vistas.

Sadarbībā, līdzdarbībā,

Neejiet tālu

Airējiet ķepas,

Meklējiet graudu.

Ēda resnu vabolīti

slieka,

Es padzēru ūdeni

Pilnīgs bardaks.

Sadarbībā, līdzdarbībā,

Neejiet tālu.

Airējiet ķepas,

Meklējiet graudu.

Pēc spēles bērni atkal ieņem vietas uz krēsliem.

Audzinātāja. Skatieties, puiši, kāds nāk pie mums ciemos. Tas pats…

Bērni. Zoss.

Audzinātāja. Jā, puiši, šī ir zoss, vistas Rjabas draugs. Viņš saka, ka viņu sauc Gaga. Kā sauc zosu?

Bērni atbild. Iespējamas kora un individuālas atbildes.

Zoss nāk no dīķa, viņam ir jautri un viņš dzied dziesmu: "Ga-a-a-ga." Kādu dziesmu dzied zoss?

Bērni atbild.

Paskatieties, puiši, kāds lec uz zoss pusi. Kas tas ir?

Bērni atbild.

Pareizi, tā ir varde. Viņas vārds ir Kwa. Kā sauc vardi?

Bērni atbild.

Viņa lec un dzied savu dziesmu. Kādu dziesmu, tavuprāt, dzied varde?

Bērni. "Kwa-a-kwa-a."

Audzinātāja. Tagad mēs spēlēsim ar jums. Jums būs jāuzmin, kurš dzied dziesmu: zoss Gaga vai varde Kwa.

Noņem rotaļlietas no galda un izrunā skaņu kombinācijas jebkurā secībā, bet vienmēr uzsverot skaņu [a].

Labi darīts, jūs pareizi uzminējāt, kurš dziedāja dziesmu. Ak, dzirdi, man šķiet, ka zvana mans telefons. Sveiki, sveiki, jā, tas esmu es, jā, mēs esam pasakā. Labi, mēs drīz atgriezīsimies. Uz redzēšanos! Puiši, man tikko piezvanīja lāča māte. Miša, mamma tev uzvārīja saldu tēju, nopirka tevi garšīgas konfektes un gaida tevi mājās. Un mums un bērniem ir pienācis laiks atgriezties bērnudārzā. Pacelsim savus balonus!

Bērni pūš uz plaukstām.

Uz redzēšanos, pasaka!

Skan mūzika.

Audzinātāja. Tātad mēs esam atpakaļ ar jums bērnudārzā. Pastāsti man, kur mēs bijām šodien?

Bērni. Pasakā “Rjabas vista”.

Audzinātāja. Vai jums patika apmeklēt pasaku?

Audzinātāja. Ko mēs satikām pasakā?

Bērni. Vectēvs, vecmāmiņa, vista, pele, zoss, varde.

Audzinātāja. Kā sauca zosu?

Bērni. Gāga.

Audzinātāja. Kādu dziesmu dziedāja varde?

Bērni. Kva-kva-kva.

Audzinātāja. Paldies, Miša, ka paņēmi mūs līdzi uz pasaku. Bērni, atvadīsimies no Mišas, viņam laiks doties mājās.

Bērni. Uz redzēšanos, Miša!

Audzinātāja. Es aizvedīšu mūsu viesi, un jūs mierīgi sēdēsit un gaidiet mani.

Skolotājs atņem bumbiņas un grozu ar lācīti un atgriežas ar konfekšu grozu.

Puiši, tā kā jūs un Miša lidojāt uz viņa mīļāko pasaku, viņa lāču māte man iedeva grozu ar labumiem un lūdza mani pacienāt. Liels paldies!

Pārsteiguma brīdis.

Svetlana Busļajeva
Nodarbības par runas attīstību pirmajā junioru grupā kopsavilkums “V. Sutejeva pasakas “Kurš teica ņau?” lasīšana?

Mērķis: iepazīstināt bērnus ar jaunu darbu, sagādājiet bērniem baudu no uztveres pasakas, attīstīt spēju uzmanīgi klausīties darbu, atpazīt dzīvniekus un atkārtot to radītās skaņas. Bagātināt un aktivizēt bērnu vārdu krājumu

Materiāli: flaneļgrāfs, dzīvnieku figūriņas flaneļgrāfam (kucēns, gailis, pele, suns, bite, varde, kaķis, V. grāmata. Suteeva"PVO teica"Ņau, mūzikas skaņdarbs "Incītis atnāca pie bērniem", šķīvis ar pienu, aizkars.

Nodarbības gaita:

Skolotāja vērš bērnu uzmanību uz flaneļgrāfu, kas pārklāts ar aizkaru.

Audzinātāja: “Puiši, paskaties, man liekas, ka priekškars kustas, laikam kāds tur slēpjas! Pārbaudīsim! Aizver savas acis. .Viens, divi, trīs, četri, pieci - mēs aizvērsim acis, viens divi trīs, četri, pieci - mēs atvērsim acis. (skolotājs atver priekškaru). Kurš te slēpjas? (norāda uz kucēnu)».

Bērnu atbildes

Puiši, es tevi gribu pasaki vienu, Ļoti interesants stāsts kas notika ar šo kucēnu.

Kādu dienu kucēns gulēja uz sava iecienītākā paklāja netālu no dīvāna. Pēkšņi viņš kādu dzirdēja teica: ""Mjau!""

"Puiši, teiksim kopā "Ņau".

Bērni atkārto pēc skolotāja.

Kucēns pacēla galvu, bet nevienu neredzēja. Viņš domāja, ka to ir sapņojis. Kucēns tikko sāka iemigt, un tad atkal kāds teica: ""Mjau! "" Kucēns prasīja: ""Kas tur ir? "" Viņš skraidīja pa visu istabu, paskatījās zem dīvāna, bet nevienu neatrada.

Tad viņš uzlēca uz palodzes, tad uz ielas un ieraudzīja viņu ejam pagalmā...

Skolotājs pie flaneļgrāfa piestiprina gaiļa attēlu.

Audzinātāja: "Kas staigā pa pagalmu? ""

Bērnu atbildes.

""Tas esi tu teica "mjau"? "" - Kucēns jautāja Gailim. "

Nē, es varu tikai runāt: ""Ku-ku-re-ku""

"" Vai jūs nevarat pateikt neko citu? "" jautāja Kucēns.

""Nē""- teica Gailis.

Kucēns nolēma doties mājās, bet pie lieveņa atkal bija kāds teica: ""Mjau!""

Tas noteikti ir šeit, Kucēns nodomāja un sāka ar ķepām rakt zemi zem lieveņa.

Kucēns jau bija izracis lielu bedri, kad ārā izlēca mazs dzīvnieciņš.

Skolotājs pie flaneļgrāfa piestiprina peles attēlu.

Audzinātāja: "Kas ir šie puiši? ""

Bērnu atbildes.

Audzinātāja: ""Tieši tā, puiši, tā ir pele""

"Pī-pī-pī" - čīkstēja Pele

. Audzinātāja: "" Puiši, teiksim kopā "" Pī-pī-pī""

Kucēns jautāja pelei: “Vai tas esi tu? teica"Mjau?"

Pele “Nē, kas par kādu teica"Mjau?" ak, es baidos, man ir bail"

Pele aizbēg.

Kucēns apsēdās un prātoja, kurš ņaud. Pēkšņi viņš dzirdēja atkal:""Mjau!""

Tas bija ļoti tuvu suņu būdam. Kucēns vairākas reizes skraidīja pa audzētavu, taču nevienu neatrada. Audzētavā kāds sakustējās un ārā izlēca liels pinkains suns...

Skolotājs pie flaneļgrāfa piestiprina suņa attēlu. Viņa ņurdēja:"" Rrrr

Oho! Oho! Oho!

"Atvainojiet, es tikai gribēju jautāt... vai tas esi tu viņi teica"Mjau?"- jautāja Kucēns.

Suns atbildot ļoti draudīgi norūca.

Kucēns nobijās un skrēja slēpties, kad pēkšņi pie viņa pielidoja bite un iedzēla viņam degunā.

"Ak, kā tas sāp"- kucēns iekliedzās, bet pēkšņi pamanīja sev blakus lecošu vardi un jautāja: "Vai tas tu?" viņi teica":Mjau?"»

"H-ha-ha, vai vardes runā?"Mjau?", varde iesmējās un metās tālāk.

Satrauktais Kucēns devās mājās, kur atkal apgūlās uz sava mīļākā paklāja un gribēja gulēt

Un pēkšņi viņš atkal dzirdēja: ""Mjau!"

Kucēns ātri uzlēca un ieraudzīja uz palodzes pūkainu kaķi.

Kucēns jautāja: "Tas esi tu teica"Mjau?"

"Jā", - atbildēja kaķis.

Kucēns sadusmojās un atcerējās, kā lielais rēja un ņurdēja. suns: "Vau, vau". "R-r-r"

Kaķis nošņāca atbildi:" "Sh-sh-sh"" un aizbēga.

Kucēns atgriezās un apgūlās uz paklāja. Tagad viņš varēja mierīgi gulēt. Galu galā tagad viņš zināja:"" PVO teica "Meow"

Audzinātāja: "Puiši, sauksim kaķi, kaķeni-kaķēnu..."

Kaķis atgriežas, skan mūzika "Incītis atnāca pie bērniem"

Bērni pacienā kaķi ar pienu un atvadās no tā.

"Uzspēlēsim spēli "Kas kliedz?" Paņemiet personāžu, kas jums patīk, un mēģiniet atdarināt, kā viņš runā.

Skolotāja iedod bērniem grāmatu “Kurš teica"Mjau?" un piedāvā to "nokārtot" grāmatu stūrī.

Svetlana Busļajeva
Atklātās nodarbības par runas attīstību kopsavilkums. K. Čukovska pasakas “Telefons” lasīšana

Atklātās nodarbības par runas attīstību kopsavilkums.

Lasot pasaku K. Čukovskis« Tālrunis »

Mērķis: Ieprieciniet bērnus lasot jaunu pasaku.

Uzdevumi:

- izglītības mērķi :

Māciet bērniem klausīties un pareizi atbildēt uz jautājumiem.

Nostiprināt bērnu zināšanas par K. literārajiem darbiem. Čukovskis

- Attīstības uzdevumi

Attīstīt kustību koordināciju un spēju kustēties atbilstoši tekstam.

Attīstīt domāšanu, runa, iztēle, atmiņa

- Izglītojoši uzdevumi:

Izkopt neatlaidību un komunikatīvas attiecības starp bērniem.

Izkopt mīlestību pret daiļliteratūra.

Sniedziet prieku no tikšanās ar mīļajiem pasaku varoņi

Priekšdarbi:

1. Lasot K. darbus. UN. Čukovskis.

2. Šo grāmatu ilustrāciju pārbaude.

3. Grāmatu izstāde Čukovskis

Vārdu krājuma darbs: Čukovskis, "Moidodyr", « Tālrunis » , kartotēkas, flaneļgrāfs.

Materiāls un aprīkojums: Kornija darbu grāmatu vāku ilustrācijas Čukovskis, pakete ar uzdevumiem, demonstrācijas materiāls uz pasaka K. Čukovskis« Tālrunis » flaneļgrāfam, portretam Čukovskis, interaktīvā tāfele, prezentācija.

Literatūra:

Federālā valsts izglītības standartu programma "No dzimšanas līdz skolai" Zinātniski redaktori: N. E. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasiļjeva

V. V. Gerbovas federālais valsts izglītības standarts « Runas attīstība iekšā bērnudārzs »

Grāmatas K. Čukovskis« Tālrunis » , "Apjukums", "Moidodyr", "Nozagtā saule", "Brīnumu koks", "Fly Tsokotukha"

Interneta resursi.

GCD kustība

Skolotāja un bērni sveic viesus.

Audzinātāja: - Puiši, mūsu bērnudārzā ieradās paciņa mūsu grupai "Teremok". Paskatīsimies, kas ir iekšā? Tie ir grāmatu vāki. Paskatīsimies, kuras. (Skolotājs izņem grāmatu vākus Čukovskis un noliek to uz tāfeles, bērni nosauc šo grāmatu nosaukumus)

Audzinātāja: K.I. Čukovskis bija dzīvespriecīgs un dzīvespriecīgs cilvēks. Viņš jau ilgu laiku ir prom, bet viņa sarakstītās grāmatas dzīvo un dzīvos arī turpmāk. AR Pirmajos gados viņa dzejoļi sagādā prieku. Jūsu vecvecāki atceras šos dzejoļus no bērnības.

K.I. Čukovskis par bērnu rakstnieku kļuva nejauši. Un izrādījās Tātad: viņa mazais dēls saslima. Čukovskis viņu ieveda vilcienā. Zēns raudāja un bija kaprīzs. Tēvs kļuva pastāstiļaut viņam novērst uzmanību: "Reiz bija krokodils, viņš staigāja pa ielām". Zēns apklusa un sāka klausīties, kas notika tālāk. Un no rīta, pamostoties, zēns atkal jautāja tēvam pastāsti vakardienas pasaku. Pēc tā gadījuma Čukovskis sāka sacerēt pasakas bērniem.

Audzinātāja: Vai tu viņu labi pazīsti? pasakas? Paskatīsimies. Pēc tam uzmini mīklas, atrodi tām vākus un aiznes tos uz topošo grāmatu failu.

1. Viņš lamā tos, kas nav mazgāti,

Liek noskalot

Skursteņslauķis ir tīrs, tīrs,

Tīri tīra ( "Moidodyr")

Viņš ir lieliska izlietne

Umyvaļņikovs priekšnieks

Un veļas lupatu komandieris. (Moidodyr)

2. Kas tas par traci, kas ieskrēja stūros?

Visi šķīvji, krūzes, karotes, pannas, kauss.

Viņi nevēlas būt netīri, biedējoši, briesmīgi.

Vecmāmiņa viņus nemīlēja, tikai sita un nemazgāja.

Bet, kad trauki aizgāja

Tā vecmāmiņa jutās slikti:

Nedzeriet un nevāriet kāpostu zupu,

Atliek tikai liet asaras. ( "Fedorino skumjas")

Netīrā vecā kundze dzīvoja būdā

Es nemazgāju podus, nekrītu grīdas.

Viņa reiz strīdējās ar traukiem ( "Fedorino skumjas")

3. Es gāju pāri laukam,

Es atradu naudu.

Es pagatavoju tēju

Uzaicinātie viesi

Viņa pati iekrita tīmeklī. ( "Fly Tsokotukha")

Es pastaigājos pa lauku

Un es nopirku samovāru,

Un tad viņš mani apprecēja

Drosmīgs mazs ods. (Fly Tsokotukha)

4. Saule gāja pa debesīm un ieraudzīja krokodilu

Ļaundaris to norija un visus aizvainoja dzīvnieki:

Un zaķi, un lāču mazuļi un citi meža dzīvnieki.

Lācis atņēma sauli un sodīja krokodilu.

Uzminiet bez padomi

Nosaukums šim pasakas? ("Nozagtā saule")

Kas tas par zobainu zagli?

Vai jūs nozagāt sarkano sauli?

Ak, lācis viņu sitīs,

Nākotnē tā būs slikta prakse. (Krokodils)

5. Atvēršana grāmatu durvis un skati no turienes zvērs:

Sarkanmatains, biedējošs un ūsains "Uzmanieties, dzīvnieciņi"

Viņš rūc un kliedz un kustina ūsas,

Viņš cenšas apēst visus mazos dzīvniekus.

Bet viens labs puisis

Pārdrošs pārdrošs,

Knābāja vienreiz, knābāja divas reizes

Un ienaidnieka nebija. (Tarakāns)

"Pēkšņi no vārtiem -

Baisais milzis

Sarkanmatains un ūsains tarakāns." (Tarakāns)

6. Viņš ārstē peles un žurkas,

Krokodili, zaķi, lapsas.

Pārsien brūces

Āfrikas mērkaķis

Un jebkurš mums apstiprinās

Šis ir ārsts... (Aibolīts)

7. Ņau - teica pīlēns,

Mū - teica kaķēns,

Zainka bija labs puika.

Visi dzīvnieki sajaucās,

Jo viņi to tā gribēja

Vai vienkārši mazs. (Apjukums)

Kaķēni ņaudēja

"Mums ir apnicis ņaudēt!

Mēs gribam kā sivēni,

Grunt!"

Un aiz tiem ir pīlēni:

"Mēs vairs nevēlamies čīkstēt!

Mēs gribam kā mazas vardītes,

Krākt!" (Apjukums)

8. Kurš te ir asinskārākais? Kurš te ir visnežēlīgākais?

Puisis ir ļoti nepatīkams, vienkārši tiešs nelietis.

Viņš staigā pa Āfriku, dzied savas dziesmas

Par to, kā viņš ienīst mazus bērnus.

Bet lielais Nīlzirgs

Es sodu to ļaundari.

Un tagad viņam tas patīk

Šie mazie bērniņi. ( "Barmaley")

Audzinātāja: Un tagad es jums nolasīšu vēl vienu Čukovska pasaka,Tālrunis". Rādīt prezentāciju ieslēgts pasaka.

Fiziskās audzināšanas minūte (Bērni stāv aplī)

Jums nav jāārstē mūs, labais dakter Aibolit! (bērni staigā pa apli viens pēc otra)

Mūsu vēders nesāp kā nabaga nīlzirgiem! (glāstām vēderus)

Mēs izstiepsim rokas pret sauli un tad apsēdīsimies zālē (pavelk rokas uz augšu, pietupās)

Kā ērgļi mēs lidojam un planējam, skatoties uz visām pusēm. (skrien pa apli, vicina rokas, paskaties apkārt)

Kur atrodas Āfrikas valsts? Varbūt viņiem tur vajadzīga palīdzība (viņi apstājas un skatās "caur binokli")

Ar pērtiķi lēksim kā jautra zvana bumba. (lekt)

Puiši iet pa zāli pretī nabaga strausu cāļiem. (staigāt pa apli, paceļot kājas augstu)

Mēs palīdzējām visiem, paši kļuvām stipri. (apstājās un parādīja muskuļus)

Jautājumi pēc lasot darbu:

Puiši, vai jums patika jaunais? pasaka?

Kurš no varoņiem tev patika visvairāk?

Kurš dzīvnieks piezvanīja pirmais?

Ko zilonis lūdza?

Ko pērtiķi prasīja?

Kurš dzīvnieks lūdza viņiem atnest pilienus?

Kurš bija pēdējais?

Vai, jūsuprāt, ir jāpalīdz draugam, ja viņam ir problēmas?

Audzinātāja: Domāju, ka mūsu grupas bērni nekad nepametīs draugu nepatikšanās, jo draudzība, laipnība un savstarpēja palīdzība padara mūsu dzīvi gaišāku un priecīgāku.

Audzinātāja: - Puiši, mēs nesaņēmām visu no iepakojuma. Kas vēl tur ir? (Skolotājs izņem aploksni ar zīmējumiem flanelogrāfam pasaka« Tālrunis » .)

Tie ir tie paši attēli mūsu flanelogrāfam Čukovska pasaka« Tālrunis » . Tagad jūs varat to izdarīt pats pastāsti un parādi.

Apkopojot

Pastāsti man, ko tu un es šodien darījām?

Kas tev patika visvairāk?

Ko jaunu esi iemācījies?

Tagad slavējiet sevi "Ak, kāds es esmu lielisks puisis."

Tagad jāatvadās no viesiem!

Programmas saturs:

1. Māciet bērniem kopā ar skolotāju uzrakstīt stāstu par rotaļlietu.

2. Turpināt mācīt bērniem, izmantojot analizatorus, atšķirt un nosaukt rotaļlietas un to īpašības.

3. Izkopt paškontroli, attīstīt spēju uzklausīt biedru atbildes.

4. Pastipriniet skaņu "uh - uh - uh" izrunu. Skaņu kombinācijas "pi - pi - pi", "woof - woo", "yoke - go", "meow".

5. Bagātināt bērnu vārdu krājumu ar īpašības vārdiem “liels”, “mīksts”, “mazs”, “pūkains”.

Demo materiāls

Rotaļlietas - suns, zirgs, kaķis, lācis, zaķis, vista, bite, brīnišķīga soma.

Izdales materiāls

Zirga īpašības.

Priekšdarbi

Sarunājieties, lai redzētu, kurš pēc apraksta atpazīst rotaļlietu. Apsveriet ilustrāciju ar rotaļlietām. Spēlējiet spēli "Atpazīt un nosaukt".

Nodarbību gaita

Bērni sēž puslokā, pie durvīm pieklauvē, durvis atveras - ielido bite ar maisu - "Zhu-zhu-zhu."

Bite:- Tas ir bērnudārzs?

Pedagogs:- Jā!

Bite:– Es lidoju pie tevis ciemos, bet knapi tiku līdz. Man ir apnicis nest somu, un man arī ir auksti, jo ārā ir ziema, un ziemā es sēžu savā mājā. Bet es jutos skumji vienatnē, tāpēc lidoju pie jums, lai izklaidētos, atcerētos vasaru. Vasarā ir silts, gaišs, visapkārt zaļš, daudz zāles un ziedu. Tāpēc vasarā es lidoju no zieda uz ziedu un lasu pie sevis dzeju:

Zhu-zhu-zhu, zhu-zhu-zhu

Es sēžu uz zieda

Es sēžu uz zieda

Un es atkārtoju burtu “zh-zh-zh”

Nu, puiši, atkārtojiet w-w-w-w ar mani.

Bērni: W-w-w, w-w-w, w-w-w.

Bite:- Tas ir viss, bērni, labi darīts, jūs mani iepriecinājāt. Par to es jūs ārstēšu. Bet vispirms spēlējiet ar mani. Mūsu spēle ir vienkārša.

Pedagogs: - Bite, kas tā par spēli?

Bite:– Šī soma nav vienkārša, tajā ir daudz rotaļlietu. Es parādīšu rotaļlietu, un jūs un skolotājs pastāstīsiet, ko jūs zināt par šo rotaļlietu.

Pedagogs:- Puiši, spēlēsim?

Bērni:- Jā! (korī)

Bite:- (izņem rotaļlietu - kaķi). Kāda veida rotaļlieta šī ir?

Bērni:- Kaķis!

Pedagogs:- Arina, pastāsti bitei visu, ko zini par kaķi, un jūs, puiši, palīdziet.

Vadošie jautājumi – bērnu atbildes.

Bērni:- Kaķis ir pūkains, tam ir ķepas, gara aste, mazas ausis, maiga āda un ūsas.

Pedagogs:- Puiši, atkārtosim par kaķi visi kopā.

Bite:- Gudra meitene, Arina, viņa daudz zina par kaķiem.

Pedagogs:- Bite, klausies bērnu atskaņu.

Tāpat kā mūsu kaķis

Kažociņš ļoti labs

Kā kaķa ūsas,

Apbrīnojams skaistums.

Drosmīgas acis, balti zobi.

Šis ir mūsu kaķis.

Bite:- Ak, puiši, paskatieties, kas tas ir? Pūkainas, garas ausis.

Bērni:- Zaķis!

Pedagogs:- Saša. Pastāstiet bitei par zaķi, un jūs, bērni, palīdziet

Bērni:- Zaķim ir garas ausis. Aste maza, kažoks pūkains, priekškājas īsas, pakaļkājas garas. Viņš dzīvo mežā.

Bite:- Puiši, labi, atkārtojiet visu kopā.

Bērni:- (kora atbildes)

Bite: - Kas zaķim patīk?

Bērni:- Burkāns!

Pedagogs:- Bitiņ, vai vēlies dzirdēt dzejoli par zaķi?

Reiz bija zaķis

Garas ausis.

Zaķis apsaldēts

Deguns malā,

Nosalusi zirgaste

Un es devos ciemos

Iesildieties kopā ar bērniem.

Bite:- Čau, gudrais zaķīt! Puiši, kas tas ir?

Bērni:- Lācis!

Pedagogs:- Katja, pastāsti bitei par lācīti, un jūs, puiši, uzmanīgi klausieties.

(Vadošie jautājumi – bērnu atbildes).

Bērni:– Viņš ir liels un ar šņorpēdu. Dzīvo mežā, vāc priežu čiekurus. Mīl medu.

Pedagogs:- Puiši, parādiet man, cik tas ir liels?

(bērni atdarina, parāda lāča izmēru un augšanu)

Bērni, kā viņš rūc?

Bērni:- uh-uh-uh-uh.

Pedagogs:- Parādīsim, kā lācis staigā pa mežu?

Rotaļu lācītis

Pastaiga pa mežu

Savāc čiekurus

Un viņš ieliek to kabatā,

Pēkšņi nokrita konuss

Tieši lāča pierē,

Lācis sadusmojās un sita ar kāju.

Redzi, mazā bite, bērni ir lieliski, viņi daudz zina par lāci.

Bite:- Skaties. Paskaties, kas tas ir?

Bērni:- Čāle!

Pedagogs:- Ksjuša, pastāsti, lūdzu, ko tu zini par vistu?

(Vadošie jautājumi – bērnu atbildes.)

Bērni:- Vistas gaļa ir maza un dzeltena. Viņam ir spārni, ķepas, knābis un zilas acis.

Bite:- Puiši, atkārtojiet vēlreiz, lai es atceros, kā vista čīkst?

Bērni:- Pī-pī-pī.

Pedagogs:- Cālis ir mazs, viņam ļoti gribas klusi čīkstēt, palīdzēsim viņam unisonā! (kora atbildes).

Bite:- Tas ir labāk, labi darīts. Paskaties uz citu rotaļlietu, kas tā ir?

Bērni:- Suņuks!

Pedagogs:- Maša, pastāsti bitei un mums visiem par suni.

(Vadošie jautājumi – bērnu atbildes.)

Bērni:- Viņam ir aste, ķepas, ausis, ilkņi un zobi.

Pedagogs:- Bite, mūsu suns nekož, viņa ir laipna. Viņa spēlē. Bērni, kā suns rej?

Bērni:- ūūūūūū.

Bite:- Tad es arī spēlēšos ar viņu (glāstīšu suni).

Pie mums pienāca suns

Aste ar šķipsnu,

Zobi asi, kažoks raibs.

Skaļi atskan “Yoke-go, yoke-go”.

Pedagogs:- Puiši, vai mēs nevienu neesam aizmirsuši?

Bērni:- Zirgs! Tā viņa kliedz!

Bite:- Nāc, nāc, parādi man visu, pastāsti visu par viņu, pastāsti visu, pastāsti visu par viņu!

Pedagogs:- Jūlija. Palīdzi man. Pastāsti man lūdzu par zirgu.

Bērni:- Zirgam ir krēpes, gara spalvaina aste, ausis un kājas.

Bite:- Jūlija, vai tu zini kādu dzejoli par zirgu?

Pedagogs:- Pagaidi, pagaidi, mazā bite, mēs jums visu kopā pateiksim dzejoli.

Es mīlu savu zirgu

Es gludi izķemmēšu viņas kažokādu,

Ar ķemmi nogludināšu asti.

Un es došos zirga mugurā ciemos.

Puiši, mums vēl ir mazi zirgi, ejam arī auļos (skolotāja izdala atribūtus, bērni jāj).

Gop, hop! Zirgs ir dzīvs

Un ar asti un krēpēm

Viņš pakrata galvu

Lūk, cik tas ir skaisti!

Bite:- Puiši, man ļoti patika ar jums, bet man jādodas mājās. Liels paldies! Un šeit ir jums cienasts (bite pacienā bērnus). Es tevi neaizmirsīšu, es atkal lidošu pie tevis. Es lidoju, ardievu, w-w-w-w.

Valentīna Viktorovna Gerbova

Nodarbības par runas attīstību bērnudārza pirmajā jaunākajā grupā. Nodarbību plāni

Programmas mērķu veiksmīga īstenošana ir atkarīga no vairākiem faktoriem un, galvenais, no dzīvesveida pirmsskola, atmosfēru, kurā bērns tiek audzināts, no īpaši izveidotas, pārdomātas attīstības vides.

Izglītības un apmācības efektivitāte tiek panākta, rūpīgi strādājot skolotājiem, kuri strādā tieši ar bērniem, un visiem pirmsskolas darbiniekiem, kuri dienas laikā sazinās ar pirmsskolas vecuma bērniem.

Darba sistēma bērnu dzimtās valodas mācīšanai, iepazīstināšanai ar daiļliteratūru ir izklāstīta V. V. Gerbovas darbos “Runas attīstība bērnudārzā”, “Bērnu iepazīstināšana ar daiļliteratūru” (M.: Mozaika-Sintez, 2005).

Rokasgrāmata “Runas attīstības nodarbības bērnudārza pirmajā jaunākajā grupā”, kas rakstīta “Izglītības un apmācības programmas bērnudārzā” ietvaros, ko rediģēja M. A. Vasiļjeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova, papildina ieteikumus par svarīgāko virzienu. pedagoģiskā darbība– mērķtiecīga un sistemātiska pirmsskolas vecuma bērnu apmācība klasē. Grāmatas praktiskais mērķis ir sniegt pedagogiem aptuvenas vadlīnijas stundu plānošanai (tēmu un mācību mērķu noteikšana, to īstenošanas veidi).

Runas attīstības iezīmes bērniem trešajā dzīves gadā

Bērna trešajā dzīves gadā viņa attiecībās ar apkārtējiem notiek būtiskas izmaiņas, jo pieaug mazuļa spējas un apziņa par savu neatkarību. Bērni cenšas rīkoties kā pieaugušie, taču viņiem joprojām ir nepieciešams, lai vecākie novērtētu viņu sniegumu. Bērni uzmanīgi klausās pieaugušo skaidrojumos un bieži vien sāk griezties pie viņiem ar jautājumiem. (“Kas tas ir?”, “Kā?”, “Kāpēc?”, “Kur?”) Bērni gūst jaunus iespaidus, kas ir nepieciešams nosacījums viņu garīgo attīstību.

Šī vecuma bērniem ir raksturīga komunikācijas nepieciešamība. Dažādu saziņas formu attīstība starp bērnu un viņa vienaudžiem ir vissvarīgākais agrīnās bērnības pedagoģijas uzdevums.

Bieža saskarsme ar pieaugušajiem un vienaudžiem veicina bērnu runas attīstību. Viņi sāk aktīvi stāstīt citiem par to, kur devās, ko redzēja, izmantojot dažādas runas daļas, vienkāršus un parastus teikumus.

Pieaugušo vadībā bērnu runa ātri uzlabojas. Attīstoties, bērna objektu un parādību uztvere kļūst precīzāka un jēgpilnāka. Bērni cenšas atrast līdzības starp objektiem, salīdzināt tos un izveidot starp tiem vienkāršas saiknes. Bērni sāk izdarīt savus pirmos neatkarīgos secinājumus. Bet, tā kā bērnu pieredze joprojām ir ierobežota un zināšanas ir nepietiekamas, tad, veicot vispārinājumus, bērni bieži vien vadās pēc nejaušām zīmēm (piemēram: “Tas ir parkets,” skolotājai skaidro 2 gadus vecs 6 mēnešus vecs puika. , bildē ieraudzījis bruņurupuci un pārbraucis ar pirkstu pāri tā čaulai Viņa vienaudži ir pārliecināti, ka bildē ir “pulkstenis tāds” (brilles)).

Tomēr spēja atšķirt un vispārināt šajā vecuma periods tiek pastāvīgi uzlabots. Bērni neatkarīgi no krāsas, formas vai izmēra atpazīst pazīstamus priekšmetus dažādās dzīves situācijās, kas bieži vien sagādā grūtības bērniem otrajā dzīves gadā. Aplūkojot rotaļlietas, gleznas, ilustrācijas, viņi precīzi nosauc pazīstamus priekšmetus. Trešā dzīves gada bērniem veidojas spēja apvienot priekšmetus, koncentrējoties uz skolotāja norādīto funkcionālo zīmi. ("Kauss ir trauks. Cilvēki dzer no krūzes"; "Tas aug dārza dobē. Tas ir burkāns.")

Bērni spēj klausīties un uztvert vienkāršus stāstus bez demonstrācijas un izpildīt vienkāršus mutiskus norādījumus. Divus gadus veci bērni apgūst spēju saprast vienkāršs stāsts pieaugušo par notikumiem, kas nenotika viņu Personīgā pieredze. Viņi viegli atceras un pēc pieaugušajiem atkārto ne tikai atsevišķus vārdus, bet arī veselas frāzes un atskaņas.

Sapratnes un aktīvas runas attiecības mainās kvalitatīvi. Ja agrāk bērna izpratne par pieaugušā runu bija jāvērtē pēc viņa motoriskajām reakcijām (lūguma izpilde, norādījums: rādi, atnes, dari to), tad tagad, kad aktīvā runa ir nesaraujami saistīta ar visām mazuļa aktivitātēm (un veic). reproducēšanas funkcija), līmeņa izpratni un domāšanu sāk spriest pēc viņa izteikumiem.

Attīstīta imitācija un pietiekams runas izpratnes līmenis nodrošina strauju vārdu krājuma pieaugumu. E. Arkins grāmatā “ Pirmsskolas vecums"(M., 1948) sniedza datus par bērna vārdu krājuma pieaugumu: 2 gados - 300 vārdi, 3 gados 6 mēneši - 1100 vārdi. Pēc tam bērnu runas pētnieki ir vairākkārt apstiprinājuši šos skaitļus, norādot, ka līdz trīs gadu vecumam bērna vārdu krājums sasniedz 1000–1200 vārdu. Tās vārdu krājumā ir gandrīz visas runas daļas (lietvārdi, darbības vārdi, apstākļa vārdi, īpašības vārdi, cipari, vietniekvārdi; funkciju vārdi (satikļi, prievārdi, partikulas); starpsaucieni).

Trešajā dzīves gadā bērni sāk intensīvi lietot darbības vārdus un vietniekvārdus. Zinātnieki to skaidro ar bērna aktivitātes pieaugumu un viņa kontaktu paplašināšanos ar citiem.

Bērnu runā sastopamie īpašības vārdi galvenokārt raksturo objekta izmēru. (liels mazs), tā krāsa. Tajā pašā laikā bērni sāk pamanīt un savā runā atspoguļot objekta piederību konkrētai personai. (mātes, Serežina, onkuļi’); var raksturot piedzīvoto stāvokli (izsalcis, slapjš); nodot savu estētisko pieredzi (tīrs, skaists).

Runājot par apstākļa vārdu un īpašības vārdu klātbūtni bērnu runā, jāatzīmē, ka viņi tikai sāk apgūt šīs runas daļas. Bērni apgūst visvienkāršākās, nediferencētās telpiskās, laika un citas attiecības, izteikts vārdos: tur, šeit, tad, šādi, šādi uc Apgūstot precīzākas, diferencētākas attiecības un īpašības, bērniem rodas grūtības un nepieciešama skolotāja palīdzība. (Nepietiekami efektīva pedagoģiskā darba dēļ apstākļa vārdi un īpašības vārdi, ar kuru palīdzību tiek izteiktas diferencētas attiecības un īpašības, bērnu runā var parādīties tikai vecākā pirmsskolas vecumā.)

Runājot par šī vecuma bērniem raksturīgo intensīvo vārdu krājuma kvantitatīvo un kvalitatīvo pieaugumu, pētnieki norāda uz trīs vārdu apguves līmeņu klātbūtni - priekšmetu nosaukumi, darbības, īpašības, attiecības:

1. līmenis: bērns saprot vārdu, bet nelieto to runā;

2. līmenis: bērns atpazīst un nosauc priekšmetu (darbība, kvalitāte utt.) tikai pazīstamās kombinācijās un apstākļos (“nagu griešanai nepieciešamas šķēres”);

3. līmenis: bērns saprot un pareizi lieto vārdu-nosaukumu visos viņa izpratnei pieejamos sakaros un attiecībās.

Veicot vārdu krājuma darbu, izvēloties noteiktus paņēmienus un metodes, skolotājam jāņem vērā tas, cik labi bērns pārzina objektu (darbību, kvalitāti utt.), cik viņš saprot un lieto runā atbilstošo vārdu, kas apzīmē šo objektu. atkarīgs (darbība, kvalitāte utt.).

Līdz ar ļoti strauju vārdu krājuma papildināšanu (no 2 līdz 3 gadu vecumam tas palielinās 3–4 reizes, vēlāk tā papildināšana notiek lēnāk un samērā vienmērīgi), šī vecuma bērnu runu raksturo vēl viena iezīme. Šajā periodā tas sākas vissvarīgākais posms dzimtās valodas apguve - tās gramatiskās struktūras apgūšana.

Arī gramatikas apguve notiek ļoti intensīvi. Trešā dzīves gada bērns lieto runā dažādas formas darbības vārdi, visas lietvārdu gadījuma formas (bez prievārdiem un ar prievārdiem), izšķir vienskaitļa un daudzskaitļa lietvārdus, darbības vārdu tagadnes un pagātnes laiku. Kopumā gramatiskā ziņā bērnu runa joprojām ir ļoti nepilnīga. Viņi bieži jauc burtu galotnes, pieļauj kļūdas daudzskaitļa lietvārdu lietošanā un vārdu saskaņošanā. Atkārtojot frāzi, dažkārt tiek izjaukta vārdu secība, piemēram, noliegums tiek ievietots teikuma beigās (uz jautājumu: "Kas paņēma bumbu?" - bērns atbild: "Vitāla nav").

Trešajā dzīves gadā bērniem uzlabojas citu runas uztvere. Dažos gadījumos bērni uztver vienaudžu nepareizo vārdu izrunu. A. N. Gvozdevs sniedz šādu piemēru: zēns teica vārdu tvaikonisaršana, cits to izlaboja - paahot, bet pats to izlaboja trešais bērns, kurš norādīja šādu modeli: palahot.

Bērni sāk atšķirt vārdus, kas izklausās līdzīgi un dažreiz atšķiras vienā skaņā (karote - kaķis - punduris), koncentrējoties ne tikai uz konkrētu situāciju, bet arī uz vārda skaņu noformējumu. Daudzi bērni saskaņo pazīstamu vārdu ar līdzīgu skanīgu vārdu: drema - kulema, bim - nogalināt, muļķis - lyulekha utt. Bērniem patīk dziedāt savus "darbus". Apgūstot jaunu vārdu, bērns jau cenšas to precīzi reproducēt. Bērni arvien vairāk izmanto vārdus, kas zilbju struktūrā ir sarežģītāki: sastāv no trim vai vairākām zilbēm, lai gan viņi joprojām ne vienmēr var saglabāt vārda struktūru un pareizi izrunāt visas tajā esošās skaņas atbilstošā secībā (piemēram, velosipēds izrunā kā apiped, vesiped, paldiessipibo un tā tālāk.).

 

 

Tas ir interesanti: