Аплікація 2 молодша група грудень. Заняття у другій другій молодшій групі з аплікації «Цуценя. Методи та прийоми навчання

Аплікація 2 молодша група грудень. Заняття у другій другій молодшій групі з аплікації «Цуценя. Методи та прийоми навчання

Цілі та завдання: вчити складати предмет із кількох частин, дотримуючись певної послідовності, розвивати увагу, дрібну моторику рук і пальців, закріплювати знання геометричних фігур, колір, розмір.

Інтеграція освітніх галузей: художня творчість, соціалізація, комунікація.

Попередня робота: Читання казки «Теремок».

Матеріали: аркуші паперу на кожну дитину, геометричні фігуридля складання будиночка, клей, пензлики, клейонка, ганчірочки.
Заготовки для викладання будиночка з намальованим фундаментом, схематичне зображення будинку для розгляду.

Хід заняття

Перед вихователем герої казки «Теремок» (з паперу, він із ними розмовляє:

«Почекайте, зачекайте! Не все відразу, давайте хтось один мені розповість, звідки ви і що сталося?»

В. Нічого не розумію, хто жив, де жив, хто прийшов, що розчавив? Хлопці, може, ви здогадалися, що сталося і з якої казки ці герої?

Діти. Теремок. Ведмідь розчавив їхній будиночок.

В. Тепер зрозуміла. Як ми допоможемо казковим героям? Де їм взяти новий будиночок?

Діти. Побудувати, зробити новий

В. Правильно. Подивіться, хлопці, на столі ми маємо паперові фігури, клей. Зараз ми з вами разом зробимо нашим героям нові будиночки і ведмедеві теж, щоб він більше не ламав чуже житло.

Діти сідають за столи.

Тільки перш, ніж будувати будиночок, давайте згадаємо, з яких частин він складається.

На дошці вивішено зображення будинку

Діти. Фундамент, стіни, дах, вікна, двері.

В. Все вірно. А яка форма буде у нашого будинку, з якої фігури ми його робитимемо?

Д. Квадрат, форма квадратна

В. Яка форма буде біля даху, з якої фігури?

Д. Трикутник, форма трикутна.

В. А вікна та двері якої форми будуть?

Д. Прямокутної.

Фізкультхвилинка: «Зайчик сіренький сидить» Зайчик сіренький сидить, і вухами ворушить,

Отак, отак, і вухами ворушить!

(Діти сідають навпочіпки і руками зображують, як зайчик ворушить вушками)

Зайчику холодно сидіти, треба лапочки погріти,

Отак, отак, треба лапочки погріти!

(Діти злегка приплескують долоньку долоньку. Потім встають)

Зайчику холодно стояти, треба зайчику поскакати!

Скок - скок - скок - скок, треба зайчику поскакати!

(Діти стрибають на двох ногах, притиснувши руки до грудей)

Хтось зайчика налякав, зайчик стрибнув і втік.

В. Ну що ж, розпочнемо будівництво! Яку фігуру мені покласти на фундамент?

Д. Квадрат.

В. Правильно, це будуть стіни. Потім приклеюємо дах (показуємо трикутник). Яку форму вона має? (Відповіді дітей.)

А потім вікно та двері. Яку форму вони мають? (Відповіді дітей.)

В. Які гарні будиночки у вас вийшли, пропоную влаштувати новосілля та поселити туди наших казкових героїв(Роздати дітям паперові фігурки героїв казки).

В. Хлопці, а що ми з вами зробили сьогодні?

А з яких фігур складаються ваші будиночки і якого вони кольору?

Хлопці, ви дуже добре впоралися із завданням! Молодці!

Заняття з аплікації в 2 молодшій групі

Аплікація у молодшій групі на тему: «Подорож до казкового лісу»

Лещенко Ганна Вікторівна, вихователь
Місце роботи:МБОУ «Шегарська ЗОШ №1», с. Мельникове
Опис матеріалу:матеріал використовується для дітей молодшого дошкільного віку, він буде цікавий вихователям та батькам.
Педагогічна мета:знайомство дітей з правильним виконаннямаплікації.
Завдання:
Розвиваючі:розвивати в дітей віком здатність до творчості, уяву, виховувати точність, акуратність, розвивати мовне спілкування дітей із дорослими і однолітками, розвивати художнє сприйняття, розвивати моторику промови - рухового апарату, мовленнєве дихання, продовжувати вчити дітей складати поширені пропозиції.
Виховні:виховувати увагу та інтерес до явищ природи та навколишніх предметів, виховувати у дітей чуйність на музику, виховувати доброзичливе ставленняодин до одного.
Освітні:тренувати пам'ять, формувати цілісну картинусвіту природи, закріпити знання дітей про прикмети осені, вчити чути та розуміти задане питаннявідповідати на нього.
Види діяльності:ігрова, рухова, комунікативна, продуктивна, пізнавальна, музично-мистецька.
Інтеграція освітніх галузей:Пізнавальний розвиток, художньо-естетичний розвиток, мовний розвиток, фізичний розвиток, соціально-комунікативний розвиток.
Словникова робота:осінь, дощ, листопад, одяг, птахів, врожаю.
Засоби реалізації:
1. роздатковий матеріал (малюнок із зображенням осіннього дерева та хмаринок, гуаш, сухі та вологі серветки);
2. демонстраційний матеріал: - мольберт, муляж калюж, муляж хмарки;
3. комп'ютер, проектор, парасолька;
4. лялька Катя;
Попередня робота:
1. Спостереження на прогулянці за сезонними явищами природи:
2. Розгляд ілюстрацій про осінь;
3. Дидактичні ігри: «Дари осені», «Овочі та фрукти – корисні продукти»;
4. Читання художньої літератури, вірші про осінь.
5. Бесіди про осінь, її ознаки.

Хід заняття:

Грає музика: Осінь муз. М. Кішка. Діти сидять на килимі.
До групи входить лялька Катя.
Вихователь:Привіт, Катю. А що ти така сумна? Щось трапилося?
Катя:Я гуляла лісом, милувалася, як вся природа готується до зими, на деревах починає жовтіти листя. А перші жовті листочки падають з дерев, як раптом налетів сильний вітер і забрав усі листочки. І барвистий ліс одразу став бляклим.
Вихователь: Хлопці, допоможемо Каті повернути усі листочки назад? Тоді ми вами вирушаємо в невелику пригоду, щоб повернути усі листочки. Ви готові?
Грає весела музика «Прогулянка» муз. Т. Ломової), діти разом із вихователем йдуть групою.
Вихователь:А що це видно на горизонті? (Звук дощу, грому)

Так це ж хмарка. А чому ти плачеш? Тебе хтось образив?
Хмара:Зі мною ніхто не грає, тому мені так сумно.
Вихователь:Хлопці, а давайте пограємо з хмаринкою.
Гра: «Сонечко та дощ».
Сонечко весело сяє
Дітлахи в лісі прогулянки. (Звук дощу, грому діти ховаються під парасольку)
Загримів жахливий грім
І дощ у лісі йде густим. (2-3 рази)
Вихователь:Молодці, хмаринці сподобалося з нами грати, вона більше не плакатиме.
А хто знає, що після дощу?
Вихователь:Правильно, калюжі. Щоб ніг не намочити та врятувати нам осінь, потрібно перестрибувати нам калюжі. (Звучить весела музика, діти та вихователь перестрибують калюжі.)
Вихователь:Молодці, ми перестрибнули всі калюжі, наші ніжки залишилися сухими. Давайте пройдемо за столи.
Пальчикова гімнастика: "Осіннє листя"
Раз два три чотири п'ять, (Загинають пальчики, починаючи з великого)
Збиратимемо листя.
Листя берези, (Стискають і розтискають кулачки.)
Листя горобини,
Листи тополі, (Загинають пальчики, починаючи з великого.)
Листя осики,
Листки дуба ми зберемо,
Мамі осінній букетвіднесемо «Крокують» по столу.
На столі лежить роздатковий матеріал. На аркушах паперу намальовані дерева без листя.


Вихователь:А тепер ми з вами будемо чарівниками і повертатимемо листя деревам. Для цього нам знадобиться, листочки та клей олівець. Намастимо листочок клеєм, і прикріпимо наші яскраві осінні листочки. (Вихованець демонструє, як це зробити на мольберті, до початку роботи дітьми).
Самостійна робота дітей.
Вихователь:От і вийшов у нас із вами червоно-жовті дерева. Візьміть, будь ласка, серветку і витріть акуратно ручки.
Катя:Які гарні осінні дерева у вас вийшли. Хлопці, то це ж прикмета осені. Листочки змінюють свій колір. Стають жовтими та червоними. А хто знає, що таке осінній листопад? Це коли падає листя. Дякую вам хлопці. Ви повернули деревам їхню колишню красу і нагадали мені прикмету осені. До побачення.
Рефлексія:
Кого ми зустріли на своєму шляху? Сподобалася вам мандрівка?
Заняття аплікацією починаються з другої молодшої групи. Враховуючи особливості дітей цього віку ( недостатній розвитокдрібних м'язів руки, слабка координація рухів, слабкий зоровий контроль за своїми діями), специфіку виконання аплікаційних робіт, їм не дають ножиці: всі форми та силуети вони набувають у готовому вигляді.

Програмні завдання

«Програмою виховання у дитячому садку» передбачено поступове ускладнення способів зображення та технічних прийомів, якими діти мають опанувати протягом року.
На заняттях аплікацією вихователь вчить дітей розрізняти та правильно називати коло, квадрат, трикутник. Цьому має передувати знайомство з даними геометричними фігурами дидактичних ігорах, на заняттях ліпленням. Діти дізнаються, що м'яч круглий, сніговик складається з округлих форм, колеса біля візка також круглі. Крім даних фігур можна використовувати також овал, трапецію, але їх назви не даються, вони визначаються на основі предметно-образних асоціацій (яєчко, дах, човен).
Діючи з різними за величиною фігурами, діти вчаться знаходити великі та дрібні частини, однакові. Наприклад, у неваляшки тулуб круглий, великий, голова теж кругла, але менше, а руки маленькі, круглі, однакові.
У процесі занять аплікацією діти вчаться правильно називати, розрізняти та співвідносити з предметами кольору (ялинка зелена, прапорець червоний, курча жовте). Завдання ознайомлення дітей з основними кольорами вирішується в малюванні та в аплікації паралельно.
Виконуючи різні завдання, діти навчаються найпростішим орієнтуванням на площині аркуша паперу. Вони повинні засвоїти просторові поняття: вгорі, внизу, в кутку, в середині, прямо, поруч, збоку, один за одним. Наприклад, хусточки висять на мотузку поруч, кругла тарілочка прикрашена в середині квіточкою.
Заняття декоративною аплікацією розвивають в дітей віком почуття ритму, симетрії. Наприклад, розташовуючи на смузі візерунок з квітів і листя - віночок, діти засвоюють певний ритм (квітка, листок, квітка, листок). Прикрашаючи килимок для ляльки квадратами та трикутниками, вони починають відчувати принцип симетрії (як в одному кутку, так і в іншому). Це важливо для підготовки дітей до декоративного малювання, яке починається в середній групі.
Основні програмні завдання включають навчання прийомів викладання та наклеювання форм на папір. Найбільш важким для дітей є оволодіння прийомами наклеювання.

Проходження програми

Заняття аплікацією у другій молодшій групі проводяться 1 раз на два тижні. Загалом протягом навчального року має бути близько 19 занять. Перші заняття можна зблизити, щоб діти не забували тих знань, умінь і навичок, які набули на попередніх заняттях.
Теми занять можуть бути різними, але всі вони повинні сприяти виконанню програмних завдань. Знайомство з формами рекомендується починати з кола та квадрата, оскільки вони, особливо коло, не вимагають від дітей складного просторового орієнтування на аркуші паперу: як не клади коло, він все одно ляже правильно.
Для освоєння кольорів паперу потрібно давати контрастніші: червоний - зелений, жовтий - синій. Пропонуючи дітям виконувати елементарні візерунки на смузі, квадраті, колі, необхідно спочатку використовувати однакові, а потім різні за кольором, формою та величиною фігури.
Навчання дітей складання предметних зображень слід розпочинати з простих, які з 2-3 частин, поступово підводячи до складнішим. Виконуючи орнаментальні та предметні аплікації, Діти повинні поступово засвоїти слова, що позначають ті чи інші просторові положення фігур, і використовувати ці знання у роботі.
Усі заняття у цій групі повинні мати образний характер, теми зрозумілі, доступні та цікаві дітям. У виборі тематики занять вихователь може виявляти самостійність, вигадку та індивідуальність, але необхідно чітко розмежувати предметну та декоративну аплікацію.
Предметна аплікація спочатку має бути простою. Діти навчаються наклеювати предметні зображення на основі використання кіл, квадратів: кульки котяться по доріжці, альбом картинок, намисто, повітряні кулі, різнокольорові прапорці, хусточки на мотузку. Потім теми ускладнюються: грибок, м'яч (з двох половинок), брязкальце, квітка, сніговик, світлофор, неваляшка, вежа, будиночок, курча, прапорець, будка, візок, човен з вітрилом.
Нескладні декоративні аплікації проводяться з дітьми на основі використання смуги, чотирикутника та кола. Дітям вони мають бути представлені як предмети, які потрібно прикрасити: смуга може бути ляльковим шарфом, закладкою для книг, килимовою доріжкою, віночком, пояском; чотирикутник - це килимок для ляльки, ошатна хустинка, скатертина; коло - красива тарілочка, серветка, клумба з квітами. Крім цього, іноді можна давати дітям прості силуетні зображення для прикраси їх візерунками: чашка, метелик, цебра і т.д.
Для закріплення програмного матеріалу можна рекомендувати нескладні сюжети з готових форм та силуетів (великі форми, що організують простір на аркуші паперу, приклеює сам вихователь заздалегідь). Прості сюжетні аплікації можна іноді давати протягом навчального року і особливо в літній час. Теми таких занять мають бути зрозумілі дітям: наприклад, будиночок для звірятка (силует на вибір дітям), кішка грає з м'ячем, слон-жонглер, курочка (її зображення приклеює вихователь) із курчатами.
Діти, виконуючи такі аплікації, краще засвоюють просторові поняття та починають відчувати виразність своїх робіт. Наприклад, наклеюючи силуети кішок, які йдуть один за одним доріжкою, діти називають їх «хорошими, дружними». А якщо хтось наклеїть кішок, які дивляться у різні боки, то діти кажуть, що кішки «посварилися». Деякі теми занять добре використовувати для створення аплікацій із практичним призначенням, наприклад, різнокольоровими ошатними метеликами можна прикрасити веранду, закладку для книги.
Іноді можна проводити і колективні роботи, особливо влітку. Діти створюють колективні аплікації з готових форм і силуетів, наприклад «Магазин іграшок» (малюки наклеюють різні силуети іграшок, а деякі іграшки складають з окремих частин), «Літній луг» (на великому зеленому прямокутнику наклеюють різні за кольором, формою та величиною силуети метеликів). , жуків, квітів).
Колективні роботи доцільно використовуватиме прикраси групової кімнатилялькового куточка. Вони радують дітей, розвивають естетичні почуття, стимулюють їхнє бажання займатися аплікацією.

Методи та прийоми навчання

При визначенні методів навчання слід виділити два основних напрямки роботи вихователя: підготовку до майбутнього заняття та навчання на занятті.
У процесі підготовки необхідно використовувати інформаційно-рецептивний (ознайомлення з предметами, які мають зобразити) та репродуктивний метод, коли діти вправляються у розрізненні форм, кольорів предметів.
При підготовці до заняття важливо розвивати сприйняття дітей, навчати їх уміння бачити предмет, здійснювати дотик і зоровий аналіз. Тому особлива роль приділяється процесу обстеження предмета, коли діти знайомляться з тими його якостями, які є важливими для аплікаційного зображення. Наприклад, діти дізнаються, що м'яч круглий, гладкий, забарвлений у два кольори: одна половина червона, інша – жовта. Виконуючи аплікацію «Великий гарний м'яч», діти легко складають зображення з двох різнокольорових половин.
До заняття можна розглядати з дітьми також ілюстрації, картинки. Особливо хороші зображення, де форма гранично узагальнена, наближена до силуету. При розгляді ілюстрацій увагу дітей потрібно привертати до того що, що у процесі роботи. Наприклад, розглядаючи на малюнку гриб, потрібно уточнити, що у нього є ніжка та капелюшок, ніжка знаходиться внизу, а капелюшок – вгорі. Особливу увагуслід приділити проведенню дидактичних ігор знайомство з формою, величиною, кольором предметів.
На занятті вихователь має організувати безпосереднє сприйняття іграшки, предмета. Діти розглядають предмет, визначають форму частин, величину, колір, уточнюють будову. Вихователь ставить дітям питання, звертаючи їхню увагу на ті чи інші якості предмета, використовує образне слово, що описує жест.
У другій молодшій групі іноді використовуються зразки. Найчастіше у декоративній аплікації. Наприклад, дітям показують закладку для книги. Зразки можуть бути використані і тоді, коли немає можливості показати дітям сам предмет (за умови, що він знайомий дітям). Іноді можуть використовуватися варіантні зразки з метою демонстрації різних варіантів зображення, наприклад, як з тих самих форм отримати різні предметні зображення. Але використання зразка не завжди обов'язкове і не означає, що діти повинні його копіювати.
Важливим моментом у навчанні дітей на занятті є показ способів викладання та наклеювання. Процес викладання потрібно демонструвати так, щоб він був добре видно всім дітям. Для цього можна використовувати фланелеграф, мольберт чи дошку. Злегка змащені клеєм зі зворотного боку в середині форми можна розкладати на вертикальній поверхні, не вдаючись до допомоги кнопок або пластиліну. Крім того, їх можна переміщувати у разі потреби.
Процес наклеювання складається з кількох послідовних етапів, які діти повинні засвоїти: правильно тримати кисть у правій руці і брати достатню кількість клею, класти форму на клейонку вгору неколірною стороною, добре змащувати клеєм всю поверхню форми і, поклавши кисть на підставку, обережно перевернути змащену форму , покласти в певне місце на аркуші паперу клеєм вниз, прикрити зверху серветкою і притиснути долонькою форму, промакнути зайвий клей. На перших заняттях, коли діти освоюють послідовні етапи наклеювання, прийоми роботи треба демонструвати на вертикальній поверхні те щоб всі дії вихователя було видно дітям. Клеєночку для намазування форм найкраще прикріпити праворуч від аркуша паперу та показувати всі дії по порядку, супроводжуючи їх чіткими словесними поясненнями.
На наступних заняттях замість вихователя здійснювати показ прийомів наклеювання може дитина, викликана мольбертом. Це підвищує інтерес дітей до етапів роботи та до якості її виконання, сприяє активному засвоєнню прийомів. У тих випадках, коли більшість дітей засвоїло прийоми наклеювання, доцільно опускати наочний показ, замінивши його словесним нагадуванням або, що ще краще, питанням до дітей.
У роботі з дітьми цього віку не можна забувати про ігрових прийомах. Діти емоційно реагують на появу нових іграшок, охоче беруть участь у запропонованій ігрової ситуації. Це підвищує інтерес дітей до заняття, стимулює їхню активність.
У процесі виконання дітьми аплікацій необхідно використовувати різні форми індивідуального навчання: одній дитині показати, як скласти зображення, іншому нагадати, третього запитати про порядок наклеювання. Працюючи з окремою дитиною, вихователь повинен бачити всю групу, знати, як і в якому темпі діти діють, кому потрібна допомога. Для перегляду дитячих робіт потрібно виставити їх для огляду. Під час аналізу потрібно викликати в дітей віком позитивні емоції: похвалити всіх, запропонувати помилуватися аплікаціями. Це особливо важливо на перших заняттях, коли створюється інтерес до нового виду образотворчої діяльності. Поступово увагу дітей потрібно привертати на образотворчі сторони робіт, на красиве колірне рішення, на виразність аплікацій. Наприклад, діти розглядають аплікаційних неваляшок та відзначають, що серед них є веселі, красиві, є сердиті іграшки та є зламані.
У другій половині року слід звертати увагу дітей на помилки, вчити бачити їх. Наприклад, звернути увагу на неправильне чергування елементів за величиною або кольором. Необхідно також вчити дітей характеризувати якість наклеювання: чиста робота, акуратна. Поступово до аналізу робіт слід залучати самих дітей, ставлячи питання те щоб, відповідаючи ними, вони вчилися розуміти, що сьогодні засвоїли, що нового дізналися, чого навчилися, як можна уникнути помилок.

"Методика навчання образотворчої діяльності та конструювання", під ред. Н.П.Сакуліної, Т.С.Комарової; М., 1979 р.

Популярні статті сайту з розділу «Сни та магія»

Чому сняться люди, що пішли з життя?

Існує стійке переконання, що сни про померлих людей не відносяться до жанру жахів, а навпаки, часто є пророчими снами. Так, наприклад, варто прислухатися до слів покійників, тому що всі вони, як правило, є прямими і правдивими, на відміну від іносказань, які вимовляють інші персонажі наших сновидінь.

Аплікація – одне з улюблених занять малюків у дитячому садку. Цей продуктивний вид діяльності тісно пов'язаний із пізнанням навколишнього світу та відіграє велику роль у розумовому вихованні дитини. Ця техніка особливо доречна для занять із дітьми раннього віку, оскільки їхня діяльність у цей час має предметний характер. Крім того, порівняно з іншими видами художньої творчості аплікація має умовніший характер, що також є перевагою при заняттях з малюками 2–4 років.

Що потрібно врахувати при підготовці до аплікації в першій молодшій групі дитячого садка (2–3 роки)

Хоча програма не передбачає занять аплікацією з дошкільнятами, які відвідують першу молодшу групу, вихователь все ж таки може проводити цілеспрямовану діяльність з поступового освоєння дітьми цього виду образотворчої діяльності.

Так, на початковому етапі педагог визначає рівень сенсорного розвитку вихованців, їх здатність порівнювати та зіставляти елементи за формою, кольором, величиною.

Вихователь пропонує малюкам гри на основі площинної мозаїки.Педагог вирізає з щільного паперу різні геометричні постаті чи силуети різних предметів і об'єктів, героїв казок тощо. Спочатку діти повинні навчитися ритмічно розміщувати однакові елементи на поверхні основи. Потім це буде складніша дія - викладання героїв будь-якої відомої дітям казки у певному порядку (відповідно до тексту твору). Ще один вид роботи - складання силуету із двох або трьох деталей. Вихователь стимулює дітей до дій своїм прикладом. За такої діяльності одночасно йде вивчення кольорів, співвідношення за величиною та просторовим розташуванням

Приклади таких аплікативних ігор:

  • "Допоможи яблучку знайти свою половинку" (діти складають ціле яблуко з частин, щільно притискаючи їх один до одного).
  • "Квіточки на галявині", "Дорожки з листя" (хлопці вчаться ритмічно розміщувати елементи однієї форми, але різного кольору на основі).
  • «Подорож кульок» (дошкільнята викладають гуртки в одному напрямку, від найбільшого до найменшого).
  • «Маленькі хмарки по небу пливуть» (малюки вчаться мати неправильні форми по всьому простору основи).
  • «Викладання казки «Ріпка»» (малюки розміщують героїв відповідно до тексту казки).

Згодом, коли діти освоять подібні ігри, вихователь пропонує наклеїти деталі на основу.Спочатку педагог сам намазує елементи клеєм і разом із малюком притискає їх до паперу (керує його пальчиками).

І вже згодом, приблизно з другого півріччя, під контролем вихователя вихованці першої молодшої групи можуть переходити до самостійного наклеювання.

Значення занять аплікацій для малюків цього віку (2-3 роки)

Аплікативна діяльність при належному керівництві педагога та застосуванні відповідних віком методичних прийомів дуже впливає на всебічний розвиток вихованців першої молодшої групи.

Діти навчаються в творчій формівисловлювати свої враження, які вони одержують у результаті пізнання навколишнього світу. Крім того, ця техніка роботи з папером надає великі можливості для розвитку фантазії та уяви.

Аплікація передбачає послідовність певних дій, що, своєю чергою, виховує у дітей посидючість і наполегливість у досягненні мети. У хлопців закладаються первинні навички дослідницької діяльності.

Заняття аплікацією допомагають вихованцям першої молодшої групи запам'ятовувати назви кольорів, розбиратися у формах та розмірах.

Завдяки викладанню нескладних композицій у дошкільнят формуються зорово-рухові зв'язки, розвивається дрібна моторика, рухи пальців стають впевненішими. Отриманий досвід складання сюжетних композицій із готових форм допомагає у подальшому малюванні.

Зауважимо, що аплікативна творчість сприяє і соціально-комунікативному розвитку дітей: під час занять вони охоче коментують свою роботу, обмінюються репліками. Особливо ефективна у цьому плані колективна діяльність- хлопці чекають один одного, надають допомогу, поступаються місцем.

Аплікація позитивно впливає на розвиток логічного мислення: вміння порівнювати та зіставляти, виділяти головне Все це призводить до більш ранньому розвиткуаналітико-синтетичних процесів, які, між іншим, є основою успішного навчання у школі.

Відповідні техніки: обривна аплікація, аплікація з кіл, сенсорика з аплікацією та ін.

Діти раннього дошкільного віку ще не працюють з ножицями (вони пропонуються тільки в середній групі). Тому на заняттях використовуються певні техніки, доступні малюкам. Це обривна аплікація, яка схожа на викладання мозаїки: хлопці відривають шматочки паперу та заповнюють нею намальований контур предмета.

Зазначимо, що педагог має навчити малюків правильно відривати папір: адже часто вони просто тягнуть його в різні боки і змінюють. Дитина повинна акуратно взяти шматочок двома пальчиками обох рук і потягнути одну ручку на себе, іншу від себе. Отримані фрагменти вихователь змазує клеєм, а дошкільник приклеює їх до основи. Деякі хлопці можуть наносити клей самостійно, до кінця року при регулярних заняттях усі діти повинні опанувати цю навичку.

Дитина першої молодшої групи вправляється у обривній техніці

Дуже проста та зрозуміла техніка для дітей двох-трьох років є аплікація з кіл.Адже, при роботі з ними, на відміну від, наприклад, квадратів, не важливо, якою стороною дитина наклеїть фігуру. Зображення у будь-якому випадку вийде гармонійним. Суть цієї техніки в тому, що діти прикрашають гуртками запропоновану вихователем форму (шаблони посуду, одягу, іграшки та ін.) або складають із цих фігур (однакового розміру) простий предмет або об'єкт (намиста для мами або ляльки, гусеницю тощо).

Аплікація з гуртків одного кольору та розміру

У ясельному віці завжди визначальним є сенсорний розвиток. Тож у заняття дітей першої молодшої групи варто включати сенсорику з аплікацією.Це робота з готовими площинними формами, що розвиває дрібну мускулатуру пальців рук, а також окомір. Наприклад, вихователь наклеює на основу червоні, жовті, сині та зелені ниточки, а дитина має підібрати до них паперові. повітряні кулькитакого ж кольору, розмістити і приклеїти строго над ниточкою (першою мірою приклеює педагог).

Інший варіант – «Підбери чайнику кришку»: малюкові пропонується кілька паперових кришок різного кольору та розміру, він має підібрати та приклеїти потрібну кришкудо чайника. Варіація цієї будівлі – «Машина та колеса», «Нади половинку листочка» та ін.

Ще одне цікаве завдання з аплікативної сенсорики – «Нагодуй кошенят» (колективна робота): на великій основі педагог приклеює силует миски, хлопцям пропонують силуети кошенят. Приклеїти домашніх вихованців потрібно так, щоб їх мордочки торкалися миски.

Надалі робота ускладнюється – діти повністю викладають із деталей найпростіші предмети – драбинки, вежі, пірамідки.

Матеріали, в тому числі для основи, оптимальний розмір деталей, можливість участі дітей у їх виготовленні.

Для аплікативних занять у першій молодшій групі використовується біла та кольоровий папір . Як основу зазвичай беруть тонкий картон чи альбомні листи. Деталі педагог вирізає з тонкого паперу (але при цьому досить міцний), оптимальний варіант- глянцевий: її яскраві тони та приємна текстура викличе у малюків додатковий інтерес до продуктивної діяльності.

Відмітимо, що геометричні формиповинні бути одного розміру, щоб дошкільнята змогли скласти з них гармонійний орнамент (наприклад, сторона квадратика відповідає по довжині стороні трикутника).

Щодо розміру деталей, то неприпустимо, щоб вони були надто дрібними, оскільки у дітей двох-трьох років для такої роботи ще недостатньо розвинена дрібна моторика.

Якщо заняття з аплікації передбачає використання обривної техніки, деталі виготовляють самі діти. Для цих цілей найкраще використовувати серветки або тонкий матовий папір.

Вихователь також може пропонувати дітям вирізані силуети різних предметів та об'єктів живої природи.При цьому шаблони мають бути виразними та зрозумілими. Тобто у дітей не повинно виникати сумнівів, хто перед ними - каченя або курча, яблуко або апельсин.

Дитина доповнює зображення мордочки тварини вусами.

Доречність індивідуального підходу на заняттях аплікацією з малюками першої молодшої групи. Варіанти практичних завдань з одним і тим самим матеріалом

Коли вихованці ясельної групи лише починають освоювати аплікативну діяльність, вихователь працює з підгрупами дітей (кілька осіб у кожній), надалі заняття проводиться повністю з групою. Також, щоб внести різноманітність у продуктивну діяльність, цим підтримуючи дитячий інтерес до неї, періодично слід пропонувати вихованцям створення колективних композицій.

Під час проведення роботи педагог обов'язково враховує різницю у розвитку дітей. Тому під час заняття обов'язково має використовуватися індивідуальний підхід.Діти можуть трохи відрізнятись один від одного за віком, у першій молодшій групі іноді має значення та різниця в кілька місяців. Крім того, деякі малюки рідко відвідують дошкільну установу та відповідно своєчасно не освоюють програму. Однак, що стосується поділу дошкільнят на підгрупи, потрібно здійснювати його не за віком, а за іншим параметром – рівнем розвитку вихованців.

Зазначимо, що, хоча індивідуальна діяльність дає високий навчальний та розвиваючий ефект, але вона дає дитині досвіду спільних дій. Переваги переднього заняття в тому, що у дітей виробляється витримка, посидючість, здатність вислухати інших.

Зазначимо, що в рамках індивідуального підходу вихователь може використовувати варіативні завдання з одним і тим самим операційним матеріалом. Так, одним дітям слід запропонувати для аплікації гуртки одного кольору. Більше сильні дошкільнята можуть спочатку зробити сортування за кольором - педагог просить їх, наприклад, вибрати із загальної маси лише фігури зеленого кольору, та був прикрасити ними шаблон.

Варіація завдань також може полягати у зміні персонажів гри (розмістити на основі спочатку курчат, а потім каченят), роботі на маленькому, а потім на більшому просторі аркуша.

Методика проведення заняття з аплікації у першій молодшій групі

Заняття аплікацією у першій молодшій групі, як і будь-яка безпосередньо освітня діяльністьв ДОП, має свою структуру: це теоретична частина заняття, яка підводить дошкільнят до процесу творчості, їх самостійна продуктивна робота та підбиття підсумків.

Зазначимо, що у цьому віці вихователь ще проводить з дітьми аналізу готових робіт: не вказує дітям на можливі недоліки (адже часто вони обумовлені тим, що малюки в силу свого розвитку ще не мають необхідних навичок). Заняття закінчується виключно на позитивній ноті – педагог хвалить усіх вихованців, захоплюється їхніми успіхами, що, у свою чергу, стимулює хлопців до подальшої творчості.

Організація теоретичної частини заняття

Будь-яке заняття в дошкільному закладірекомендується проводити в цікавій формі, проте стосовно ясельної групи ігровий момент є визначальним. Щоб утримати увагу дітей, вихователь повинен обов'язково організувати сюрпризний момент на початку заняття.

Наприклад, якщо дітям пропонується колективна робота з виготовлення книжки-малятки (наклеювання на порожні сторінки силуетів іграшок та тварин), то в групу листоноша приносить посилку, в ній діти знаходять матеріали для аплікації. Варіантом може стати казкова скринька з таким самим вмістом або якийсь персонаж, добре знайомий дітям. Після цього педагог з хлопцями розглядає матеріал для заняття: з'ясовується призначення пензлика та клею, клейонки та ганчірочки.

Ще одне цікаве рішення теоретичної підготовки до продуктивної діяльності (аплікація на тему «Пірамідка») – до групи приходить іграшковий Ведмедик, він шепоче вихователю на вухо, що хотів би пограти з пірамідкою. Педагог показує ведмедеві та дітям іграшку, обговорюється колір та розмір деталей, пірамідка кілька разів збирається та розбирається, причому, малюки мають спробувати зробити це самостійно.

Ще один варіант захоплюючої мотивації (заняття «Прикраса брязкальця») – вихователь повідомляє дітям, що зайченята побудували собі будинок (демонструється картинка або іграшковий будиночок). Він дуже затишний і теплий, проте звірятка плачуть і не можуть заспокоїтися, тому що у них немає брязкальця.

Якщо тема аплікації – «Прикраса рукавички», то педагог звертає увагу малюків на лялечку, що сидить біля вікна. Вона дивиться на вулицю – там холодно, тож усі люди тепло одягнені. Вихователь показує дітям рукавиці. Доречно прочитатиме вірш Н. Саконської «Де мій пальчик?»:

Маша рукавицю вдягла.
- Ой, куди я пальчик справи?
Нема пальчика, пропав,
У свою хатинку не влучив!
Маша рукавичку зняла.
- Подивіться, знайшла!
Шукаєш, шукаєш та знайдеш.
Привіт, пальчик!
Як живеш?

Також можна провести рухливу гру під музику «Передай рукавичку» (дитина, на якій зупиняється музика, виходить у середину кола і танцює).

На занятті на тему «Килимок для кошеня» вихователь пропонує малюкам гру-загадку (вони виконують дії за текстом і одночасно вгадують, про кого йдеться):

  • Хто там маленький живе, (знизують плечима)
    Вранці рано він встає, (потягнутися)
    Молочко із блюдця п'є, («лакати» з долоні молоко)
    Любить хвостиком махати, (рукою показати хвостик)
    Лапкою вмиватися. (миватися)
    Хто ж це?

Потім з'являється сумне кошеня Мурзик – виявляється, у нього День народження, а йому ніхто не дарує подарунків, а йому так хотілося б мати гарний килимок, щоб спати на ньому.

Конспекти занять

ПІБ автора Назва конспекту
Російська Є.
Освітні завдання : викликати інтерес до роботи з папером, вчити розкочувати шматочки серветок між долоньками для утворення кульки, вчити розміщувати кульку в потрібному місці.
Розвиваючі завдання: розвивати дрібну моторику, окомір, просторове мислення.
Виховні завдання: виховувати інтерес до природних явищ, спостережливість, акуратність у роботі.

Роздатковий матеріал:картон білого кольоруіз зображенням хмарки та крапельками-орієнтирами, шматочки синіх серветок, клей, тарілка для готових деталей.
Хід заняття:
Вихователь читає вірш про хмарку та дощик, одночасно демонструючи малюкам хмарку, до якої прикріплені дощові краплі з серветок, зім'ятих у кульку:
  • Подивіться, хлопці,
  • Що це за штучка?
  • Це у небі блакитному
  • З'явилася хмарка.
  • Хмарка плаче,
  • Дощ скаче –
  • Тоненькі ніжки.
  • Залишає за собою
  • Мокрі доріжки.

Хлопці розглядають вироби, визначають сильний або слабкий дощ. Потім педагог повідомляє, що принесла багато хмаринок, яким тільки не вистачає крапель дощу. Дітям пояснюється спосіб виготовлення кульок із серветок: шматочок потрібно зім'яти пальцями, а потім скачати його між долонями, використовуючи кругові рухи. Готові кульки опускаються в клей і придавлюються на місці, де намальовано крапельку.
Проводиться пальчикова гра «Дощ»: за сигналом «Маленький дощ» малюки стукають по столу двома пальчиками, по сигналу «сильний дощ» - усіма пальцями.
Самостійна продуктивна діяльність. Виставка робіт
Проводиться рухлива гра «Сонечко та дощик».

Бондарєва Н. «Квіти для мами»

Вихователь читає вірш про маму:

  • Мама – це небо!
  • Мама – це світло!
  • Мама – це щастя!
  • Мами краще нема!
  • Мама – це казка!
  • Мама – це сміх!
  • Мама - це ласка!
  • Мама любить усіх!

Обговорюється майбутнє свято – День Матері. Цього дня не можна засмучувати своїх мам, потрібно їх слухатися та показувати своє кохання. Педагог пропонує малюкам подарувати своїм мамам квіти (це найкращий подарунок).
На столах у хлопців лежать листівки з картону, на які потрібно приклеїти квіти.
Вихователь докладно демонструє прийоми намазування та наклеювання. Деталі придавлюються серветкою, акуратно знімається зайвий клей.
Проводиться фізкульхвилинка на квіткову тематику:

  • Наші червоні квіти
  • Розпускають пелюстки
  • (розкривають кулачки)
  • Вітерець трохи дихає,
  • Пелюстки колише,
  • (виконують рухи кистями рук то в один, то в інший бік)
  • Наші червоні квіти
  • Закривають пелюстки,
  • (стискають пальчики в кулачки)
  • Тихо засинають,
  • Головою хитають.
  • (похитують кулачками то в один, то в інший бік)

Продуктивна діяльність дітей. Виставка робіт

Тематика занять аплікацією у першій молодшій групі

Рекомендуємо наступні варіанти тем з викладання візерунка (з гуртків, квадратиків) на готовій формі:«Килимок для цуценя (кошеня)», «Фартук», «Рукавичка-невелика», «Шапочка», «Шарф», «Плаття в горошок для мами (ляльки)», « Новорічні кульки», «Чашка», «Чайник», «Тарілочка», «Пакети для новорічних подарунків».

Теми щодо складання предмета з готових деталей (або доповнення силуету необхідними елементами):«Збірник», «Намисто для мами (ляльки)», «Осінні їжачки», «Перші весняні листочки» (« Осіннє дерево»), «Прапорці», «Грибок», «Будиночок», «Квіточки для матусі», «Паровозик», «Вуса для котика».

Теми для аплікації у обривній техніці (заповнення готового контуру):"Яблучко з листочком", "Груша", "Огірок", "Зайчик", "Кішка".

Крім того, можна запропонувати дітям тему «Дощ» ( аплікація з м'ятих серветок).

Колективні композиції (розміщення готових силуетів на великому просторі): «Катається колобок по доріжці», «Ріпка» (викладання героїв казки в необхідному порядку згідно тексту), «Курчата на галявині», «Каченята у ставку», «Рибки в акваріумі», «Осінній листопад», «Диво-дерево» .

Шаблони аплікативних робіт вихованців першої молодшої групи: одяг, посуд, дерева

Фотогалерея «Шаблони»

Шаблони для прикраси візерунком з кружків

Матеріал для першої молодшої групи
Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи Матеріал для першої молодшої групи

Шаблони для складання композиції з окремих силуетів

Матеріал для аплікації «Фрукти на тарілці» Матеріал для сюжетної аплікації Матеріал для аплікації «овочі на тарілці» Матеріал для аплікації « Осінній їжачок» Матеріал для аплікації «Компот»

Шаблони для обривної аплікації

Матеріал для обривної аплікації Матеріал для обривної аплікації Матеріал для обривної аплікації Матеріал для обривної аплікації

Фотогалерея «Готові роботи»

Аплікація із серветок Аплікація із серветок Обривна аплікація Аплікація Колективна аплікація Аплікація Декоративна аплікаціяКолективна аплікація Колективна аплікація Аплікація з грудочок серветок Аплікація Аплікація

Аспекти підготовки до заняття аплікацією у другій молодшій групі дитячого садка (3–4 роки), ускладнення завдань

У другій молодшій групі діти також працюють із готовими формами, які їм пропонує педагог. Однак у цьому віці дошкільнята вже здатні викладати складніші силуети, наприклад складаються з кіл різної величини (сніговик, неваляшка), більшої кількості деталей (ракета, птиці, тварини). Ускладнюється декоративна діяльність: готові силуети вже прикрашаються різноманітними формами (кухлями, квадратиками, трикутниками, смужками).

У віці 3–4 років закріплюються прийоми розкладання фігур та їх наклеювання на паперову основу. Більше уваги приділяється акуратності, педагог постійно нагадує необхідність користування клейонкою, ганчірочкою, підставкою для пензля.

Зазначимо, що готові форми для аплікації найкраще роздавати дошкільнятам після пояснення завдання. Клей хлопцям пропонується після того, як вони розклали елементи у потрібній послідовності. Вихователь обов'язково перевіряє композицію, оскільки просторове мислення дітей ще тільки розвиваються, малюки не дуже добре орієнтуються на аркуші паперу (наприклад, наклеювання в центрі основи їм дається складно).

Нові техніки (ігри з аплікації) та матеріали. Доречність суміщених та нетрадиційних технік у цьому віці Зміни у допустимих розмірах деталей, можливість участі дітей у їх виготовленні

У другій молодшій групі розширюється набір технік, які застосовуються на заняттях аплікацією.Як і раніше, актуальна обривна аплікація, яка відноситься до нетрадиційних способів зображення. Однак, порівняно з ясельною групою, вона стає складнішою: використовуються різні кольори паперу, за допомогою яких викладається певний малюнок.

Виріб виконаний у обривній техніці

Схожа на обривну мозаїчну техніку аплікації.Тільки тут деталі однаковою правильної форми(Купочки, квадратики, трикутники) пропонує хлопцям вихователь.

Мозаїчна аплікація - сприятливий спосіб передачі природних явищ

Дітям пропонується піскова аплікація (як варіант - використовується манна крупа або дрібна тирса). Педагог (малюки іноді можуть допомагати йому) малює клеєм-олівцем фігури потрібної форми, а дошкільнята посипають їх піском. Надлишок струшується з основи. У результаті виходить цікаве аплікативне зображення, яке доповнюється паперовими деталями.

Пісочна аплікація - оригінальний спосібзображення

Популярна у другій молодшій групі та аплікація з м'ятого паперу (нагадаємо, що малюки могли познайомитися з нею ще в ясельній групі – «Дощик»). Достоїнство цієї нетрадиційної техніки в тому, що вона дає змогу отримати об'ємне зображення, яке так подобається дітям. Наприклад, у такий спосіб можна оформити грудку сніговика чи синички, змайструвати яскраві пухнасті клубочки для грайливих кошенят.

З м'ятого паперу виходить об'ємна грудка пташки

Малюкам дуже подобається об'ємна м'ята аплікація

Крім того, різні технікиможуть успішно комбінуватись в одній роботі.Наприклад, образ створюється із звичайних вирізаних вихователем деталей та обривних елементів.

У роботі органічно поєднується обривна та традиційна техніка

Дидактичні ігри з аплікації у другій молодшій групі також ускладнюються.Так, наприклад, дітям вже пропонується не просто підібрати другу половинку предмета або об'єкта, а симетрично доповнити деталями складніше різнокольорове зображення (наприклад, метелика або квітка в горщику). Ускладнюються і ігри на розвиток декоративних умінь: силуети прикрашаються більш вигадливим візерунком, заснованим на поєднанні фігур різної формита кольори.

Відповідно до різноманітності технік дітям другої молодшої групи пропонується більший матеріал для роботи. Так, основою є тепер не лише аркуші паперу чи картону, а й різноманітні форми. Це може бути, наприклад, листок дерева із зеленого картону, на який потрібно наклеїти жучка чи гусеницю. Як основа в

Також дітям буває дуже цікаво поєднувати в композиції аплікацію та ліплення, а також аплікацію та малювання. Так, наприклад, наклеєної сонечка можна намалювати чорним фломастером вусики і лапки. А крапки на її спинки можна оформити у вигляді пластилінових кульок. З пластиліну також можна ліпити очі багатьом тваринам і птахам.

Як основу вихователь може запропонувати дошкільнятами найнесподіваніші предмети, наприклад, комп'ютерні диски. Педагог наклеює в їх середині картинку у формі серця, а хлопці повинні обклеїти її грудочками із серветок.

Виріб виконаний на нестандартній основі - комп'ютерному диску

Як матеріал для аплікації можуть використовуватися і ватяні диски (так можна оригінально зобразити сніговика). Також популярні вироби тварин із вати: вона приклеюється по контуру звірка, в результаті виходить цікаве об'ємне зображення. Так можна красиво зобразити біле кошеня, зайчика в зимовому шубку, овечку, білого ведмедя. Зазначимо, що такий образ зазвичай доповнюється паперовими або пластиліновими вічками та носиком чорного кольору.

Аплікація з вати ідеально підходить для зображення деяких тварин

Зазначимо, що матеріал, запропонований молодшим дошкільникам, може бути настільки яскравим, що відволікатиме увагу від пояснення педагога. Тому рекомендується роздавати його малечі перед безпосередньо продуктивною діяльністю.Кожній дитині пропонується індивідуальний пакетик (тарілочка).

Що стосується розміру вихідних деталей, то у другій молодшій групі діти вже можуть доповнювати основне зображення дрібнішими елементами (очі, носик тварини або птиці), оскільки дрібна моторика у них вже більш розвинена порівняно з вихованцями ясельної групи.

Методика проведення заняття з аплікації у другій молодшій групі

Заняття аплікацією у другій молодшій групі має традиційну структуру, складається з практичної та теоретичної частини.

Заняття, як правило, починається з сюрпризного моменту, за яким слідує розгляд предмета зображення. Це пожвавить уявлення дошкільнят про особливості запропонованої форми. Вихователь чітко називає малюкам колір предмета, обводить пальцями його за контуром, виділяючи особливості. Таким чином, зоровий аналіз доповнюється дотичним. Причому важливо, щоб діти теж торкнулися предмета зображення.

Педагог також показує зразки аплікації, які він готує заздалегідь.Зазначимо, що у зразку чітко позначається форма предмета, деталі можна опустити.

Також обов'язкова частина заняття – наочна демонстрація прийомів розміщення деталей та наклеювання. Показ найскладніших прийомів є до того часу, поки дошкільнята не оволодіють ними хорошому рівні. Зазначимо, що кожну свою дію педагог коментує словами.

Перед безпосередньо продуктивною діяльністю вихователь завжди проводить фізкультхвилинку або пальчикову гімнастику, пов'язану з тематики із заняттям.

Самостійна діяльність дошкільнят починається з розкладання елементів з урахуванням. Вихователь перевіряє правильність розміщення у всіх вихованців.

Зазначимо, що методика проведення аплікативного заняття у другій молодшій групі передбачає використання різних форміндивідуального підходу: одній дитині потрібна допомога у складанні зображення, іншій – у наклеюванні тощо. Але, приділяючи увагу одному вихованцю, педагог має бачити всю групу загалом: оцінювати темп роботи дітей, враховувати, кому ще потрібна допомога.

Організація теоретичної частини заняття. Способи проведення самоаналізу з готової роботи

Оскільки дітям раннього дошкільного віку складно довго концентрувати увагу на якійсь одній діяльності, вихователь повинен постаратися максимально захопити їхню аплікацію. Для цього у малюків має бути мотив до творчого процесу.

Зазначимо, що у другій молодшій групі педагог продумує складнішу мотивацію.Наведемо конкретний приклад. Заняття починається із сумної музики з мультфільму «Маша та ведмідь». З'являється іграшковий Ведмедик. Діти за допомогою вихователя зауважують, що не вистачає його подружки Маші. Виявляється, вона захворіла, бо їла багато цукерок, тістечок, чіпсів, пила кока-колу. З дітьми проводиться міні-розмова на тему шкідливої ​​та корисної їжі. І непомітно педагог підводить їх до теми заняття – аплікації на тему «Овочі» чи «Фрукти».

Таким чином, теоретична частина заняття з образотворчої діяльності має надавати малюкам якусь пізнавальну інформацію. Це може бути попередня робота з розвитку промови: педагог запозичує мотивацію з казки чи невеликого вірша.

Заняття аплікацією в цьому віці вже включає аналіз дитячих виробів.Після закінчення роботи педагог пропонує малечі спільно розглянути всі роботи, помилуватися ними. Увага хлопців звертається на образотворчі характеристики: красиве колірне рішення, виразність образів. Наприклад, розглядаючи неваляшок, вихователь пропонує показати веселих та сумних, найкрасивіших, зламаних. Тобто дошкільнята навчаються помічати й невдалі моменти.

З другої половини року педагог вже чітко вказує дітям на помилки, наприклад, неправильне чергування деталей за кольором чи розміром. Також оцінюється якість наклеювання: «чисто», «акуратно» або, навпаки, «неохайно». Поступово до такого аналізу залучаються і самі дошкільнята: вони повинні розуміти, що робити надалі, щоб уникнути помилок.

Варіанти практичних завдань з тим самим матеріалом для дітей 3–4 років

Зазначимо, що у рамках індивідуального підходу вихователь пропонує вихованцям другої молодшої групи різні варіантипрактичних завдань з тим самим матеріалом. Так, наприклад, сильні діти можуть придумати свій візерунок для складання намиста, тоді як всі інші повторюють запропоновану вихователем тему.

Ще один варіант ускладнення завдання - запропонувати скласти зображення предмета з більшої кількості елементів. Це стосується таких композицій, як гусениця чи вагончики поїзда.

Конспекти занять

ПІБ автора Назва конспекту
Темірбекова З. «Шпаківні для шпаків»
Освітні завдання: вправляти дітей складанні зображення з предмета, що з кількох деталей різної форми.
Розвиваючі завдання: розвивати сприйняття кольорів.
Виховні завдання: виховувати естетичний смак, посидючість, акуратність
Інтеграція освітніх галузей: « Художня творчість», «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Здоров'я».
Роздатковий матеріал:квадрати коричневого кольору 9×9 см, трикутники зі стороною 10 см, жовті круги діаметром 4 см, клейонки, серветки, клей, пензлі.
Хід заняття:
Розмова про весну, її ознаки.
У групу «прилітає» пташка (дитина старшого віку). Вона приносить малюкам листа від шпака. Виявляється, він повернувся додому із теплих країн, оселився у новий будиночок. Але незабаром прилетять його друзі, а в них будиночків немає. А без будиночка шпаки не зможуть вивести пташенят.
Діти з радістю погоджуються допомогти персонажу – зробити за допомогою аплікації будиночки для його друзів.
Розгляд зразка шпаківні, виконаної вихователем. Пояснення педагогом прийомів виконання.
Проводиться пальчикова гра «Пташка»:
  • Пташка, пташка-невелика,
  • Долоні обох рук з'єднати великими пальцями та помахати кистями (крилами) у повітрі.
  • Ось пшоно,
  • А ось вода. Пальці скласти щіпкою та показати, як сиплють зерна.
  • Долоні лівої руки надати форму жмені.
  • І їж скоріше Локоть правої рукистоїть на столі. Пальці скласти у вигляді щіпки (голова пташки, опускаючи і піднімаючи «голову», показати, як пташка п'є з жмені.
  • Пальці скласти у вигляді тріски і постукати ними по столу (пташка клює зерна).
  • І лети до своєї родини. Долоні обох рук з'єднати великими пальцями, помахати кистями рук (крилами) у повітрі.

Самостійна робота дошкільнят. Потім вони підходять до дошки і прикріплює свої шпаківні до намальованих вихователем стволів дерев. У підготовлені прорізи заздалегідь малюки вставляють силуети пташок.

Ладьєва І. "Білий ведмідь"

Дітям пропонується загадка про білого ведмедя:

  • Може хтось не повірить,
  • Люблять холод ці звірі.
  • Шубок білих не знімають,
  • У шубках сплять, їдять, грають.
  • Навіть у шубках рибку ловлять,
  • Де ви таке бачили?
  • Якщо знаєш, то дай відповідь:
  • Це північний ведмідь!

Вихователь вимовляє заклинання, малюки кружляють і опиняються на північному полюсі.
Проводиться рухлива гра «Крижинки»: діти повинні стрибнути в обручі, розкладені на підлозі.
Потім педагог пропонує хлопцям змайструвати білого ведмедика з вати: її потрібно відщипувати маленькими шматочками та приклеювати на основу – шаблон фігури ведмедя. А очі та носик малюються фломастером.
Демонстрація прийомів зображення. Самостійна діяльність дітей. Виставка робіт

Тематика занять аплікацією у другій молодшій групі

Теми занять у другій молодшій групі мають бути зрозумілими та доступними малюкам. Але водночас вони вже не будуть надто прості, як у ясельній групі, щоб у хлопців не слабшав інтерес до аплікації.У виборі тем занять проявляється індивідуальність педагога, його творчий підхід до роботи.

Пропонуємо наступну тематику можливих аплікаційних занять, для зручності розділену на окремі блоки.

  • Світ живої природи: Ведмідь, Зайчик, Їжачок, Лисичка, Кошеня (як варіант - з клубочком), Курча, Каченя, Снігур, Синичка, Горобець , «Бичок», «Рибки в акваріумі», « Божа корівка», «Гусениця», «Метелик».
  • Рослинний світ: «Кімнатна рослина», «Грибочки», «Грибна галявина», «Кошик з грибами», «Ромашка».
  • Овочі, фрукти, ягоди: «Великі та маленькі яблука на тарілці», «Ягоди та яблука лежать на блюдечку», «Консервуємо фрукти», «Компот», «Борщ».
  • Іграшки та предмети побуту: «Пірамідка», «Великі та маленькі м'ячі», « Повітряні кулі», «Неваляшка», «Кульки та кубики», «Парасолька».
  • Будиночки та меблі: «Будиночок для лісових звірів», «Будок для собачки», «Шпаківня», «Стіл і стілець».
  • Орнаменти та візерунки: «Килимок для цуценя (кошеня)», «Рукавичка», «Матрьошка», « Красива чашка», «Ошатне плаття», «Прикрасимо чобітки», «Гарний рушник», «Шапочка і шарфик».
  • Їжа: «Яєчня», «Бублики-бублики».
  • Транспорт: «Вантажівка», «Літак», «Ракета», «Кораблик», «Світлофор», «Вагончики».
  • Казки: "Колобок", "Теремок", "Ріпка", "Мойдодир".
  • Зима: «Сніжинка», «Сніговик», «Ошатна ялинка», «Снігопад», «Різнобарвні вогники в будиночках».
  • Явища природи: «Дощ іде», «Райдуга».
  • Патріотичні теми: "Прапор Росії", "Мій дім", "Моя сім'я", "Моє місто".

Зазначимо, що вихователь має чітко розмежовувати предметну та декоративну аплікацію.Деяким темам добре надавати практичного спрямування: зробити закладки для книг, змайструвати метеликів для прикраси веранди.

Періодично педагог пропонує вихованцям другої молодшої групи колективні роботи, наприклад, «Магазин іграшок», «Квіткова галявина», «Кролики на галявині», «Моє місто», «Літній луг», «Листопад», аплікації на тему «Дружба», « Сім'я".

Аплікаційні роботи вихованців другої молодшої групи

Фотогалерея «Будиночок»

Аплікація Аплікація Аплікація

Фотогалерея «Зима»

Аплікація з ватних дисків

Аплікація з елементами малювання

Фотогалерея «Іграшки та предмети побуту»

Аплікація Аплікація Аплікація

Фотогалерея «Великий світ тварин»

Аплікація Аплікація Обривна аплікація Аплікація Аплікація Аплікація Аплікація Аплікація Аплікація на вибір Аплікація Аплікація

Конспект НОД з аплікації

у другій молодшій групі «Восьминіжки»,

МБДОУ Д/С №4 «Перлина».

Тема: «Ракета на старті»

Підготувала: вихователь 1 кв. категорії

Кривошеїна Катерина Валентинівна

м. Полярний, квітень 2018р.

МЕТА: Вчити складати композицію певного змісту із готових фігур.

ЗАВДАННЯ: Розвиваючі:

Розвивати увагу, пам'ять та мислення, уміння створювати композиції в аплікації.

Сприяти розвитку дрібної моторикирук, збагаченню та активізації словника дітей: космос, космонавт, місяць,космічний корабель, ракета , ілюмінатор , планети.

Навчальні:

- Формувати інтерес до роботи, вміння попередньо викладати (у певній послідовності) на аркуші паперу готові деталі різної форми, величини та кольору;

Закріплювати назви геометричних фігур: коло, прямокутник, трикутник.

Виховні:

Заохочувати дітей до бажання прийти на допомогу, виявляти почуття співпереживання, прояву творчої ініціативи;

Виховувати акуратність у виконанні роботи: правильно тримати пензлик, зайвий клей знімати об край баночки, змащувати деталі спочатку в середині, а потім по краях, класти пензлик у підставку, приклеювати частини намащеною стороною, притискати серветкою (не терти).

Попередня робота: Розмова з дітьми про космос, свято 12 квітня «День космонавтики»; розгляд ілюстрацій про космос, космічні кораблі; читання віршів, розгадування загадок на тему: "Космос", малювання на тему "Ракета", вивчення геометричних фігур.

МАТЕРІАЛИ : Макет ракети, клей, баночки для клею, фломастери.

На кожну дитину: - картон(фіолетовий, чорний) 1/2 альбомного листа,

Готові кольорові геометричні форми: прямокутник, трикутники (один великого, по 2 малі розміри), кола - «ілюмінатори» (по 2-3) різного кольору, кола жовтого кольору- Місяць (по 1); - Пензлики для клею (в підставках), - Серветки.

Вік: 3-4 роки.

Загальна тривалість практичного заняття: 15 хвилин.

ХІД РОБОТИ

    Хлопці, давайте встанемо в коло, візьмемося за руки, посміхнемося та подаруємо один одному гарний настрій. Я хочу запропонувати вам сьогодні вирушити у подорож. Як ви вважаєте, куди ми зможемо з вами вирушити? (відповіді дітей)

Давайте всі разом вирушимо вкосмос Тільки я не знаю, на чому ми зможемо туди вирушити? (Пропозиції дітей)

Я зараз вам допоможу, відгадайте-но загадку:

На кораблі повітряному, космічному, слухняному,

Ми, обганяючи вітер, мчимо на … (Ракеті).

(«Політ» макета ракети, його «приземлення» – вносить помічник)

Правильно, хлопці, до космосу можна полетіти на ракеті.

(Показ картини «У космосі»)

А як же називають людей, які керують такою технікою, літають у космос?(Відповіді дітей) Правильно , космонавти .

Давайте розглянемо ракету, із яких частин складається цей літальний апарат. – Цекорпусракети (Діти повторюють) , а подивіться, які красиві віконця укосмічної ракети , це – ілюмінатори Якої вони форми?(розглядають, чіпають і повторюють за вихователем нові слова, відповідають питання). А щоб ракета полетіла вгору, їй потрібні такі крила.(Присіли, подивилися).

Як ви вважаєте, якими мають бути космонавти?(Відповіді дітей)

Щоб бути сміливим та сильним, як справжній космонавт, потрібно щодня починати, мабуть, із відпочинку? Нічого не їсти, не пити? Дивитися мультфільми? Правильно?(Відповіді дітей) Ні? А з чого ж тоді треба розпочинати день?(Відповіді дітей) Точно, із зарядки! Хочете стати сміливими та сильними? (Відповіді дітей) Тоді починаємоіз зарядки:

2. Космонавти, починайте, руки, ноги розминайте:

РАЗ - піднялися, потяглися, ДВА - нахилилися, розігнулися.

Над маківкою три бавовни, а потім і два стрибки.

Вдих і видих, вдих і видих - подихали глибоко,

Сіли тихо та легко (сідають за столи).

Відмінно, хлопці, тепер ви, напевно, зможете стати космонавтами.

3. Самостійна робота дітей (Викладання та приклеювання деталей).

Гра «Побудуй ракету»: - А давайте, хлопці, пограємось укосмонавтів ,

У космосз вами полетимо!

Збираємось у політ,

Для космонавта нашого

Будуємо новий зореліт.

- Отже, хлопці, почнемо. У вас на столах лежать геометричні постаті. Корпус ракети складається з ... якої фігури? (Прямокутник).

Молодці! А ніс у ракети? (Великий трикутник)

І, зрештою, крила? (Два трикутники, які менші).

Розумниці! Навіщо ж у нас будуть кола?

Правильно! Це вікна – ілюмінатори. Їх ми приклеїмо потім останніми.

Тепер працюємо обережно.(Слідкувати за тим, щоб діти правильно користувалися пензликом, клеєм, серветкою). (Нагадую, що клею багато брати не потрібно, зайвий знімаємо об край баночки, намазану фігуру приклеюємо, притискаємо серветкою).

Ах, які молодці! Хто хоче, можна фломастерами намалювати зірки, приклеїти жовтий місяць. Які міцні ракети стоять на вас на старті! Чи всі готові до польоту?

Ми побудували ракети

Корабля швидше немає.

Запрошуємо всіх у політ

На місяць! Ракета чекає!

Запрошуємо всіх землян,

Усіх хлопців із різних країн!

Викладайте ваші роботи на столі і разом розглянемо красу. Який транспорт ми з вами робили?(Ракету!) Які вам сподобалися роботи, хлопці?.. Усі роботи прекрасні, ви молодці, наші ракети готові до старту!

Дякую за увагу!

 

 

Це цікаво: